Світ

  ▪   Підготував: Анатолій Шара

Die Welt: майбутні вибори в Європі, як Іран розділив США та Росію

Пенсійний шок в Фінляндії, конфлікт навколо Huawei - основні теми видання.

Клаус Ґайґер та Сільке Мюльґерр стверджують, що захист навколишнього середовища  - найбільший виклик. WELT перед виборами провів опитування в восьми європейських країнах, які показали, що питання захисту навколишнього середовища  - це велика проблема. Питання міграції стоїть на другому місці. Тема кризи єврозони у всіх країнах з початком напливу біженців відійшла на другорядні ролі. Тільки 18% опитаних європейців вважають стабільність ЄС майбутньою проблемою. Безробіття хвилює   тільки 10%. В Італії та Іспанії, які постраждали від фінансових проблем, цей показник трохи вище. Питання захисту клімату виникло дещо спонтанно і вже розділяє суспільства. Показники знаходяться на високих рівнях у всіх вікових групах. А от німці віком від 35 до 55 років вважають саме міграцію найбільшою проблемою. Кліматом же переймаються молоді люди. У групі від 18 до 25 років це питання хвилює 51%. У всіх країнах, де проводилося опитування, кажуть що членство в ЄС є позитивним. Найбільший відсоток схвалення в Німеччині та Польщі - 70%. Цікавим є те, що критичне ставлення до США є стабільно високим в тій же Німеччині. Громадська думка розділилася і в ставленні до Китаю. У Франції, Польщі та Швеції Народну Республіку вважають загрозою безпеки Європи, тоді як в Італії та Німеччині таких людей меншість. Ставлення до Росії не набагато краще. Лише в Угорщині Москву не рахують загрозою. В Польщі та Швеції так вважає переважна більшість опитаних.

 

Читайте також: Die Welt: майбутнє Меркель, результати виборів в Іспанії

 

Чарлі Даксберрі та Тобіас Кайзер переконані, що Фінляндії загрожує пенсійний шок. Багата Фінляндія вважається взірцем в Європі, особливо система освіта вразила експертів та політиків з інших країн. Але блискуча репутація приховує небезпечну тенденцію, яка знищить економіку. Так вийшло, що Фінляндія не знаходиться в топах новин в європейських медіа. Але потрібно сказати, що в цієї країни великі проблеми з молоддю. Точніше кажучи з її малою кількістю. В скандинавських країнах населення старішає швидше ніж в інших на континенті. Офіційні прогнози допускають, що з такими темпами знижуванності народжуваності економіка Фінляндії суттєво ослабне і не зможе обслуговувати неймовірну кількість пенсіонерів. Потрібно сказати, що основою для процвітання цієї країни є людський капітал і ефективність праці. Але кількість економічно-активних працівників в найближчі десятиліття суттєво скоротиться. Центральний банк країни переконує, що подібний розвиток подій значно впливатиме на економіку країни. Все менше працівників платитимуть в соціальні фонди і кількість пенсіонерів знищить її. Головне питання як це виправити? Відповіді на це питання немає. Але для того, щоб вижити Гельсінкі доведеться знайти правильні рішення. І тут потрібно сказати, що багато європейських країн з неабиякою цікавістю спостерігатимуть за цим експериментом. Адже він може стати надзвичайно потрібним їй самим.

 

Читайте також: Die Welt: розслідування зв’язків Трампа з Росією, майбутнє Європи, технологічний прогрес

 

 Славой Жижек описує найважливішу боротьбу сучасності. Конфлікт навколо експансії Huawei – це не просто битва Дональда Трампа. Справа йде про управління інтернетом і повним контролем над нашим життям. Про це потрібно задуматися. Медіа атакують нас загрозливими новинами, які впливають на нашу безпеку. Але перед цим треба сказати, що цифрові мережі контролюють і регулюють життя: більшість наших дій знаходяться в певній цифровій хмарі, які постійно оцінює нас, документує дії і спостерігає за емоціями. Мережа надає старому лозунгу “Особисте це політичне” зовсім інший сенс. І мова йде не тільки про наше особисте життя. Це все підводить нас до розуміння проблем з Huawei. Битва з цією компанією це боротьба про доступ до механізму, за допомогою якого контролюється наше життя. Комусь може здатися, що це все несуттєве, адже це приватна компанія. Але це неправда, група компаній Huawei це одне ціле з органами китайської національної безпеки. При цьому вона фінансується з державного бюджету Піднебесної. А це значить, що Huawei знаходиться під повним контролем держави. А в сьогоднішньому Китаї алгоритми штучного інтелекту контролюють багато сфер життя. Ця система  - частина зусиль уряду Сі Цзиньпіня для використання всіх форм технологій - від обробки великих даних до генетичних маніпуляцій та автоматичного розпізнавання обличь. Це все зроблено для тотального контролю. І ось це реалії експансії Huawei. Твердження, що ця компанія загрожує нашій безпеці є чистою правдою. Можна бачити, що китайська влада використовує передові технології для спостереження за світом. Але цим грішать не тільки вони. Це і Росія, яка обмежує доступ до інтернету чи ЄС, де збираються забезпечити обмеження доступу до цифрової мережі.

 

Читайте також: Die Welt: доля Венесуели, ігри Ердогана з Путіним

 

Даніель Фрідріх Штурм стверджує, що тема Ірану розділяє США та Росію. Іран, Сирія, Венесуела, контроль над озброєнням, втручання у вибори  - всі ці питання надзвичайно чутливі у відносинах між США та Росією. Але найбільшу напругу створює питання Ірану. Очевидно, саме це стане основною точкою переговорів між Помпео та Сергієм Лавровим. Своїм одностороннім виходом з ядерної угоди з Іраном США проігнорували інші сторони - Росію, Китай, Німеччину, Францію, Великобританію. Зовсім нещодавно Іран та США ще більше загострили ситуацію. В Сочі буде багато що обговорювати по Ірану. Крім того як виявилося, Іспанія відводить свій військовий корабель з зони потенційного конфлікту. Уряд в Мадриді не хоче приймати в цьому участь. І це натяк на те, що якщо США самі вирішили зруйнувати домовленості то най самі з цим і розбираються. Проте складність відносин з Росією набагато більша ніж поки-що з європейськими партнерами. Обидві країни хочуть зберегти свій вплив в міжнародному просторі. Але це не так просто, адже кожна з них має свої геополітичні доктрини, які зрештою й визначають напрямки руху та його кількісні параметри.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.