Світ

  ▪   Тобіас Кайзер ,   Крістоф Б. Шільц
  ▪   © 2018 Axel Springer SE. Alle Rechte vorbehalten

Die Welt: Одинадцять обіцянок

Фото: REUTERS
Європарламент затвердив Урсулу фон дер Ляєн президенткою Європейської комісії. Вона чітко заявила, з чого починатиме. Її головні 11 планів — від міграції та клімату до цифрової політики
Матеріал друкованого видання
№ 49 (629)
від 5 грудня, 2019

Для Урсули фон дер Ляєн то був тріумф: приблизно о 12:30 27 листопада 461 депутат Європарламенту проголосував за нову Єврокомісію на чолі з німецькою президенткою. Проти було 157 голосів, 89 утрималися. Така значна більшість стала несподіванкою, бо в червні для висунення політикині від ХДС на президентку Комісії голосів ледь вистачило.


Після голосування в Страсбурзі фон дер Ляєн не виголошувала довгих промов, але подекуди висловлювалася дуже особисто. «Коли я була дівчинкою і жила в Брюсселі, моя молодша сестра в 11 років померла від раку, — сказала вона. — Я пригадую відчуття повного безсилля моїх батьків, пам’ятаю лікарів і доглядальників, які так щиро про неї дбали». Тепер зрозуміло: фон дер Ляєн хоче очолити боротьбу з раком. У напівпорожньому залі Європарламенту лунають гучні оплески.


Президентка Комісії чітко дала зрозуміти, що, перебуваючи на посаді, матиме передовсім один пріоритет: клімат, клімат, клімат і робочі місця. Примирення економіки та екології було центральним у передвиборчій промові політикині з ХДС, яка виступала перед пленумом у рожевому піджаку та обов’язковій білій блузці. «Хай живе Європа!» («Vive l’Europe! Es lebe Europa! Long live Europe») — наприкінці промови виголосила фон дер Ляєн і зірвала стоячі овації.
Але куди жінка з нижньосаксонського села Бургдорф-Байнхорн хоче вести Європу? Фон дер Ляєн має дуже конкретні уявлення, як планує переформатувати ЄС для «нового старту». Ось її головні 11 обіцянок європейцям.

1. Здоров’я
Фон дер Ляєн готує європейську ініціативу для боротьби з раком. На дослідження слід виділити мільярди, мають з’явитися нові міжнародні наукові групи. Цю ідею запропонував колишній головний кандидат від Європейської народної партії Манфред Вебер. Крім того, нова Єврокомісія планує суворіший контроль за імпортом харчових продуктів із третіх країн і більше безпеки для пацієнтів при застосуванні медичних засобів. Водночас має постати «європейський простір медичних даних», завдяки якому за потреби, наприклад під час відпустки, буде можливим передати історію хвороби пацієнта в інші країни Європи.

 

Читайте також: Die Welt: Пазл із тисячею фрагментів для фон дер Ляєн

 

2. Клімат
До 2050 року Європа повинна стати першим кліматично нейтральним континентом. Комісія ЄС задає темп і хоче вже за перші 100 днів представити відповідний законопроект. Мета початкового етапу зменшення обсягів викидів парникових газів — на 50%, а то й 55% до 2030-го. Замість податку на CO2 вона робить ставку на розширення торгівлі квотами на викиди, зокрема на транспорт і споруди. Спротиву очікують передовсім зі Східної Європи, де рівень викидів особливо високий. Соціальні труднощі має згладити мільярдний «перехідний фонд».

Європа має «наростити власні м’язи», причому йдеться передовсім про збільшення кооперації та ефективності в оборонній галузі та розробці озброєнь. Крім того, очільниця Єврокомісії закликає до якомога тіснішої співпраці національних армій і створення «європейської армії»

 

3. Міграція
Мета — вже в лютому 2020 року представити головні пункти Нового пакту про міграцію та надання притулку. Вирішальним тут буде те, чи зможе фон дер Ляєн досягти згоди в питанні розподілу біженців. Примусової квоти для прийняття біженців бути не повинно. Країни, які не хочуть їх приймати, зобов’язуються брати активнішу участь у захисті кордонів. Цікаво, чи вдасться федеральному міністру закордонних справ Горсту Зеегоферу (ХСС) провести в Комісії та урядах ЄС свою пропозицію щодо утримання мігрантів, які не мають шансів отримати притулок під наглядом у європейських країнах прибуття (Греції, Італії та Іспанії), і якомога швидше спровадити їх назад. Фон дер Ляєн додає динаміки й у питанні захисту зовнішнього кордону ЄС: до 2024-го заступити на службу мають додаткові 10 тис. прикордонників. Понад те, нова Комісія хоче запобігти «перестрибуванню» шукачів притулку між країнами ЄС, вимагає серйозні покарання за зловживання та негайне видворення.

