Світ

  ▪   Алла Лазарева

Залізна мадам

Крістін Лаґард як загроза українським боргам
Матеріал друкованого видання
№ 28 (193)
від 7 липня, 2011

Міжнародний валютний фонд від 5 липня матиме нового дирек­­то­­ра-роз­­порядника. Уперше в історії цієї структури її очолила жінка – француженка Крістін Лаґард. У себе на батьківщині во­­на має репутацію прихильниці економічного лібералізму англосаксонського зразка й узагалі «осо­­би, близької до американців».

Половина планети, що користується кредитами МВФ, стурбована. У фонді всі рішення ухвалює рада директорів, однак від розпорядника дуже багато чого залежить. Попередника Лаґард, француза-соціаліста До­­мініка Стросс-Кана, вважали керівником досить поблажливим у питаннях реструктуризації боргів. Якби не скандал із покоївкою готелю Sofitel у Нью-Йорку, Греція, наприклад, гаран­­товано отримала б відстрочку у відшкодуванні грошей, позичених під час останньої фінансової кризи.

Чимало західних спостерігачів висловлюють припущен­­ня, що нова очільниця міжнародної інституції запропонує строгіші правила гри. Очевидно, і для України. Зокрема, фонд вимагатиме неухильного дотримання меморандуму з Києвом.

Між королевою та маркізою

Екс-міністр економіки і фінансів Крістін Лаґард мало схожа на решту високопосадовців сво­єї країни. Пряма й часом сувора у спілкуванні, не обтяжена надмірною увагою до формальностей, комунікабельна й відверто впевнена в собі. «Це радше американська, ніж французька політична шко­­ла», – зауважує колишній дипломат, який не раз особисто спілкувався з новою шефинею МВФ.

У 17 років Крістін уперше виїхала здобувати освіту за океан. Це сталося після смерті її тата, вчителя англійської мови та літератури. «Родина Лаґардів жила в північному місті Гаврі й політично належала до лівих католиків, – зазначає у своїй книжці «Крістін Лаґард – найвпливовіша жінка світу» журналістка газети Le Figaro Марі Візо. – Але навчання в Штатах, а пізніше робота в адвокатській приватній фірмі в Чикаго не минули безслідно. Досить швидко пані Лаґард сформувалася як послідовний правий ліберал».

Зовсім юною у Вашингтоні вона потрапила на стажування до тоді ще маловідомого політика Республіканської партії – Вільяма Себастьяна Коена. Згодом він став міністром оборони в адміністрації президента Біл­­ла Клінтона, а пані Лаґард назавжди зберегла добрі приятельські стосунки і з ним самим, і з його найближчим оточенням.

Згодом Крістін пішла працювати до потужної адвокатської контори Baker & McKenzie. «Я не схотіла робити політичної кар’є­­ри у Франції, бо в ті роки політики не ставилися до жінок як до рівних», – пояснила вона згодом свій вибір пресі. У цій фірмі 11 років тому Крістін Лаґард також стала першою жінкою, яку обрали керівником. Саме тоді на «маленьку француженку» впер­­ше звернула серйозну увагу спеціалізована європейська преса.

Відтоді Крістін Лаґард здобула справжню популярність у Сполучених Штатах. «Коли вона працювала в Чикаго, американські журналісти постійно знаходили привід записати її коментар або інтерв’ю, – згадує відставний французький дипломат. – Мабуть, Лаґард – єдина з помітних політиків країни, кого потрібно радше захищати від уваги преси, ніж рекламувати».

Щоправда, на рідній землі не все для неї складалось аж так райдужно. Преса довго кепкувала, коли Лаґард у статусі міністра економіки і фінансів порадила співвітчизникам пересісти на велосипеди, якщо бензин так подорожчав. Її відразу порівня­­ли з королевою Марією-Антуа­­неттою, котра казала: «Якщо народові бракує хліба, нехай їсть тістечка». І начепили прізвисько «чарівна маркіза» (себто та, в якої «завжди все гаразд»).

Утім, хай там що, а за Лаґард на посаді міністра економіки і фінансів Франція, зокрема й завдяки скороченню соціальних витрат, змогла пройти кризу без потрясінь.

 

Незвичний «американсь­­кий» оптимізм часто викликає скепсис та нерозуміння в обережних французів. Однак саме ця впевненість у майбутньому імпонує політикам із Північної Європи. Пані Лаґард запрошують працювати в Нідерланди, називають «фінансовою зіркою» у впливовій британській Financial Times.

