Світ

  ▪   Манфред Клімек
  ▪   © 2018 Axel Springer SE. Alle Rechte vorbehalten

Die Welt: Себастіан Курц на випадковості не покладається

Фото: REUTERS
На початку своєї виборчої кампанії екс-канцлер Австрії поводиться по-домашньому, розкуто та привітно. Водночас він невтомно раз у раз закликає менше звертатися до державних інстанцій
Матеріал друкованого видання
№ 25 (605)
від 20 червня, 2019

Шлях до виборчих змагань через кам’янисту, запилюжену та неасфальтовану дорогу приводить на будівельний майданчик. Тут, на околиці міста Пух, між Зальц­бургом та Галлайном, географічно в західній частині центру Австрії, починається передвиборча кампанія 32-річного Себастіана Курца, наймолодшого колишнього глави уряду в Австрії та Європі.


Коаліція його АНП із правопопулістською національною АПС протрималася майже 17 місяців. А тоді з’явилося відео з Ібіци (підлаштована пастка), у якому його віце-канц­лер Гайнц-Крістіан Штрахе в розмові з начебто племінницею російського олігарха натякає на пожертви для партії та корупцію. Після публікації відео Штрахе не міг більше залишатися на своїй посаді, уряд розпався, а перехідному урядові на базі АНП, ініційованому Курцом, парламент висловив недовіру. До наступних виборів Національної ради у вересні цього року Австрією правитиме кабінет експертів на чолі з безпартійною Бріґітте Бірляйн, першою австрійською федеральною канцлеркою. Як і Курц, що був наймолодшим у Європі канцлером, вона теж викликає інтерес.

 

Читайте також: Канцлер Австрії виступив проти додаткового відтермінування Brexit


На околиці Пуха, де федеральна земля Зальцбург стає справді гористою, стоїть нова споруда об’єднання Hilfswerk, близької до АНП організації з медичних, соціальних та сімейних послуг, яка передовсім вишколює та надає персонал для догляду за пацієнтами похилого віку. Початок передвиборчої кампанії — перший пункт поїздки Курца австрійськими федеральними землями, яку він робить до літньої перерви й до початку інтенсивної передвиборчої боротьби наприкінці серпня.


Курц відповідно до своєї дотеперішньої тактики першим з усіх кандидатів на посаду канцлера вступив у виборчі перегони. Для цього нинішній голова партії звільнився від парламентської роботи. Те, що викликало одностайне обурення всіх інших сил, забезпечує йому чудові 38% в опитуваннях. На новому плакаті він енергійно дивиться в майбутнє, більд-редактори попрацювали над його образом ще більше, ніж під час попередніх виборів. Якщо порівняти, то обличчя Курца стало помітно менш різким, радше м’яким, із делікатними контурами. Біля зображення вислів: «Наш шлях лише почався», над ним комбінація з речень: «Червоно-білі призначили. Народ вирішить».


Власне, це короткий виклад виборчої стратегії Курца. Він виставляє себе жертвою соціал-демократів та свого колишнього партнера по коаліції АПС, які не дали йому добути, як він хотів, канцлером аж до нових виборів, а безцеремонно скинули з трону, хоча згідно з тогочасними опитуваннями більшість австрійців цього зовсім не бажала. Тож це теж частина послання, екс-канцлер закликає народ ухвалити рішення та відмінити у вересні постанову парламенту.


Початок передвиборчої кампанії в Зальцбурзі став тим, що в Австрії називають gmahde Wiesn (скошеною лукою, на якій немає бур’янів та заростів, через які можна перечепитися). Усі п’ять призначених зустрічей — це зібрання з близькими до АНП людьми: селянами, готельними підприємцями, членами добровільних команд пожежників та гірських рятувальників, а також мешканцями громади, у якій ця партія править. Обрані громадяни ставлять колишньому канцлерові запитання, які видаються заздалегідь узгодженими. Це старий принцип message-control, тобто «контроль повідомлень», яким Курц користувався під час попередньої виборчої кампанії та керівництва урядом: подавати народові та медіа тільки нічим не затьмарені новини та картинки.
Однак дещо в початку цих виборчих перегонів таки інакше: Курц куди невимушеніший, ніж останньої виборчої кампанії 2017-го, із ним лише два охоронці, які під час зустрічей демонстративно лінькувато потягають лимонад за столиками віддалік або чекають, притулившись до авто. Поліції ніколи не видно, усе має свідчити про приватність: екс-канцлер не боячись пішов у свій народ.

