Світ

  ▪   Клаудія Ваннер
  ▪   © 2018 Axel Springer SE. Alle Rechte vorbehalten

Die Welt: Дорогі обіцянки Боріса Джонсона

Незабаром прем’єр-міністром Великої Британії має стати Боріс Джонсон. Його передвиборча кампанія сповнена обіцянками, фінансування яких цілковито неясне. Джонсон покладається на «кризовий бюджет», але це стає дедалі ризикованішим
Матеріал друкованого видання
№ 30 (610)
від 25 липня, 2019

Під час передачі Гонконгу китайцям 1 липня 1997 року королівська яхта Britannia використовувалася востаннє. Тоді під проливним тропічним дощем принца Чарльза та британського губернатора Кріса Паттена приймали на борту яхти, що стояла в порту щойно створеної китайської зони спецуправління. Після повернення до Великої Британії яхту, що зійшла зі стапеля 1953-го, списали. Надто дорога в утриманні, вирішив тогочасний уряд.


Через 22 роки королівське судно виринуло із забуття. Не Britannia, яка давно слугує атракціоном для туристів у единбурзькому порту Лейт, а нова модель, «зброя в нашій зовнішній політиці ери пост-Brexit». Принаймні так собі це уявляє Боріс Джонсон, найперспективніший кандидат у наступники Терези Мей на посаді прем’єр-міністра. Важливо було знайти подарунок для членів королівської сім’ї, який справді хотіла б королева, заявив він. Його попередня ціна £100 млн (€111 млн). Щоправда, платники податків не мають витрачати на це свої гроші, адже, за пропозицією Джонсона, фінансувати проект могли б приватні спонсори.

 

Читайте також: Джонсон назвав строки виходу Британії з ЄС


Що ж стосується багатьох інших обіцянок, які під час своєї кампанії на посаду голови партії та уряду дав колишній мер Лондона та екс-міністр закордонних справ, ситуація відмінна. Оскільки нинішня прем’єрка Тереза Мей на початку червня оголосила про відставку після провалу своєї Brexit-політики, 160 тис. членів партії консерваторів повинні вирішити, хто стане її наступником. Спершу депутати-консерватори на виборах скоротили список із десяти кандидатів до двох представників. Окрім Джонсона є ще Джеремі Гант. Результат перегонів мають оприлюднити 23 липня, в опитуваннях шанси Джонсона на перемогу — понад 90% (за результатами голосування кандидатуру Джонсона підтримали 92 153 депутати від Консервативної партії, тоді як його суперника Ганта — лише 46 656. — Ред.).

 

Джонсон хоче підняти межу доходів


А це може дорого обійтися: за підрахунками лондонського Інституту досліджень фіскальної політики (Institute for Fiscal Studies, IFS), дані Джонсоном обіцянки коштуватимуть близько £25 млрд. Заплановано барвистий букет із податкових полегшень та інфраструктурних кроків, більше грошей для шкіл, розширення штату поліції, спрощення купівлі нерухомості, а також виплати компенсацій шотландським фермерам. А ймовірне підвищення зарплат для державних чиновників IFS узагалі не брав до уваги.


Не стримувався із жданиками й кандидат Гант. «Своїми обіцянками про виплати та податки обидва кандидати під час кампанії так чи інакше відкинули політику економії», — каже Джордан Рочестер, аналітик японської фінансової компанії Nomura в Лондоні. Підняття межі доходу з £50 тис. до £80 тис., від якої застосовуватиметься найвища ставка оподаткування в обсязі 40%, узагалі було першою конкретною заявоюБоріса Джонсона. Серед осіб із високим доходом, які з цього скористаються, ймовірно, будуть і члени партії, на голоси яких сподівається кандидат. За словами директора IFS Пола Джонсона, кошти, недоотримані від податків, сягнуть близько £9 млрд.

 

Читайте також: Brexit без угоди коштуватиме Британії додаткових 30 млрд фунтів запозичень - OBR


Колеги по партії висловили сумніви, чи справді саме люди з високими доходами потребують негайного полегшення. Джонсон, однак, одразу додав, що заплановане також підняття межі доходу, із якого потрібно платити соціальне страхування. Ціна питання коливається між £11 млрд і £17 млрд. У межах податкової системи це один із кращих варіантів для підтримки осіб із невисоким доходом, вважає експерт IFS Пол Джонсон, але, на його думку, є ефективніші й дешевші методи. Чимало своїх ідей Боріс Джонсон він презентує спершу у своїй регулярній понеділковій колонці в британській газеті Daily Telegraph. За його дописи Консервативна партія платить £275 тис. на рік. У середині червня він оголосив у виданні про розбудову мережі швидкісного інтернету по всій країні до 2025-го, на вісім років раніше, ніж планувалося досі. Станом на сьогодні, за даними відомства, відповідального в уряді за телекомунікацію, до нього підключені лише 7% домогосподарств.


