Світ

  ▪   Юрій Лапаєв

Комітет Сенату США: більше зброї для Києва та втручання РФ в українські вибори

Фото: www.youtube.com
Які питання співробітництва з Україною обговорювали американські сенатори

5 березня відбулося чергове слухання в Комітеті Сенату США зі збройних сил, яке було присвячено зокрема розгляду запитів на 2020 фінансовий рік та оборонній програмі на наступні роки. Одним з доповідачів був Головнокомандувач Збройними силами США в Європі та об'єднаними збройними силами НАТО в Європі генерал Кертіс Скапаротті.

 

Під час слухань кілька разів піднімалися теми протидії агресії РФ,  в тому числі і через посилення військового співробітництва з Україною. Так, в своїй вступній промові Голова комітету сенатор Деймс Інхофф зазначив, що президент РФ Путін продемонстрував свої можливості та наміри застосовувати силу для досягнення цілей, особливо у Грузії, Україні та Сирії. За словами сенатора, російський президент не буде стримуватися у використанні й інших засобів, таких як кібератаки, втручання у виборчі процеси та вбивства із застосуванням хімічної зброї.

 

На думку Інхоффа, «слабкість буде лише провокувати Путіна на подальшу агресію», отже питання летальної оборонної допомоги колишнім радянським республікам, в тому числі й Україні, стає таким важливим. Голова комітету також поцікавився, чому, попри наявні дозволи з боку американської влади, надання протитанкових комплексів Javelin є наразі єдиним прикладом надання летального озброєння Україні. У відповідь на це генерал Скапаротті заявив, що рекомендації щодо надання Україні летального озброєння опрацьовуються, вони мають пройти через необхідні етапи погодження влади.

 

Читайте також: Головна ударна сила Путіна

 

При цьому, згадуючи надання Javelin, генерал Скапаротті відзначив, що на його погляд українські військові показали надзвичайно високий рівень підготовки до користуванням цим комплексом. «Вони відповідально поставилися до питань безпеки і розміщення, чому ми були свідками», - підкреслив Скапаротті. За його словами «він був вражений»  рівнем який продемонстрували ЗСУ. Водночас генерал додав, що ведуться перемовини щодо інших систем, в тому числі снайперських комплексів, боєприпасів та ймовірно, морських систем з огляду на події в Керченській затоці. Крім того ведуться переговори щодо поставок систем зв’язку оперативного рівня. При цьому Скапаротті зазначив, що має певні рекомендації для сенаторів з огляду на необхідність доопрацювання законодавства щодо дозволів на поставку озброєння. Відповідаючи на запитання сенатора Саллівана чи була зафіксована будь-яка активність з боку російських сил у відповідь на поставку летального озброєння до України, генерал Скапаротті заявив, що прямих свідчень немає, адже українські військові поки що не перевели це озброєння на передову, втім він впевнений, що росіяни знають про це і мусять брати до уваги під час розміщення своїх сил. «Вони знають, що це летальне озброєння», - підкреслив Скапаротті.

 

Читайте також: Росія-Литва: шторм, що насувається

 

Також американських сенаторів турбувало питання, чи вивчається український досвід в частині протидії «зеленим чоловічкам» для відбиття схожих атак в країнах Балтії. За словами генерала Скапаротті, американське військове керівництво уважно вивчило події в Україні. Результатом цього стало посилення співпраці із союзниками в країнах Балтії, Польщі, Румунії та Болгарії та розміщення військ в регіоні для стримування. Ці заходи здійснюються для того, щоб Росія повністю усвідомила, що НАТО буде дотримуватися зобов’язань за ст 5(напад на одну з країн Альянсу вважається нападом на всі країни НАТО - Ред). Водночас Скапаротті підкреслив, що найбільша труднощі полягають в тому, що атака може бути не в явній формі. «Це може відбуватися в формі діяльності, спрямованої на підрив довіри до державної влади країни-мішені», - уточнив Скапаротті. При цьому за його словами можуть бути використані й інші інструменти. «Військова сила може бути останнім засобом, який вони задіють», - додав Скапаротті. Тому на його думку важливим є зміцнення співпраці між союзниками, на всіх рівнях і з усіма елементами.

 

Цікавим для сенаторів є й перебіг українських виборів. Так, сенатор Блюменталь поставив питання щодо наявності ознак можливого втручання Росії в виборчий процес в Україні. НА що отримав відповідь Скапаротті, що Кремль продовжує підтримку політичних партій та окремих політиків, завдяки яким, на думку росіян, вони зможуть отримати найбільший вплив на ситуацію в країні. Вагомою частиною цього є поширення дезінформації. Також генерал вважає, що Росія може використовувати полонених українських моряків як певний важіль впливу на результати виборів. За його даними, російська дезінформація посилилася останнім часом і спрямована вона на підрив довіри до чинного уряду та президента країни.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.