Світ

  ▪   Юрій Райхель

У Північній Кореї з’явилися ознаки реформ

Після падіння у води Жовтого моря уламків північнокорейської ракети «Инха-3» («Чумацький шлях-3»), а заразом і супутника «Кванменсон-3» («Сяюча зірка-3»), зацікавлені столиці полегшено зітхнули

Запуск ракети і супутника був присвячений 100-річчю від дня народження Кім Ір Сена. І закликів світових лідерів не запускати ракету ніхто у Пхеньяні, звісна річ, не почув та не міг цього зробити взагалі. За давньою комуністичною традицією запуски та успіхи з нагоди великих свят, а день народження Сонця нації, поза сумнівом, до таких належить, в жодному разі не можуть бути скасовані та перенесені. Таких постулатів дотримувалися і дотримуються послідовники вічно живого вчення чучхе.

Сам по собі запуск північнокорейської ракети, безсумнівно, є проблемою. І цілком слушно його розглядали як провокацію. Але це для зовнішнього світу. Молодому наступникові династії Кімів треба було продемонструвати всьому світові, якою силою він володіє і якими небезпечними можуть бути з ним сутички й конфлікти.

Чи то через поспіх, а радше навіть через недосконалість технологій, байдуже – ракета впала, супутник втрачено. Але все це не завадило Кім Чен Іру обійняти посади діда та батька. Як повідомило північнокорейське державне агентство ЦТАК, онук і син на попередній конференції був призначений першим секретарем Робітничої партії Кореї (РПК). Крім того, він був призначений головою Центрального військового комітету партії і також увійшов до складу політбюро ЦК РПК та президіуму політбюро. Верховні народні збори (парламент КНДР) затвердили Кім Чен Іра на найвищій державній посаді – першого представника Державного комітету оборони КНДР. Заразом його батько Кім Чен Ір, котрий пішов із життя 17 грудня того року, названий Вічним Генеральним секретарем РПК. Звісно, такі призначення аж надто потребували демонстрації досягнень, і бажано, в космосі.

Не вийшло, тому в Південній Кореї висловлюють побоювання, що Пхеньян розгорне підготовку до чергових ядерних випробувань. Успіхи, попри деякі недоліки у досягненнях, мають бути.

Як і слід було сподіватися, реакція на північнокорейський запуск була осудною, однак із певними відтінками. Найрізкіше висловилися Японія та Південна Корея. Генеральний секретар японського керівництва зауважив, що «ми все ще намагаємося проаналізувати деталі цього польоту. Північна Корея надто поквапилася із запуском. Попри чисельні попередження, що надходили від різних країн, не можна заперечувати того, що цей акт становив певну небезпеку для нашої країни та порушив три резолюції ООН. Вкрай прикро». Представник південнокорейського Міністерства оборони, виступаючи на парламентських слуханнях, заявив, що у ситуації, котра склалася, цілком логічно очікувати від Пхеньяна «маленької переможної війни». Після провалу на космічному фронті тоталітарна північнокорейська спільнота може піддати сумнівам непогрішність влади, а тому Пхеньян уже розпочав планувати нові запуски «мирних» ракет, ядерні випробування і навіть військові провокації на кордоні з Південною Кореєю.

Влада США підтвердила інформацію, що Америка призупинила програму з надання продовольчої допомоги Північній Кореї у зв’язку з ракетними запусками. Як сказав у Сеулі президент Обама, «погане поводження» Північної Кореї не залишиться безкарним.

Натомість Росія була значно стриманішою. Як заявив голова російського МЗС Сєрґєй Лавров, Росія, Китай, Південна Корея та Японія однаково негативно ставляться до запуску ракети з КНДР. Однак, виступаючи на спільній прес-конференції з очільниками МЗС Китаю та Індії, він зауважив, що Росія проти нових санкцій щодо КНДР. Північнокорейська влада опинилася у скрутному становищі. Країна явно потребує якщо не реконструкції, то принаймні послаблення задушливого тиску партійно-господарського та військового апаратів. І остання невдача з ракетним запуском наочно засвідчила, що у сфері військових технологій країна пасе задніх. І жодних шансів модернізувати озброєння немає, оскільки імпорт їх неможливий. Не лише внаслідок дії санкцій, але також і через обмежені фінансові можливості країни. Можна знущатися з власного народу, довести його до голоду, однак від цього закордонної валюти більше не буде.