 

Шкода, що його не можна переманити


«Ви ж бачили, що трапилось останнім часом у політиці» — так Курц починає свій виступ на кожній зустрічі. У відповідь присутні доброзичливо кивають. Курц одразу відходить від ролі жертви, на зустрічі з громадянами він детальніше зупиняється на питаннях вчорашньої, сьогоднішньої та майбутньої політики. Як і на минулих виборах, Курц виявляється добрим слухачем, затягує зустріч, якщо вважає розмову змістовною. Наприклад, із Терезією Штренґер, доглядачкою-волонтеркою, яка безоплатно робить свою справу ось уже 31 рік, майже все життя кандидата на посаду канцлера. Курц раз по раз наголошує на цьому й пізніше, коли згадує Терезію Штренґер як приклад на всіх зустрічах. Приклад дуже доречний для його меседжа про більше приватних зусиль і менше використання державних інстанцій, який він завчено повторює по колу.

 

Читайте також: Курц закликав Росію повернути Україні кораблі і звільнити українських моряків


Курц не проголошує правих ідей, а виступає за громадянське суспільство, яке важливі в житті речі бере у власні руки. Тому після Hilfswerk, інституції з догляду за старими й немічними, відбуваються зустрічі з добровольцями-пожежниками та добровільними гірськими рятувальниками в містечку Гредіг коло Зальцбурга. Тут Курц починає із розповіді про присвячену гірським рятувальникам документальну передачу, яку він учора випадково бачив по телевізору, а кількома митями пізніше в прохолодному затінку будинку пожежної команди знову наголошує на цінності волонтерів. Усе, окрім нових сучасних пожежних машин, тут цілковито забезпечено без участі держави.


Себастіан Курц встав сьогодні о сьомій. Що він пив уранці? — «Воду». Яку популярну пісню почув сьогодні першою? — «Ту, яку крутили по радіо». Якого бренда його модні гостроносі чорні черевики? — «Не знаю, ви запитуєте надто багато». Його веселять такі запитання, однак свого приватного життя він, як і під час попередньої виборчої кампанії, не розкриває ніколи. Воду Курц п’є й на всіх інших зустрічах, але дуже мало. Приготованих перекусок торкається лише тоді, коли його про це дуже просять: він хоче здаватися аскетом, особою, яку цікавлять тільки люди та їхні теми. Його команда вже турбується: «За такої спеки йому слід більше пити». Однак він нічого не п’є. Навіть якщо безалкогольні напої промовисто стоять перед ним на столі. Винагорода за цю витримку — вісім годин виступів не пітніючи.

 

Читайте також: Канцлер Австрії закликав до зміцнення діалогу з Росією


У Гредігу є й німецькі туристи, як-от Сильвія Менцель із Берліна. Пенсіонерка захоплюється Курцом тому, що «його уряд за 17 місяців зробив стільки, скільки не зробив жоден австрійський уряд протягом останніх 40 років». І вона додає, що такого, як Курц, бракує Німеччині: «Шкода, що його не можна переманити». Моніка Е. з Гредіга прийшла з усією сім’єю, щоб зробити фото разом із Курцом. Вона безумовно голосує за нього й висловлює те, що того дня можна буде почути від фан-спільноти екс-канцлера багато разів: АПС, голосуючи за вотум недовіри СДПА, повелася непорядно. Моніка Е. бажає, щоб Курцові вдалося здобути на виборах абсолютну більшість, як це колись вдалося соціал-демократичному канцлерові Бруно Крайському майже 50 років тому. А якщо з такою більшістю не складеться, то Моніка Е. за коаліцію з економічно ліберальними NEOS, які не голосували за недовіру до Курца. Вона може уявити собі й коаліцію трьох із зеленими, якщо тим у вересні вдасться знову потрапити до парламенту. Жінка поруч додає: «Може, вони таки зміняться».


Нову коаліцію з АПС, особливо із соціал-демократами, усі майже 40 присутніх на зустрічі глядачів одностайно й гучно проголошують неможливою. Такий настрій панує й у щільно заповненій весільній залі заїзду Gasthof zur Post у Зеевальхені, на схід від Зальцбурга. Товариство за пивом та ситними стравами зустрічає екс-канцлера тривалими аплодисментами. На запитання щодо пропозиції продов­ження коаліції після виборів, яку днями зробив генеральний секретар АПС і колишній міністр внутрішніх справ Герберт Кікль, Курц відповідає, що вона його здивувала, і знову наголошує, що не спостерігає за АПС усвідомлення масштабів та політичних наслідків Ібіца-гейту. Не бачить він і змін у тій партії. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.