Світ

  ▪   Торстен Крауель
  ▪   © 2018 Axel Springer SE. Alle Rechte vorbehalten

Die Welt: Рік на порятунок спадщини Меркель

Фото: REUTERS
Чи може канцлерка використати начебто бідний на події 2020 рік як трамплін у підручники з історії? Це залежить від кількох місцевих виборів, її сили в Європі та від американців
Матеріал друкованого видання
№ 1 (633)
від 10 січня

У високосному 2020-му після 366 днів без великих виборів до ландтагів у німецькій внутрішній політиці відбудуться певні зміни. Це один із тих дивних років, коли регіональні перегони можуть мати значно більше значення, навіть за кордонами ФРН. Від регіональних виборів у Баварії та Північному Рейні-Вестфалії чи виборів у міський парламент Гамбурга великою мірою залежить, чи вдасться канцлерці Анґелі Меркель (ХДС) використати начебто бідний на події 2020-й як трамплін у підручники з історії. Бо вибори збігаються в часі із загальносвітовими подіями, які, очевидно, будуть дуже важливими для Німеччини.


Одночасно з початком середньострокових виборів у США, які визначать конкурента Трампа, 23 лютого Гамбург обиратиме свій новий парламент. Перегони відбуватимуться на політичній батьківщині віце-канцлера Олафа Шольца (СДПН) і стануть першим великим випробуванням для нового дуету лідерів СДПН Норберта Вальтера-Бор’янса та Саскії Ескен. Найновіше опитування від 17 грудня показує, що СДПН із 28% лише на два відсоткові пункти випереджає «Зелених», підтримка яких зросла більш як удвічі порівняно з 2015 роком. Якщо подивитися на результати виборів у парламент у 2015-му, коли Шольц переміг із 45,6%, то цього разу на нових федеральних лідерів СДПН чекає катастрофа. У разі програшу СДПН «Зеленим» у Гамбурзі (які цілком допускають формування зелено-чорного парламенту) партії доведеться знову шукати нових лідерів.

 

Читайте також: Die Welt: Такт досі чеснота. Особливо в політиці

 

Чи стане Зедер кандидатом у канцлери


15 березня відбудуться муніципальні вибори в Баварії. Вони стануть передовсім випробуванням політичної сили нового очільника ХДС Маркуса Зедера. Від результатів залежить також, чи зможе він претендувати на посаду канцлера від Союзу. У більших містах, де раніше Соціал-демократична партія Німеччини мала сильні позиції, головне питання таке: чи має ліва СДПН шанси проти ХСС, «Зелених» і АдН? 13 вересня це випробування повториться на муніципальних виборах у Північному Рейні-Вестфалії, цього разу проти ХДС і «Зелених». Вальтер-Бор’янс із 1982 року живе в кельнському районі Зюльц і з 1970-х активний у місцевій СДПН. Результати партії на його батьківщині стануть ще одним критерієм під час наступних виборів до Бундестагу. Останнє на сьогодні опитування, яке відбулося в середині листопада 2019 року й стосувалося виборів у ландтаг, обіцяє соціал-демократам заледве 20%. Вони втратили майже третину порівняно з виборами до парламенту федеральної землі в травні 2017-го. Результати «Зелених» у цьому опитуванні покращилися майже вчетверо: із 6,4% до 23%. Щоправда, Ескен і Вальтер-Бор’янс на час його проведення ще не очолювали партію.

Меркель переконана, що повоєнну систему світової політики, яку визначають цінності й співпраця, не розітре між потугами США та Китаю, лише якщо ЄС сам відіграватиме роль могутнього блоку. Тому спільну позицію Європи щодо викликів з боку Пекіна вона вважає центральним питанням


Акомпанементом до регіональних виборів у Північному Рейні-Вестфалії може стати зовнішня політика. СДПН дедалі більше опирається намаганням очільниці ХДС і міністерки оборони Аннеґрет Крамп-Карренбауер посилити залучення Німеччини до глобальних політичних процесів. 75-та річниця завершення Другої світової війни 8 травня 2020-го та зустріч Великої сімки в США 10 червня можуть збігтися з подіями в Лівії, Малі або довкола Кореї. Тоді ФРН має вирішити, чи обстоювати європейську або західну єдність активніше, ніж досі. Додатково все ускладнюють передвиборча кампанія в США та ймовірна нова корейська конфронтація. СДПН може спробувати презентувати себе виборцям у Північному Рейні-Вестфалії не лише як ліву бюргерську силу, а і як партію миру. Бо, як часто каже Ґергард Шредер, вони солідаризуються, але «в авантюрах участі не беруть». Такий курс тільки посилив би напруження у великій коаліції в Берліні.
З цієї та інших причин регіональні вибори дуже важливі й для ХДС: 13 вересня партія вирішить, хто стане кандидатом на посаду канцлера на наступних перегонах. Чорно-жовтий уряд федеральної землі під керівництвом Арміна Лашета скасував додаткові вибори й перед Різдвом програв справу щодо цього в земельному конституційному суді. Дуже рідкісний випадок, коли ймовірного кандидата в канцлери закликають до порядку конституційні судді, може обернутися гіркою поразкою Лашета.

