Світ

  ▪   Спілкувався: Юрій Лапаєв

Дірк Нібель: «Популісти грають зі страхами майбутнього»

Під час 29-го Економічного форуму, який відбувся в польському місті Криниця-Здруй, Тиждень поспілкувався з Дірком Нібелем, колишнім міністром з економічного співробітництва та розвитку ФРН про протидію популізму.

На ваш погляд, чому сьогодні світ накрила хвиля популізму? Які причини це обумовлюють?

 

- Багато людей очікують простих, швидких рішень для нагальних проблем і коротких відповідей на складні запитання. Отже маємо щось робити з соціальними медіа, які певним чином захопили багатьох в індивідуальній інформаційній бульбашці.

 

Які тези популістів є основними, що саме допомагає їм перемагати в боротьбі за серця та розум виборців?

 

- Багато популістів користуються тим аргументом, що вони не належать до істеблішменту, тому вони можуть відкрито говорити про те, що інші відповідно обговорювати не наважуються. Особливо ця тенденція проглядається в Німеччині, де праві популісти, так само як і представники лівого крила, в своїх промовах поширюють серед населення певні страхи і видають себе за єдиних, хто у свою чергу може ці страхи подолати. Праві популісти набирають собі бали, граючи з темою імміграції, надто в тих областях, де мігрантів практично немає. В цьому випадку незнання часто є причиною їхнього успіху.

 

Читайте також: Сценічний авторитаризм

 

Як стимулювати людей думати більшеаналізувати обіцянки політиків, розділяти правду від популістської риторики?

 

- Тут може допомогти тільки перевірка фактів. Громадяни, які не переймаються правдивістю тверджень, чи які не звертаються до альтернативних джерел, завжди будуть лишатися вразливими до фейкової інформації.

 

Чи може щось стати ефективною «вакциною» проти популізму? Як перешкодити його поширенню, адже часто гарний стан економіки не завжди цьому допомагає якщо подивитися на розвиток ситуації в Німеччині, США чи Франції.

 

- Нинішній гарний стан економіки є недостатнім для попередження популізму. Популісти грають з страхами майбутнього. Це означає, що потрібно працювати над майбутніми перспективами таким чином, щоб люди не хвилювалися про те, що згодом вони можуть втратити щось важливе, над чим вони довго працювали. Освіта та навчання є ключовими складовими для попередження популізму.

 

Читайте також: Матьє Булеґ: «Поява популістської крайньої правої фронди в Європейському парламенті може мати негативні наслідки для України»

 

Що, на ваш погляд, може завдати більше шкоди державі – старі, досвідчені, але часом корумповані політики чи «нові обличчя», без досвіду в політиці й відсутніми компетенціями в урядовому управлінні та дипломатії?

 

- Корупція є найбільшою перешкодою для розвитку світу. Саме тому надзвичайно важливо боротися з цим явищем де тільки можливо. Наявність досвіду в політиці не виправдовує існування корумпованих структур. Недосвідчені політики можуть робити помилки, на яких вони вчаться. В разі потреби, розумним кроком може стати підтримка для них з боку незаангажованих та досвідчених зовнішніх консультантів. Президент України Володимир Зеленський як актор надзвичайно чудово зіграв роль глави держави.  Тепер, як обраний президент, він не має грати роль свого життя, але має якнайкраще виконувати свої обов'язки і нести тягар відповідальності, що підтверджує й підтримка його політичної сили на останніх парламентських виборах.

 

Чого нам чекати після хвилі популізму? Що стане наступним етапом?

 

- Якщо люди не розчаруються в популістах через те, що вони не вирішують проблеми, а лише говорять про них, це неминуче призведе до втрати свободи та обмеження демократії.

 

--------------------------------------------

Дірк-Еккенхарт Нібель. Народився 29 березня 1963 року в Гамбурзі, Німеччина. 1990-1993 вивчав державне управління у Федеральному університеті прикладних адміністративних наук в Маннгеймі. 1998-2013 – депутат Бундестагу від Вільної демократичної партії. 2009 – 2013 – Федеральний міністр з економічного співробітництва та розвитку, представник Німеччини в Світовому банку. З 2015 – по теперішній час – голова напрямку міжнародної стратегії та урядових відносин в компанії Rheinmetall AG.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.