Світ

  ▪   Андрій Петринський

Від Італії до Фінляндії. У яких країнах "ДНР" вдалося відкрити свої фейкові представництва

Загалом, упродовж кількох років самопроголошена "республіка" заснувала подібні центри у п’яти країнах Європи.

Черговий скандал з відкриттям у країнах Європи так званих «представництв «Донецької народної республіки» спалахнув у лютому 2019 року. Цього разу представництво фейкової республіки з’явилося у місті Верона, ставши другим подібним утворенням в Італії. У відповідь Міністерство закордонних справ України засудило будь-які спроби просування та підтримки терористичних угрупувань і направило ноту протесту.

 

Загалом, упродовж кількох років «ДНР» відкрило подібні центри у п’яти країнах Європи. Тиждень.ua вирішив нагадати, де і коли з’являлися «представництва» псевдореспубліки. 

 

Чехія

 

Перше «представництво «ДНР» почало діяти у вересні 2016 року в чеському місті Острава. Фейковий «представницький центр «ДНР» очолила членькиня місцевої радикальної організації антимігрантського спрямування «Народне ополчення» Нела Ліскова. Ця пані кілька разів незаконно перетинала український кордон і відвідувала бойовиків на тимчасово окупованій частині Донбасу.

 

 

Міністерство закордонних справ України оперативно відреагувало на провокацію - висловило протест і вручило відповідну ноту Посольству Чеської Республіки в Україні. У звертанні до чеської влади містилася вимога вжити всіх необхідних заходів для перегляду рішення регіональної влади з фактичного відкриття «представництва» терористичної організації, що суперечить міжнародному праву й двостороннім українсько-чеським угодам.

 

У свою чергу Міністрство закордонних справ Чехії наголосило, що не має і не матиме жодних відносин з відкритим центром, оскільки Чеська республіка не визнає «ДНР» і не може мати з нею дипломатичних і консульських відносин. Восени того самого року Міністр закордонних справ Чехії вимагав судової заборони «представницького центру «ДНР», але суд запросив додаткову інформацію.

 

У квітні 2017 року обласний суд в Остраві ухвалив рішення про початок процедури ліквідації на території Чехії «представництва» псевдореспубліки. Ліскова подала апеляцію на це рішення, однак у квітні 2018 року суд остаточно ліквідував дане «об’єднання».

 

Італія

 

Наступне «представництво «ДНР» почало діяти в італійському місті Турин у грудні 2016 року при зареєстрованій неурядовій структурі – фонді «Магеллан». «Представниками «ДНР» себе оголосили активісти правих партій Мауріціо Марроне й Елізео Бертолазі. На той момент їм обом був заборонений в’їзд в Україну, адже чоловіки упродовж 2015-2016 років здійснювали незаконні поїздки на окуповану територію Донбасу.

 

 

Тоді посол України в Італії Євген Перелигін назвав відкриття у Турині «представництва ДНР» провокацією. Проте установу закрити не вдалося, оскільки влада Італії вважає, що жодного офіційного статусу «представництво» не має. Мовляв, це приватна ініціатива і вона може існувати допоки не порушить законів країни.

 

Така м’яка позиція італійських урядовців призвела до появи ще одного «представництва ДНР». Тепер у Вероні. Подія сталася 9 лютого 2019 року. Так зване «представництво» очолив Пальмаріно Дзоккателлі, який раніше активно виступав за незалежність регіону Венето, а з початком Російської агресії проти України почав популяризувати терористів з тимчасово окупованого Донбасу.

 

 

МЗС України різко відреагувало на подію, засудивши будь-які спроби просування та підтримки в Італії терористичних угрупувань і направило ноту протесту.

 

Українські дипломати підкреслили, що "акція місцевих проросійських політиків Верони за сценарієм, розписаним кремлівськими ляльководами, вже викликала обурення не лише української громади Італії, але й багатьох італійських друзів України, які висловлюють підтримку нашій державі".

 

Крім того, у диппредставництві заявили, що участь у відповідній акції взяв місцевий діяч Пальмаріно Дзоккателлі, який протягом тривалого часу він був керівником «Регіонального комітету за незалежність Венето», а з початком російської агресії проти України перекваліфікувався у палкого «промоутера» контактів з тимчасово окупованим Донбасом.