«На це доведеться використати кошти платників податків, — визнав Боріс Джонсон, не назвавши, щоправда, точної суми чи можливих умов фінансування. — Але зростання продуктивності надзвичайне». І не лише воно. «Це частина нашої моральної місії, об’єднати Brexit-британців», — повідомив він. Наступні його плани: скасувати зменшення освітнього бюджету (сума становить £5 млрд) і розширити штат поліції на 20 тис. службовців (загальні витрати на рік — £700 млн).
Інші ініціативи кількісно оцінити складніше. Так, Джонсон вирішив докладно перевірити заплановане підвищення податків на цукромісткі напої. Із квітня 2018-го за напої з високим умістом цукру британці змушені платити спеціальний збір. Це має сприяти боротьбі з дуже гострою в країні проблемою надмірної ваги. Міністр охорони здоров’я Метт Генкок, який підтримує Джонсона, запропонував розширити цей «податок на гріховність» і на молочні коктейлі. На думку Джонсона, податок торкнеться тих, кому найважче його платити. Науковці натомість вважають дію податку беззаперечною. Якщо він не набере чинності, через тривале зростання надмірної ваги та пов’язані з нею хвороби це дорого коштуватиме державній службі здоров’я.

 

Джонсон сподівається на гроші, виділені для жорсткого Brexit без угоди


Для виведення економіки на найвищі потужності Джонсон каже про турбозарядку (turbocharging) і має на увазі шість так званих вільних портів: у Белфасті, Брістолі, Грімсбі, Галле, Ліверпулі і Тіс-Валлі. Вільні порти — це окреслені території, на яких митні та податкові норми країни не діють, доки товари не перетнуть кордон. Однак торгові експерти та економісти скептично ставляться до того, що такі особливі економічні зони будуть дуже корисними країні. Замість створення нових, додаткових робочих місць підприємства та наявні робочі місця радше буде перенесено туди з довколишніх регіонів, як пояснив Пітер Голмс, експерт із торгівлі Сассекського університету.

 

Читайте також: Brexit: за крок до прірви


Певний простір для маневру в питанні збільшення видатків без посилення державної заборгованості новий уряд таки має, зазначає експерт IFS Пол Джонсон і називає суму £15 млрд. Щоправда, ціла низка сфер, які за присвячені Brexit три роки правління Мей були занедбані, сьогодні чекають на фінансування. Це стосується кризи в питанні догляду за хворими та немічними, ситуації з в’язницями, а також галузі будівництва житла (див. «Борги зростають»).


Сам Боріс Джонсон щодо фінансування всіх його проектів висловлюється дуже розпливчато, але радо покликається на «кризовий бюджет», який становить £26 млрд і який канцлер скарбниці Філіп Геммонд приготував на випадок хаотичного Brexit. Щоправда, так званий Brexit без угоди, для якого цю фінансову подушку й планували, стає дедалі ймовірнішим. Нещодавно Джонсон чітко дав зрозуміти, що він категорично проти запропонованого прикордонного режиму для Ірландії, згідно з яким контроль на острові був би відсутній. ЄС, своєю чергою, наполягає, що без цієї умови домовленість неможлива.

 


«Фінансова броня», яку ми розробили для Brexit без угоди, використовуватиметься лише для додаткових витрат, якщо ми вийдемо з належною перехідною фазою», — наголосив кілька днів тому Геммонд. — В іншому разі для перекривання діри, яка може виникнути через «жорсткий» вихід, нам будуть потрібні всі гроші».


Тим часом Джонсон незворушно береться за нові обіцянки. До кінця жовтня він, імовірно, домовиться зі Сполученими Штатами про угоду щодо вільної торгівлі для обмеженої групи товарів. Є в нього рішення й для старого яблука розбрату в переговорах між Європою та Америкою, а саме — для дезінфікованих хлором курчат. «Нам слід використати свою переговорну силу в розмовах зі США […] як стимул, щоб вони підняли свої стандарти й зрівняли їх із нашими». 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.