 

4. Розширення
За словами фон дер Ляєн, країни Західних Балкан повинні мати надійну перспективу вступу до ЄС. Нині за вплив на Балканах Євросоюз змагається з арабськими країнами, Китаєм, Росією і Туреччиною. Водночас вступ до ЄС можливий тільки після виконання всіх умов Брюсселя. Нова Єврокомісія висловлюється за початок переговорів про вступ з Албанією та Північною Македонією, однак Париж поки що проти. Фон дер Ляєн вважає, що Туреччина продовжує рух від ЄС, але залишається ключовим партнером. В України та Грузії й надалі жодного шансу на вступ.

 

5. Соціальна політика
У цій галузі компетенцій у Брюсселя мало, але фон дер Ляєн хоче ними скористатися. Вона виступає за «справедливі мінімальні зарплати» в усій Європі та європейське страхування безробітних для полегшення фінансової ситуації в країнах-членах за кризових обставин. Єврокомісія також хоче продовжувати боротьбу з безробіттям серед молоді й планує європейські «гарантії для дітей» із метою запобігання дитячій бідності.

 

Читайте також: Die Welt: Система «МакЛяєн»

 

6. Зовнішня та оборонна політика
Як і її попередник Жан-Клод Юнкер, фон дер Ляєн вимагає відмовитися від принципу одноголосності в зовнішньополітичних рішеннях, договір про ЄС це допускає. Мета — швидші рішення і зменшення маніпулятивного тиску через інтереси окремих країн. За словами фон дер Ляєн, Європа має «наростити власні м’язи», причому йдеться передовсім про збільшення кооперації та ефективності в дослідженнях в оборонній галузі та розробці озброєнь. Крім того, очільниця Єврокомісії закликає до якомога тіснішої співпраці національних армій і створення «європейської армії». Підвалини для цього вже закладені так званою Постійною структурною співпрацею (PESCO) між країнами-членами. Рішення про «небезпечні операції» повинні й надалі ухвалюватися на національному рівні. Фон дер Ляєн хоче керувати «геополітичною комісією» і посилити роль ЄС у світі, цього хотіли і її попередники. Однак останнє слово за країнами-членами, які часто зволікають.

 

7. Євро
Нова Єврокомісія хоче поглибити економічний і валютний союзи. Цьому сприятиме розбудова банківського союзу та союзу ринків капіталу. Окрім того, потрібно повністю користатися гнучкістю пакту стабільності, а правила слід якомога більше розширити.

 

8. Торгівля
Фон дер Ляєн обіцяє ввести в усі договори про вільну торгівлю зобов’язання «найвищого стандарту» в галузі захисту клімату та найманих працівників, а також боротьбу з дитячою бідністю. До того ж вона хоче запровадити посаду високого рівня для нагляду за реалізацією цих вимог у країнах-партнерах.

 

Читайте також: Нерядова Урсула

 

9. Залученість громадян
Із 2020-го президентка Комісії хоче бачити широкий діалог громадян стосовно реформи ЄС. Такі «конференції про Європу» повинні тривати два роки. Важливі пропозиції громадян візьмуть до уваги, можливо, вони навіть стануть основою для змін до Договору про ЄС.

 

10. Більше прав Європарламенту
Згідно з договором нові законопроекти може подавати лише Єврокомісія. А тоді парламент та уряди повинні їх обговорити й підтримати. Однак фон дер Ляєн хоче дати парламенту більше прав, щоб на кожну пропозицію депутатська більшість могла «відповісти законодавчим актом». Таким чином Європарламент отримає своєрідне непряме право ініціативи.

 

11. Цифровий світ
До кінця 2020-го Єврокомісія обіцяє міжнародний цифровий податок або ж запровадити «справедливий європейський податок». До лютого наступного року Брюссель надасть пропозиції «європейського підходу до штучного інтелекту». Ідеться передовсім про питання, як можна використати неперсоналізовані дані користувачів для нових бізнес-моделей і розвитку інноваційних технологій. Зобов’язання і гарантії цифрових сервісів мають бути посилені, а умови роботи їхніх працівників слід покращити. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.