Світ

  ▪   Майкл Бініон

Бумеранг проблем

Що може зробити Європа проти колишніх бойовиків «ІДІЛ»
Матеріал друкованого видання
№ 9 (589)
від 28 лютого, 2019

Що робити з понад вісьмома сотнями іноземних бойовиків-екстремістів, які втечуть або потраплять у полон після падіння останнього міста, що наразі перебуває в руках так званої «Ісламської держави Сирії та Іраку» («ІД»)?
Президент Трамп хоче, щоби бойовиків, які прибули до Сирії з Європи воювати за «ІД», повернули назад до країн, звідки вони приїхали. «Їх усіх слід віддати під суд», — заявив він у своєму твіті. Інакше, застерігає президент США, вони «проникнуть у Європу». А це, на думку його команди, створить у європейських країнах загрозу нової хвилі терористичної активності.


Трамп уже оголосив про те, що невдовзі виведе всі американські сили із Сирії. Він повідомив: якщо Європа не візьме на себе відповідальність за своїх громадян, які вступили до «ІД», Сполучені Штати більше не зможуть утримувати їх у полоні. Ця ситуація спричинила величезне політичне замішання у Європі, особливо у Великій Британії, громадянами якої є понад 400 бойовиків. Британський уряд заявив, що не дозволить більшості з них повертатися на Батьківщину та позбавить їх британського громадянства. Очільник британської розвідувальної служби сказав, що ті люди створять постійну серйозну загрозу безпеці Британії, якщо повернуться зі своїми «небезпечними навичками» й продовжать терористичну активність.

 

Читайте також: США і союзники розгромили 99% ІДІЛ - Помпео


Але нещодавно репортер газети The Times натрапив у таборі для біженців на одну з трьох дівчат зі східної частини Лондона, які 2015 року поїхали до Сирії, щоб воювати на боці «ІД». Шаміма Беґум, мешканка Лондона бангладеського походження, утекла 2015-го з дому, коли їй було лише 15, і потайки з двома іншими дівчатами дісталася до Сирії. Там вона вийшла заміж за голландця, який навернувся до ісламу та воював за «ІД», народила двох дітей (обоє померли від недоїдання та хвороб) й ось-ось мала привести на світ третю. Шаміма не шкодувала про те, що приєдналася до екстремістів, і сказала, мовляв, її не засмучує жорстокість «ІД» (навіть відрубана голова в смітнику). Але вона хоче повернутися до Лондона, щоб урятувати життя своєї третьої дитини.


Немовля — хлопчик — народилося незабаром тому, а історія Шаміми розколола британську громадську думку. Багато хто погоджується з міністром внутрішніх справ Великої Британії (він сам мусульманин), який оголосив, що не дозволить їй повернутися. Ці люди переконані: вона винна не менше за бойовиків-чоловіків і добровільно підтримувала «ІД». Але інші заявляють, що до жінок і дітей не можна ставитися так само, як до чоловіків, які воювали проти сил Заходу в Сирії та Іраку. На їхню думку, новонароджений малюк Шаміми не повинен страждати через вчинки матері. Тож її слід повернути на Батьківщину й судити за участь у підтримці екстремізму, а дитину віддати на виховання батькам дівчини.

 

Повернення до своїх Батьківщин усіх тих екстремістів, які воювали в Сирії, буде важким і витратним для урядів їхніх країн. Загалом «Ісламська держава» завербувала близько 6 тис. осіб зі всієї Європи. Багато хто намагався потайки дістатися додому: їм вдавалося вислизнути з обложених міст і пробратися до Туреччини, а звідти вже на Батьківщину. Розвідувальні служби кажуть, що близько третини бойовиків із бельгійським та німецьким громадянством повернулося, а от у Франції цей показник не підіймається вище за 12%. 


Усі країни оголосили про намір судити бойовиків за тероризм. Але їм буде дуже важко зібрати достатньо свідчень про те, що кожен із них робив під час перебування в Сирії, як і довести в суді їхню безпосередню участь у звірствах. Ще важче зрозуміти, які звинувачення слід висувати дружинам джихадистів.