 

Греція

 

У березні 2017 року з’явилася інформація про відкриття «представницького центру «ДНР» в одному з найбільш криміногенних районів Афін. Його керівником став лівий анархіст, представник організації «Врятуй Донбас» Андреас Зафейріс.

 

 

У Міністерстві закордонних справ Греції заявили, що організація під назвою "представницький центр ДНР" не має жодного офіційного статусу, а будь-які дії, що підривають територіальну цілісність України, повністю суперечать позиції уряду Греції. Також у відомстві зазначили, що Греція не визнає претензiй угруповання «ДНР» на «державність».

 

Однак зауважимо, що «представництво» грецька влада не закрила. Судячи з повідомлень підконтрольних терористам «ДНР» ЗМІ, у лютому 2019 року його керівник Зафейріс зустрівся з послом Венесуели.

 

Франція

 

У вересні 2017 року відкриття так званого «представництва «ДНР» відбулося у французькому місті Марсель.

 

 

Перед відкриттям Міністерство Європи та закордонних справ Франції звернулось до прокурора країни і наголосило, що влада країни офіційно не визнає дане об’єднання, яке не має дипломатичного статусу і не може набути пов’язаних із ним привілеїв та імунітетів.

 

 

Однак у вересні 2018 року французький суд відмовився закрити так зване «представництво «ДНР» у Марселі. У відповідь посол України в Франції Олег Шамшур висловив глибоке розчарування і висловив сподівання на оскарження судового рішення прокуратурою.

 

У січні 2019 року французька прокуратура знову висунула вимогу закрити так зване «представництво». З відповідним клопотанням до суду звернулася регіональна прокуратура у французькому місті Екс-ан-Прованс. У документі містилася заява, що «ДНР» не визнана Францією».

 

Фінляндія

 

У грудні 2017 року чергове «представництво «ДНР» запрацювало у фінській столиці Гельсінкі. Напередодні посол України Андрій Олефіров закликав керівництво країни відреагувати на цю ситуацію. За його даними, організатором відкриття терористичного "диппредставництва" є фінський публіцист Йоган Бекман, який "разом із поплічниками відкрито підтримує військову агресію Росії проти України". За наявними даними, Бекман неодноразово відвідував окупований Крим, зокрема був спостерігачем на фейковому «референдумі».

 

 

У свою чергу в МЗС Фінляндії заявили, що  «представництво «ДНР» у Гельсінкі не має жодної юридичної сили. Так, за словами керівника відділу комунікацій МЗС Фінляндії Веса Хяккінена, «Донецька народна республіка» не існує як визнана Фінляндією держава, і тому не може мати посольства або іншого офіційного представництва в Фінляндії. Жодна з сепаратистських груп на сході України не визнана ООН, ЄС або ОБСЄ. Дипломатична місія може бути створена тільки між країнами, що встановили дипломатичні відносини, і тільки за взаємною згодою».

 

У відомстві додали, що Фінляндія підкреслює територіальну цілісність і суверенітет України.

 

Боти і «посольство ДНР» у Києві

 

Наприкінці січня 2019 року стараннями невідомих «посольство «ДНР» з’явилося в Києві - на сервісі Google Maps. На справді ж за вказаною адресою розташовується посольство США. Оскільки Google Maps дає вільний доступ до внесення правок, до провокації могли бути причетними російські боти. «Посольство «ДНР» уже прибрали з карти.

 

 

А що там «ЛНР»?

 

Фейкове утворення «Луганська народна республіка» також намагалося поширити у Європі свої «представництва». Щоправда лише раз і то безуспішно. Так, на початку вересня 2016 року ватажки так званої «ЛНР» заявили про намір відкрити «представництво» у Відні в Австрії. Очолить осередок, за їхніми словами, мав австрійський громадський діяч, прибічник Росії Альфред Альмедер. Однак він, попри те, що незаконно відвідував «ЛНР», відмовився від пропозиції.

 

 

Через наміри терористів Україна передала Австрії ноту. У відповідь МЗС Австрії офіційно заперечило можливість відкриття дипломатичного або консульського «представництва» самопроголошеної «ЛНР» на території країни. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.