Про роль особистості в політиці

Існує кілька причин, що пояснюють призначення Крістін Лаґард директором Міжнародного валютного фонду. Серед них, звісно ж, її особисті якості. Про працьовитість колишньої срібної призерки чемпіонату Франції з плавання в Міністерстві економіки ходять легенди. А політики світу розповідають про дипломатичні таланти Лаґард, її здатність оминати дрібні конфлікти, знаходити спільні рішення у складних переговорах. У призначенні, поза сумнівом, відіграв свою роль рівень особистих контактів пані Лаґард у США. З моменту заснування Міжнародного валютного фон­­ду Сполучені Штати мають право впливати на найвищі кадрові рішення, бо сплачують найбільші внески. «Часто кажуть, що від повоєнних часів у МВФ керує європеєць, – написала цими днями газета Le Monde, – але нерідко забувають, що першим заступником керівника фонду завжди призначають американця».

Стала традиція призначень дедалі менше влаштовує країни, що стрімко розвиваються. Проте цього разу вони не змогли дійти згоди й висунути спільного кандидата. РФ, що належить до групи БРІК (Бразилія, Росія, Індія, Китай), узагалі зіграла у свою гру. Москва спочатку запропонувала непрохідного претендента з Казахстану, а потім від нього відмовилася, очевидно, на якихось вигідних для себе умовах.

Отже, перемогла політична звичка. Західний європеєць на чолі фонду, що був заснований для захисту від дефолтів уразливих національних економік, у принципі, означає серйознішу увагу до проблем його рідного континенту, аніж, скажімо, Африки. Щоправда, Крістін Лаґард уже пообіцяла дати більше простору для групи БРІК і третього світу. Але радикальний переділ впливів – принаймні якщо не настане нова глобальна криза – навряд чи відбудеться аж так швидко.

Крістін Лаґард останніми роками майже не висловлювалася на українські теми публічно. Водночас вона добре знає і любить Польщу, навіть працювала спільно зі Збіґнєвом Бжезінським у польсько-євро­­пейсько-аме­­ри­­кан­­ському комітеті та в Комісії з розширення євроатлантичного товариства в аналітичній структурі Center
for Strategic and International Studies.

2009 року в статусі міністра економіки Крістін Лаґард зус­трічалася з Юлією Тимошенко. До преси потрапили тоді скупі відгуки про «перспективи співробітництва після подолання кризи» – звичайна дипломатич­­на музика, за якою не чути правдивих намірів. Тричі поспіль, у 2005–2007-му щороку, відкривала економічну конференцію на тему України в Сенаті Франції. Тоді вона була міністром зовнішньої торгівлі.

З візитами до нашої держави Лаґард не їздила. Найближчу місію до Києва МВФ планує відрядити у вересні. Нині рано, мабуть, оцінювати перспективи дальших переговорів України з фондом. Але кілька осіб, які особисто знають Крістін Лаґард, зазначили Тижню: слова «дисципліна», «зобов’язання», «умови» мають для неї чіткий і цілком конкретний зміст.

«Пані Лаґард колись під час наради в уряді критикувала політичні позички від МВФ, – розповів знайомий чиновник Міністерства економіки і фінансів Франції. – Вона казала, що кредитувати тих, хто не скорочує бюджетних витрат і не робить реформ, – це те саме, що накладати гіпс на дерев’яну ногу». Співрозмовник «майже впевнений», що йшлося про Грецію.

Ця держава, безперечно, стане першим лакмусовим папірцем, який покаже стиль роботи і пріоритети Лаґард на чолі Міжнародного валютного фонду. На жаль, дуже багато елементів натякають на те, що трохи згодом, розібравшись з історією українських кредитів, вона вдруге вдасться до порівняння з гіпсовою пов’язкою.

 

Найбільші боржники МВФ*

Греція –  12,74 млрд SDR

Румунія –  10,57 млрд SDR

Україна – 9,25 млрд SDR

Угорщина – 7,64 млрд SDR

Ірландія – 6,42 млрд SDR

Португалія – 5,61 млрд SDR

Пакистан – 5,6 млрд SDR

Туреччина – 3,06 млрд SDR

Білорусь – 2,27 млрд SDR

Сербія – 1,37 млрд SDR

*За даними МВФ станом на 31 травня 2011 року

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.