 

Читайте також: Півмісяць над Східною Європою


Першою великою проблемою стане змусити повернутися на Батьківщину останніх бойовиків. Багато з тих, хто лишився в Багузі, — сирійському селі на кордоні з Іраком, де так званий халіфат дав останній бій силам курдів (яких підтримують США), — склало зброю. Інших було вбито в останньому бою. Ті екстремісти, які втекли з Багуза, мабуть, спробують дістатися до іншого регіону Близького Сходу або приховати своє справжнє громадянство, щоб не потрапити за ґрати на Батьківщині. Щоб стерегти їх, потрібен буде значний контингент солдатів Заходу, а посилати за ними літаки дорого.


Є ще й непроста проблема того, як змінити їхні ідеї та екстремістський світогляд. Програми «деіндоктринації» на Заході поки що не можуть похвалитися успіхами в переконанні фанатиків-ісламістів зректися своїх поглядів або почати мирне-спокійне родинне життя на Батьківщині. А ті, хто потрапив до в’язниці, часто радикалізували там інших ув’язнених і заражали вірусом ісламістського екстремізму навіть немусульман.


Часу на суперечки про те, що ж слід робити, лишилося мало. Трамп дав чітко зрозуміти: на його думку, Америка потратила достатньо грошей і втратила надто багато своїх солдатів на Близькому Сході, і він рішуче налаштований повернути всі сили США на Батьківщину. Трамп каже, що тепер європейці самі повинні взяти на себе відповідальність за дії своїх громадян. Бажання британського уряду позбавити громадянства всіх тих, хто поїхав воювати до Сирії, популярне серед електорату. Але з технічного боку, воно неправомірне: за законами ООН, якщо людина не має подвійного громадянства, у неї просто не можна відібрати паспорт і перетворити її на особу без громадянства.


Франція, Німеччина та Бельгія (звідки походить основна маса рекрутів «ІД») уже готують заходи, які вживатимуть до бойовиків, що повернуться. Франція має намір репатріювати якомога більше їх і віддавати під суд, якщо їм забезпечать справедливий процес. Ті, хто повертатиметься до Німеччини, уже підпадають під карне слідство. 

 

Читайте також: Іслам і консерватизм: несумісна сумісність


Спочатку в Німеччині мали намір по-різному розглядати справи екстремістів та екстремісток, але у 2017 році Німеччина оголосила, що ставлення до всіх підозрюваних у належності до «ІД» буде однаковим. Утім, схоже, поріг для відкриття справи в Німеччині набагато вищий, ніж в інших країнах, і самого лише перебування в Сирії чи Іраку буде недостатньо для арешту. У Бельгії, де ісламські екстремісти вчинили цілу низку терактів, усі підозрювані в участі в бойових діях на території Сирії заарештовуються та йдуть під суд. На тих, кого підозрюють у причетності до радикалізації, може чекати одиночне ув’язнення в спеціальних блоках. У Данії умови поблажливіші: бойовикам, які повернулися, можуть запропонувати доступ до роботи, освіти, житла й консультацій психолога.


Наразі до Західної Європи повернулося лише близько 1,8 тис. бойовиків. Проте багато бойовиків приїжджало зі Східної Європи, і їх під час повернення може чекати жорсткіша зустріч, особливо в Росії. Багато рекрутів «ІД» прибувало з Чечні та інших мусульманських районів РФ, і вони вважатимуться особливо небезпечними.


Основна маса бойовиків «ІД» із самого Близького Сходу, у Сирії та Іраку їх від 14 тис. до 18 тис. Дехто вже повернувся назад до рідних місць. Багато хто, за прогнозами, піде в підпілля та перегрупується у великих містах на кшталт Мосула. Коли американці виведуть свої війська, курди, що зараз утримують багато полонених бойовиків «ІД», бояться нападу з боку Туреччини, яка вважає курдські сили загрозою для себе. Імовірно, більшість із цих в’язнів тоді буде звільнено. Це нічне жахіття, яке вже мучить усю Європу. Чи стануть ці бойовики новою підпільною терористичною загрозою для цілого Заходу? Для Трампа то вже перестало бути проблемою Америки. Він вважає, що Європі доведеться в майбутньому захищатися власними силами. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.