Світ

  ▪   Марія Очеретяна

Світ про Україну. Чому Трамп повинен підтримати Зеленського та для чого Європі нормандський формат

Фото: Укрінформ
Минулого тижня іноземні ЗМІ писали про відносини США та України, важливість зустрічі в нормандському форматі та російську окупацію Донбасу.

The Washington Post у редакційній статті зазначають, що президент США Дональд Трамп повинен підтримати українського лідера Володимира Зеленського напередодні "нормандського саміту", оскільки це допоможе українському лідеру під час переговорів.

 

"Один аспект справи з Україною (щодо ймовірного тиску Трампа на українську владу - Ред.) - це постійні збитки, які вона завдає молодому уряду президента Володимира Зеленського, який навесні переміг у чесних виборах і пообіцяв боротися з корупцією і зупинити  війну з Росією", - вважає редакція. 

 

У статті зазначають, що Зеленський має прогрес в обох сферах, зокрема "просуваючи антикорупційні закони" та "ведучи переговори про декілька угод із росіянами". 

 

"Пан Зеленський досі не запрошений до Білого дому на зустріч, де вони з Трампом обмінялися би політичними прихильностями. І пан Трамп досі повторює помилкові звинувачення щодо ролі України у виборах 2016 року (щодо нібито втручання України в американські вибори - Ред.) навіть після того, як йому сказали, що вони є вигадками російських спецслужб", - йдеться у тексті. 

 

У редакції вважають, що Трамп "увів відносини з Україною у хаос, який створив дипломатичний вакуум": "Важливо, щоб Сполучені Штати показали, що досі прихильні до незалежності України. Інакше шкода, заподіяна паном Трампом, буде посилюватися".

 

 

Професорка Гвендолін Сасс для Carnegie Europe пише про значення "нормандського саміту" для України та світу. Вона зазначає, що зустріч "навряд чи призведе до значного прориву", але проведення її у нормандському форматі означає "значну міжнародну політичну прихильність до переговорів". 

 

"Хоча навряд чи саміт забезпечить чіткий шлях до особливого статусу та місцевих виборів для непідконтрольних державі територій, усі чотири учасники переговорів повинні мати на увазі, що мешканці, які перебувають на непідконтрольних уряду територіях, досі голосують за те, щоб залишитися в межах української держави", - пише Сасс, посилаючись на результати опитування Центру зі східноєвропейських та міжнародних досліджень. Згідно з ними, 55% опитаних мешканців окупованого Донбасу хочуть залишитися у складі України. 

 

"Нормандський саміт" буде випробуванням зацікавленості Росії у кінцевому рахунку завершити війну, яку дедалі складніше виправдати на внутрішньому рівні. Саміт також буде випробуванням для президентства Зеленського у той момент, коли популярність глави держави почала знижуватися, а його позиція щодо Донбасу викликала антиурядові протести", - зазначає науковець. 

 

Утім, додає вона, саміт виконуватиме функцію сигналізації: "Він поновлює прихильність до формату переговорів, альтернативи якому немає. Він також нагадує світові про важливість війни на Донбасі, найважливішого питання напружених відносин між Росією та Заходом. І, зрештою, будь-які невеликі досягнення під час переговорів можуть принести людям, що живуть у зоні війни, довгоочікувані зміни".

 

 

Правознавець Девід Тафурі для The Hill пише про те, чому для США важливо підтримувати Україну в умовах війни на окупованому Росією Донбасі. "Наскільки важливо для США підтримувати Україну у боротьбі проти сепаратистів, яких підтримує Росія? Відповідь: коли ви розглядаєте, чого досягає російська кампанія в Україні та наскільки вона успішна, Росія може повторити те ж саме в інших європейських країнах. Тобто це дуже важливо", - зазначає він. 

 

Тафурі пише, що після окупації Росією майже 13% української території росіяни пропагують на Донбасі власну ідеологію: "Мабуть, найбільш підступний аспект російського впливу на Донбасі - це маніпулювання українськими дітьми. Понад 50% шкіл на Донбасі підконтрольні проросійським органам влади, які змінили назви шкіл на російські, уроки української мови - на уроки російської, стандартні українські підручники - на російські тексти, які навчають дітей, що Україна - це ворог". Також він зазначає, що російські найманці на окупованих територіях ліквідовують українські телеканали та блокують сайти. 

 

"Якщо Путін зможе перетворити частину або всю незалежну Україну на проросійську державу-супутник, то він зможе зробити це і з іншими сусідами: Естонією, Латвією, Литвою, Азербайджаном, Білоруссю, Молдовою та іншими. Там також можуть спрацювати інструменти, які працюють на сході України. І якщо ЄС та НАТО не вистачає апетитів зупинити РФ, то це є основним інтересом для Путіна", - вважає правознавець. 

 

Він додає, що, на його думку, найкраще підсумувала значення цього конфлікту радниця Трампа Фіона Гілл: "Мета російського уряду - послабити нашу країну, зменшити глобальну роль Америки та нейтралізувати те, що РФ сприймає як загрозу російським інтересам. Президент Путін і російські служби безпеки прагнуть протидіяти зовнішньополітичним цілям США в Європі, у тому числі, в Україні, де Москва прагне підтвердити своє політичне та економічне домінування". 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.