Світ

  ▪   Марія Очеретяна

Світ про Україну. Зв'язки Білого дому і Порошенка та втрачені можливості Трампа

Минулого тижня іноземні ЗМІ писали про можливі зв'язки американського президента з попередньою українською владою, роль військової допомоги та втрачені можливості Трампа в Україні.

 

Редактор Джексон Діл для видання The Charleston Gazette-Mail у колонці "Чого ми досі не знаємо про Україну?" пише про можливі зв'язки між президентом США Дональдом Трампом, його адвокатом Рудольфом Джуліані, екс-генпрокурором Юрієм Луценком та п'ятим президентом України Петром Порошенком. Він зазначає, що Джуліані та Порошенко бачилися у 2017 році принаймні двічі. Вперше це відбулося незадовго до зустрічі Трампа з українським лідером. 

 

"Між двома зустрічами генпрокурор України Юрій Луценко - той самий корумпований прокурор, який пізніше висував помилкові звинувачення проти Джо Байдена та посла США - проводив розслідування щодо таємних платежів колишньому керівнику кампанії Трампа Полу Манафорту", - пише Діл.

 

Друга зустріч Джуліані та Порошенка відбулася після того, як Манафорта обвинуватили у США, і коли Україна намагалася отримати дозвіл на придбання ракет Javelin. Ракети остаточно передали у квітні 2018 року - того ж місяця, коли Луценко офіційно наказав заморозити пов'язані з Манафортом справи.

 

Як зазначає Діл, під час квітневого дзвінка президенту Володимиру Зеленському Трамп скаржився йому, що в Україні "був дуже хороший прокурор, і несправедливо, що його зняли". Луценка також звинувачують у відкликанні американським президентом посла США в Україні Марі Йованович, хоча "ця історія не зрозуміла до кінця". Демократ Адам Шифф заявляв, що Йованович усунули, щоб "відкрити Трампу шлях до спроб тиску на Зеленського". "Однак, як повідомляє The Times, Трамп почав вимагати усунення Йованович роком раніше, після зустрічі з двома тіньовими бізнесменами радянського походження Левом Парнасом та Ігорем Фруманом", - пише автор.

 

"Зрештою, ми можемо дізнатися більше про Україну від федеральних прокурорів у Нью-Йорку, які вже звинуватили Парнаса і Фрумана і, кажуть, спостерігають за Джуліані. Так, це уповільнить імпічмент. Але оскільки майже немає шансів, що Сенат усуне Трампа, головне, щоб американці були повністю проінформовані про корупцію Трампа до того, як голосуватимуть наступного листопада", - зазначає редактор. 

 

 

 

The Washington Post публікує репортаж про військову допомогу Україні від групи американських журналістів та українського фотожурналіста Сергія Моргунова. "Траншеї, землянки, дров'яні печі, холод і бруд здаються поверненням до Першої світової війни. Але не обладнання української сторони на передовій", - йдеться у тексті. 

 

"Усе це надійшло зі США упродовж п'яти років і є частиною близько 4 мільярдів військової допомоги, призначеної для протидії московському сепаратистському заколоту на Сході України на Донбасі... Це була та допомога, яку президент Трамп влітку заморозив, коли намагався тиснути на президента Володимира Зеленського щодо оголошення розслідувань щодо колишнього віце-президента Джо Байдена і його сина Хантера", - зазначають там. 

 

Утім, пишуть автори, затримка допомоги відчувалася в Україні, але не стільки з точки зору військової техніки, а через розуміння, що Біли дім не завжди стоятиме на стороні України: "навіть тимчасове замороження (підтримки) впливає на "геополітичну рівновагу". "Наразі майже 400 доларів військової допомоги не можуть наблизити країну до зміни балансу на полі бою, де перевага наразі на боці Росії. Але це має дуже сильний символічний вплив", - зазначає військовий аналітик Олександр Гольц.

 

У тексті додають, що військові вважають, що українцям варто покладатися не лише на допомогу з Заходу у війні з Росією. "Українцям слід покладатися на українців, а не чекати. На мою думку, допомога дуже важлива, але нам потрібно щось робити самим", - зазначає полковник Андрій Агєєв.

 

 

Аналітик Метью Банн у колонці "Трамп втратив свою можливість щодо України" для Los Angeles Times зазначає, що хоча президент Трамп звинувачував Україну у корупції, він не запропонував українській владі жодного механізму, як би українці змогли подолати свою проблему. "Звичайно, Трамп не надто любить багато установ США, які могли би слугувати зразком для України - такі, як справді незалежна судова влада, законодавчі органи, що мають повноваження та ресурси для незалежних розслідувань", - зазначає він.

 

"Президент Трамп ігнорував усі американські інтереси в Україні, про які говорили його радники. Його повідомлення було гучним і чітким: "Президент США не може дбати про Україну та її інтереси. Його цікавить лише те, що Україна може для нього зробити", - йдеться у колонці. 

 

Банн зазначає, що Трамп намагається перетворити Білий дім на власний політичний інструмент.

 

"Президент США і невелика спілка його помічників, таких як Рудольф Джуліані, вирішили підривати давній двопалатний підхід до України, у тому числі за допомогою затримки військової допомоги, що майже напевно призвело до більших втрат серед Українських військових", - пише аналітик. 

 

Він додає, що вимоги Трампа та його фінансові інтереси виходять і "далеко за межі України", зокрема у вимогах до Китаю розслідувати справу конкурент американського президента Джо Байдена і його сина. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.