Світ

  ▪   Підготувала: Ольга Ворожбит

Зустріч Віктора Орбана та Дональда Трампа: Пряник з Вашингтона

Фото: REUTERS
Про що свідчить зустріч президента США та прем’єр-міністра Угорщини у Білому Домі

У понеділок, 13 травня, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан зустрівся із президентом США Дональдом Трампом у Вашингтоні. Це перший за останні 20 років візит угорського лідера до Білого Дому. До того він востаннє тут зустрічався із президентом Біллом Клінтоном у 1998 році. Тоді під час зустрічі ще молодий угорський політик дякував американському президентові за вступ Угорщини до НАТО. Як відзначають американські медіа, попередні президенти Джордж Буш та Барак Обама намагалися тримати дистанцію із цим угорським лідером. Віктор Орбан відомий своїм негативним ставленням до мігрантів та систематичними нападами на медійну свободу та права людини. Крім того, багато експертів та деякі європейські політики говорять, що він належить до тих східноєвропейських лідерів, які досі мріють про перегляд кордонів у Європі. Так, під час політичної кризи в Україні 2014 року, за словами польського політика Славоміра Нітраса, Віктор Орбан пропонував польській владі розділити між собою українські землі, які колись належали Польщі та Угорщині. Польський політик вважає Угорщину «небезпечною країною» з огляду на те, що це єдина європейська країна, що мріє про переділ кордонів.

 

Читайте також: Помпео не зміг здобути підтримку ЄС щодо Ірану

 

«Мабуть такий як я. Трохи більш суперечливий, але це нормально. Ви зробили добру роботу. Тримаєте свою країну у безпеці», - похвалив Дональд Трамп Віктора Орбана на початку їхньої зустрічі.  Він також хвалив Орбана за його міграційну політику та захист християнських цінностей. Така риторика американського президента перед камерами дала можливість багатьом його критикам ще раз заявити, що Дональд Трамп збирає навколо себе авторитарних лідерів, на яких прагне рівнятися. «Орбан – це Трамп, що вже 25 років перебуває на керівній посаді. Він продукує саме ті результати, які ми побачимо від трампізму, якщо він буде продовжуватися: корупцію цінностей, расову політику і демократію, від якої залишиться хіба назва», - пише про візит угорського прем’єра до США оглядач американського ресурсу The Daily Beast Рік Вілсон. Колишній працівник апарату Білого Дому Дов Захейм у колонці для ресурсу The Hill розкритикував запрошення Віктора Орбана до Білого Дому, написавши, що угорський політик не заслуговує такої честі.  Захейм був не єдиним. Представники демократичної партії в Конгресі виступили із критикою прийому Віктора Орбана, а у п’ятницю, напередодні візиту, представники Комітету у закордонних справах Сенату звернулися до американського президента із листом, де просили Трампа натиснути на свого угорського колегу у питаннях дотримання прав людини та руйнування демократичних інституцій в Угорщині.

 

Однак не все так однозначно із цією зустріччю в Овальному кабінеті Білого Дому як здається. «Орбанові цього було значно важче добитися, а ніж люди думають», - каже в коментарі The New York Times колишній посол Угорщини у Вашингтоні Андраш Шімоні. «Ця дурна ідея про те, що між Орбаном та Трампом є якась єдність – це нонсенс. Орбан прагнув цього візиту два з половиною роки», - каже колишній дипломат. Американське видання припускає, що цей візит слід розцінювати не як нагороду (Орбан був першим серед світових лідерів, хто підтримав кандидатуру Дональда Трампа на посаду президента США у липні 2016 року) чи схвалення, а швидше як свого роду «пряник»: спроба переконати угорського прем’єра купувати більше американської зброї та більше зважати на американські інтереси у зовнішній політиці.

На прес-конференції у п’ятницю, 10 травня, представники адміністрації президента також захищали цю зустріч у Білому Домі, відзначаючи, що вона є частиною більш активної взаємодії США зі своїми партнерами по НАТО у Східній Європі. На початку травня Дональд Трамп зустрічався із прем’єр-міністром Словаччини Мануелем Пеллегріні, в березні його відвідав прем’єр-міністр Чехії Андрей Бабіш. Тому виглядає, що прийом Віктора Орбана у Білому Домі був фактично останнім серед лідерів країн ЦСЄ. Більше того, як пише The New York Times,  сьогодні, 14 травня, представники Держдепу мають зустрітися у Вашингтоні із представниками угорської опозиції.

 

Читайте також: Die Welt: Brexit, можлива війна з Іраном, скандали в німецькій армії

 

В лютому цього року держсекретар Помпео мав турне країнами Центральної Європи, яке він розпочинав із Угорщини. Тоді Помпео застерігав країну від тіснішої співпраці із Пекіном та Москвою, адже це зближення може коштувати країні надто дорого у безпековому плані. Крім того, неоднозначний Міжнародний інвестиційний банк, чиє керівництво, як припускають, має зв’язки з Кремлем та російською розвідкою, отримав дозвіл відкрити свою штаб-квартиру в Будапешті. Як пише The New York Times, є побоювання, що це дозволить перетворити Будапешт на хаб для російських шпигунів. Про те, що Росія використовує Угорщину як базу для розвідувальної діяльності нещодавно також в інтерв’ю виданню «Голос Америки» заявляв і колишній високопосадовець угорської розвідки. Також нещодавно Угорщина екстрадувала двох торговців зброєю до Росії, замість США, чим неабияк розізлила Вашингтон. Про те, що значна частина російських та китайських шпигунів працюють у Празі та звідти мають доступ до інших країн ЄС, попереджала і чеська розвідка та писали чеські журналісти.

Крім того, раніше угорські журналісти писали, що представники російської еліти та безпекових структур завдяки «друзям» в Угорщині отримують посвідки для проживання в ЄС.

 

«Політика пряника», яку обрала адміністрація Трампа щодо країн ЦСЄ, насторожує деяких дослідників, які вважають, що це буде лише сприяти посиленню авторитарних режимів у цих країнах та згортанню демократії, зокрема, в Угорщині, оскільки це дасть можливість Орбану загравати із Вашингтоном та Москвою, роблячи ту політику, що вигідна йому. Тим не менш, відновлення уваги США до регіону, куди наполегливо намагається просочитися зі своїми впливами Кремль, дуже цінне в контексті агресивної політики Росії щодо своїх сусідів, зокрема України. Ширша політична залученість США в Центральносхідній Європі – це додаткові бали і для європейської, і для української безпеки.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Теги