Світ

  ▪   Підготувала: Ольга Ворожбит

«Ні капітуляції!» очима західних медіа: праворадикали на марші?

Фото: Станіслав Козлюк
Що писали європейські ЗМІ про акції в Україні 14 жовтня

«Праворадикали на націоналісти на марші у Києві», - такий заголовок до посилання на статтю The Guardian можна знайти за запитом про марш «Ні капітуляції» у Києві англійською. Однак натиснувши на посилання, потрапляємо на вже не таку однобоку статтю із заголовком «Тисячі марширують у Києві на знак протесту проти мирного плану на Сході України». В кінці ж матеріалу примітка, що статтю було доповнено, а деякі частини вирізано, аби «точніше описати групи, що були на чолі протесту». 

 

«Тисячі людей приєдналися до маршу Києвом на чолі з націоналістичними партіями та ветеранськими об'єднаннями, протестуючи проти змін мирного плану на сході України, які вони назвали "капітуляцією" перед Росією», - йдеться у першому абзаці статті. Однак трохи нижче вже зазначається, що марш було організовано «групами ветеранів, а його учасниками були українці різних політичних поглядів, зокрема деякі праворадикальні елементи, ліберали та прихильники тіснішої інтеграції з ЄС».

 

Автор репортажу відзначає, що протести є «частиною реакції проти політики Зеленського щодо війни проти підтримуваних російськими сепаратистами на сході України». Стаття також відзначає соціологічні дані, згідно з якими, попри високий рейтинг підтримки президента, надання особливого статусу Донбасу більшість населення не підтримує.
 

 

Фотогалерея: У Києві на Покрову пройшов 10-тисячний марш проти капітуляції

 

У матеріалі The Guardian також зроблено акцент на те, що чинна влада шукає «компромісу із націоналістами»: “Зеленський шукає компромісу із націоналістичними групами і як повідомляють зустрічався минулого тижня із рідерами ветеранських організацій, а також видатними праворадикальними лідерами». Зокрема також йдеться про те, що прем‘єр Олексій Гончарук виступав на мітингу на підтримку ветеранів, організованому Андрієм Мадведьком, а «біло-націоналістичний метал- гурт «Сокира Перуна»... також грав на барі, де відбувалася подія». 

 

Репортаж, розміщений на англомовній версії Reuters подає доволі збалансоване бачення подій 14 жовтня в Києві. «20 тисяч людей, зокрема ветерани війни взяли участь у мітингу «Ні капітуляції» проти того, що вони вважають неприйнятними поступками Зеленського щодо Донбасу», - йдеться у статті. Вагомо також, що журналіст серед учасників маршу виділив цивільних громадян із дитиною.

 

Репортаж у французькій Le Monde змальовує подію так само, як і репортаж із The Guardian: «14 жовтня у Києві - «День захисника України» - традиційний парад націоналістів, парамілітарних та екстремістських груп, що завершився великим маршем кількох тисяч людей; які скандували «ні капітуляції», «ми не здамо Україну» та «Зеленський зрадник». 

Далі автор доволі однобоко пише, що напади були спрямовані на президента, що висловив готовність встановити мир на Донбасі. «Однак для частини країни такі переговори неприйнятні», наполягає автор перед тим перелічивши умови, на яких можливі ці переговори, зокрема проведення виборів на окупованих територіях. Протиставлення доброго мирного президента і людей, що не хочуть миру так і виглядає з-під цих рядків.

 

Читайте також: (Не)справджені надії союзників Зеленського

 

Німецькомовна преса більше уваги приділила першому протесту «Ні капітуляції!» 6 жовтня. Про протести 14 жовтня є куці згадки, наприклад, на сайті каналу ZDF, де йдеться про те, що в Україні частина населення відкидає так звану «формулу Штайнмайєра». Щодо протестів 6 жовтня, то швейцарська Neuer Zuercher Zeitung зазнає, що частина населення критично ставиться до плану президента надати більше автономії «регіонам-зрадникам» і тому протестує. Про це також писало німецьке видання Zeit Online. Автори цього матеріалу цитують одного із протестувальників: «Ми всі хочемо миру, але мир та капітуляція – це дві різні речі». Що важливо, у матеріалах про протести 6 жовтня майже немає згадок про «націоналістів» чи «радикалів». Для німецькомовної преси протести «Ні капітуляції!» - це протести незгодних із «формулою Штайнмайєра».

 

Польські медіа також більше уваги приділили протестам «Ні капітуляції!», що відбувалися 6 жовтня, а репортаж про марш 14 жовтня можна почитати та побачити на сайті польського каналу TVN24. У матеріалі немає слів «праворадикали» чи «націоналісти», однак терористів на Донбасі знову назвали «проросійськими сепаратистами». Автори відзначають, що спершу від пам‘ятника Тарасові Шевченку рушила «шеститисячна колона організацій «Свобода» та «Правий Сектор». А пізніше розпочався ще один безпартійний марш, присвячений «спротиву політиці української влади у справі врегулювання конфлікту на Донбасі». Як відзначають автори, «на чолі маршу йшли ветерани війн із проросійським сепаратистами на сході країни, яких вітали вигуками «дякую». Також в матеріалі зазначають, що за різними підрахунками у марші взяли участь від кількох до кількох десятків тисяч громадян. 

Утім для праворадикального польського видання kresy.pl і у другому марші також йшли націоналісти. 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.