Зовнішньополітична ситуація також не найкраща. Росія, Китай та Індія дотримуються доволі стриманих позицій, проте це аж ніяк не свідчить про те, що вони в захваті від авантюрних кроків Пхеньяна. Принаймні з виключно практичних міркувань. Ракета впала за одну хвилину після запуску і навіть не спалила більшої частки пального. А воно надто отруйне і може призвести до забруднення Жовтого моря, яке, у свою чергу, має велике господарське значення для Піднебесної. Тож Пекіну від таких запусків не дуже весело.

Водночас аж ніяк не в інтересах Китаю посилювати режим санкцій. Він і без того змушений зважати на наплив нелегалів із Північної Кореї, а погіршення в цій країні ситуації призведе до збільшення кількості біженців, що спричинить додаткові труднощі у прикордонних районах, яких і нині не бракує. Звісно, Пекін намагатиметься якось вгамувати войовничий запал Пхеньяна, але його можливості не варто перебільшувати. Північнокорейська влада, безперечно, до думки Піднебесної дослухається, але водночас не є її маріонеткою та зберігає доволі вагому свободу дій. Так було завжди – ще від часів Кім Ір Сена й не припинялося за часів його сина Кім Чен Іра.

Водночас у Пекіні не зацікавлені у падінні північнокорейського режиму. З вищеперерахованих причин, а також через можливу появу сильного конкурента в разі неминучогов такій ситуації об’єднання корейських держав та їхнього цілком зрозумілого проамериканського курсу. Тому китайські керманичі у міру своїх сил і можливостей підштовхують північнокорейських товаришів до проведення хоч якихось реформ та дотримання більш виваженого та тверезого зовнішньополітичного курсу.

Нині надто складно вести мову про причини, але якісь проблиски вже почали з’являтися. Інформаційне агентство AssociatedPress(АР) відкрило бюро у КНДР. Воно стало першим інформбюро з постійною присутністю у Північній Кореї та висвітленням новин у вигляді тексту з фотографіями та відео. Офіс агенції планують облаштувати в будівлі державного новинного агентства ЦТАК у Пхеньяні. Корейським відділенням АР керуватимуть американці Джейн Лі та Девід Гуттенфельдер.

Про можливі реформи у КНДР пише одна з провідних японських газет Mainichi Shimbun. У виданні йдеться, що Кім Чен Ин закликав своїх економістів не боятися звинувачень в ідеологічній неохайності. «Товариш Кім Чен Ин віддав наказ запроваджувати будь-які придатні економічні методи, хоч би то був досвід Китаю, Росії чи Японії», – цитує газета неназваного представника РПК.

Під час однієї із зустрічей партійного керівництва, котра відбулася 28 січня, лідер країни висловив жаль з приводу того, що господарники-практики та вчені-економісти не висловлюють своєї справжньої думки про дійсний стан справ у країні. «Коли ставиш їм запитання про методи управління господарством, вони нічого натомість не кажуть, навіть якщо мають свою думку, оскільки бояться піддатися критиці за спроби запровадження капіталістичних методів», – наводить ІТАР-ТАССйого слова. Кім Чен Ин оголосив, що головною проблемою північнокорейської економіки є те, що управління нею не ґрунтується на теорії чи наукових розрахунках. Якщо це насправді так, то країну, в якій заборонені coca-colaта джинси, очікують зміни у дусі Ден Сяопіна.

Однак войовничі заяви, які зробив Кім Чен Ин під час військового параду у Пхеньяні, начебто не дають підстав вести мову про зміни. Але це може бути лишень складовою звичайної риторики. У будь-якому разі спостерігачі скасували деякі зміни в особовому складі наближених до лідера військових. На масштабному військовому параді у Пхеньяні ліворуч від вождя на трибуні стояли Чхве Рен Хе, віце-маршал і новий очільник збройних сил КНДР та голова генерального штабу Лі Ен Хо. Причому перший почав грати першу скрипку в північнокорейському керівництві зовсім нещодавно. Лише на тому тижні він отримав призначення на свою нинішню посаду.

Тож далі, безперечно, буде.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.