 

У сьогоднішній канцлерській партії розкол


Союз у Північному Рейні-Вестфалії втілює розкол у канцлерській партії. Тут і радше ліберально-центристський Лашет із симпатіями до чорно-жовтої та чорно-зеленої коаліції, і Мерц, що висловлюється здебільшого на користь консервативного центру. Нині розкол виявляється в невизначеності кількох підрозділів ХДС із рейнських і вестфальських міст щодо того, хто має балотуватися на мера. У Дюссельдорфі досі немає провідної кандидатури проти мера із СДПН, хоча ХДС вже три роки шукає кандидата. Окрім того, партнер Лашета по коаліції, партія ВДП, висунула власну кандидатку. У столиці цієї федеральної землі на вибори піде голова регіонального осередку ВДП Крістіан Лінднер.

 

У Вупперталі ситуація інша. Там ХДС, ВДП і «Зелені» хочуть виставити проти СДПН спільного кандидата, як і в Гільдені, що неподалік Дюссельдорфа. У Дортмунді ХДС у середині листопада висунула Андреаса Гольштейна. Два роки тому, коли він був головою міста Альтена, за ліберальну політику щодо біженців нападник ударив його ножем. Гольштейн віддає перевагу чорно-зеленій коаліції. Чи вдасться ХДС подати сигнал перед виборами в Бундестаг, який допоможе їй перемогти, як це вже було на минулих регіональних виборах на початку 2017-го?

 

Читайте також: Die Welt: Що залишиться від Меркель


Анґелі Меркель на руку, що найважливіша, на її погляд, зовнішньополітична подія Німеччини — перший європейсько-китайський саміт за участю всіх голів держав та урядів ЄС — також випадково припадає на 13 вересня. Цей захід відкриється в день виборів у Північному Рейні-Вестфалії. Імідж ХДС як канцлерської, європейської і глобальної політичної партії може вплинути на результати голосування в цій федеральній землі. У Дуйсбурзі закінчується ланцюг вантажних перевезень із Китаю, сталева індустрія стогне від цінового тиску конкурентів із Піднебесної.


Тема Китаю дуже важлива в Північному Рейні-Вестфалії. Меркель переконана, що повоєнну систему світової політики, яку визначають цінності й співпраця, не розітре між потугами США та Китаю, лише якщо ЄС сам відіграватиме роль могутнього блоку. Тому спільну позицію Європи щодо економічних і політичних викликів з боку Пекіна вона вважає центральним питанням наступного десятиліття. Китай уже тривалий час намагається розколоти Європу, впливаючи за допомогою великих інвестицій на кризові країни в ЄС і поза ним. Пекін називає це «рукою допомоги». Меркель давно згадана ситуація непокоїть, і вона горда, що їй вдалося так консолідувати позицію ЄС, що стало можливим проведення саміту. Від самого початку канцлерства для неї це було одним із найголовніших непублічних завдань.

 

Читайте також: Die Welt: Відхід регентки


Саміт Меркель скликає як президентка Ради ЄС. Головування Німеччини в цій організації в другій половині року окрім єдиної політики стосовно Китаю має дати ще два результати: європейську ініціативу із захисту клімату та єдині для ЄС правила щодо надання притулку. Виконання обох завдань потрібне для здобуття ролі ЄС як фактора влади й захисника спільного світопорядку, і кожне з них як подвиги Геракла. Наприклад, право надання притулку на порядку денному ЄС із 1999-го.


У якій ролі закінчиться президентство Меркель, вирішують і американці. 3 листопада вони винесуть вердикт щодо другого терміну на посаді Дональда Трампа. Залежно від результатів виборів 26-та кліматична конференція ООН 9–19 листопада в Глазго й саміт Великої двадцятки 21–23 листопада в Ріяді можуть стати провісниками поворотних моментів. Або в напрямку повернення США до західної єдності, а отже, певною мірою і до Меркель. Або в напрямку від’єднання від США Європи з Меркель як останнім прапороносцем повоєнного світового порядку.


Чи мають партнери з великої коаліції терпіння, далекоглядність та енергію все це втримати, доки навесні 2021 року відбудуться вибори в місцеві парламенти Баден-Вюртембергу та Рейнланд-Пфальцу? У досить невизначеному становищі після саміту в Ріяді 33-ті федеральні збори ХДС вирішать, хто стане наступником Меркель на посаді, якщо партія виграє вибори в Бундестаг. 10 і 11 грудня саміт ЄС має прийняти те, що канцлерка сподівається досягнути за час німецького президентства в Раді. Тоді її новорічне звернення цілком може стати заповідальною промовою, якщо до того велика коаліція не втратить такої важливої для Меркель головної чесноти, як готовність до компромісу. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.