Світ

  ▪   Христина Вовчук

Світові ЗМІ про вихід США з ракетного договору: подарунок Трампа Путіну і старт гонки озброєнь

Тиждень.ua розповідає про причини і наслідки виходу Вашингтону з Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності.

Держсекретар Сполучених Штатів Майк Помпео у п'ятницю, 1 лютого, оголосив про вихід Вашингтону з Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності(ДРСМД). Так, за шість місяців Держдепартамент передасть Москві офіційну заяву про вихід з угоди, якщо та не повернеться до виконання договору та не знищить усі ракети, які суперечать умовам ДРСМД, пускові установки та пов'язане устаткування. У Білому домі вважають, що Росія де-факто анулювала ракетний договір, адже угода була порушена саме російською стороною, а заклики США та НАТО протягом останніх 60 днів нічого не дали. Своєю чергою, Москва продовжує заперечувати порушення, відмовляється надавати будь-які достовірні дані і не проявляє жодного бажання щодо повернення до угоди.

 

Договір, підписаний у 1987-му році президентами США та СРСР, став першою в історії домовленістю про контроль наявних озброєнь. Сторони взяли зобов'язання не виробляти і не розгортати балістичні та крилаті ракети наземного базування з радіусом дії від 500 до 5000 кілометрів. Основними прикладами порушень положень договору з боку РФ є розміщення у Калінінграді та поблизу кордону з Україною ракетних комплексів "Іскандер". Попри офіційно названу максимальну дальність 500 км, за оцінками експертів справжня максимальна дальність таких ракет може сягати більше 700 км. Крім того, велику загрозу несуть російські ракети типу 9М729, здатні нести ядерні боєголовки. "Надто довго Росія безкарно порушувала​ договір, таємно створюючи та розміщуючи заборонені ним ракетні системи, які становлять безпосередню загрозу нашим союзникам та військам за межами США", - заявив американський президент Дональд Трамп. Водночас існує побоювання, що без цього договору почнеться нова гонка ядерних озброєнь. Багато експертів стверджують, що рішення Трампа розірвати угоду також пов'язане з нарощуванням Китаєм озброєнь.

 

 

Експерт з питань міжнародної безпеки та оборони американського порталу Vox Алекс Уорд у своїй статті зазначає, що вихід США з ДРСМД може започаткувати гонку озброєнь, що, зокрема, загрожуватиме європейському континенту, але водночас дозволить Вашингтону краще підготуватися до війни з Китаєм. Основна проблема полягає у тому, що Росія явно порушила угоду в останні роки. У 2014 році адміністрація Обами звинуватила Кремль у тестуванні наземної крилатої ракети, що безпосередньо порушує договір. І частково після того, як в минулому році Москва оголосила про виробництво гіперзвукових крилатих ракет, адміністрація Трампа зробила останній крок: вона розірвала угоду. Тепер США офіційно вийдуть з договору протягом шести місяців, надаючи Росії короткий проміжок часу, щоб ще раз повернутися до угоди. "Однак це навряд чи станеться", - вважає автор. 

 

Так, експерти з яким спілкувався автор щодо рішення США потрапили у два табори: ті, хто вважав, що США повинні намагатися змусити РФ дотримуватися договору і ті, хто сказав, що США повинні вийти з угоди, бо це "завдає шкоди безпеці Америки". З одного боку, наявність договору знижує напруженість між Вашингтоном і Москвою, головним чином тому, що в результаті угоди обидві країни знищили близько 2600 наземних крилатих ракет разом з відповідними пусковими установками. Це було особливо важливо для союзників Вашингтона в Європі, яким безпосередньо загрожували запаси РФ. "Живучи в Європі, вони більше ніж будь-хто непокоївся про INF, тому що вони перебувають в межах діапазону INF", - сказала Хезер Вільямс, експерт з контролю над озброєннями в Королівському коледжі у Лондоні. Однак, здається, Трамп оголосив про вихід з договору, перш ніж проконсультуватися з європейськими союзниками. 

 

Також експерти вказують на те, що вихід з угоди мало що зробить для того, аби Росія захотіла її дотримуватися. Зокрема, експерт з ядерних досліджень в Массачусетському технологічному інституті  Віпін Наранг переконаний, що розірвання договору тепер дозволяє РФ виправдати нарощування ядерного арсеналу, змальовуючи США "як поганих хлопців". Своєю чергою, це могло б почати нову гонку озброєнь між двома країнами. 

 

Однак існують інші способи тиснути на Росію, сказали експерти. Наприклад, колишній керівник Пентагону з політичних питань (2012-2014 рр.) Джеймс Міллер зауважив, що США повинні розробити крилаті ракети морського базування, адже ДРСМД не забороняє Вашингтону випробовувати крилаті ракети, які можуть бути розстріляні з літаків, кораблів або підводних човнів. Саме тому збільшення американського запасу цих видів зброї змогло б підштовхнути Москву фінансово і військово повернутися за стіл переговорів. "Але якщо Трамп залишить угоду, США втратять будь-які важелі з Росією з цього питання", - йдеться у матеріалі.

 

Щоправда, інша група експертів переконана, що питання про вихід з угоди давно назріло. Відтак, головною причиною є те, що Америка повинна мати таку зброю, якщо інші країни не припинять її виробництво. Ядерний експерт аналітичного центру Atlantic Council Метью Крьоніг стверджує, що не було ніякої надії змусити Москву повернутися до дотримання угоди. Він вважає, що для Сполучених Штатів безглуздо бути "односторонньо стриманими обмеженнями, які не впливають на будь-яку іншу країну". Разом з тим, наявність наземних крилатих ракет насправді не може бути такою корисною для боротьби з РФ сьогодні, однак вони необхідні для боротьби зі зростаючою військовою загрозою з боку Китаю. Згідно з доповіддю Пентагону 2018 року, Пекін значно покращив свій арсенал крилатих ракет, що, ймовірно, ускладнить військовим кораблям США наближення до узбережжя країни під час бою. 

 

Читайте також: Сила і слабкість російського флоту

 

Репортер з дипломатії та нацбезпеки Роббі Греймер і кореспондент Пентагону Лара Селігман американського видання Foreign Policy у своєму матеріалі відзначають, що рішення Трампа вийти з ДРСМД може послабити інші угоди з контролю над озброєннями, навіть якщо це підвищить спроможність Вашингтона реагувати на зростаючі загрози з боку Росії і Китаю.

 

Між тим, деякі експерти побоюються, що розірвання договору може призвести до нової гонки ядерних озброєнь і може поставити під загрозу іншу критичну угоду про контроль над ядерними зброями: СНО-3, так званий New START. СНО-3 - це договір між РФ та США про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь. Підписана у 2011 угода передбачає скорочення ядерних боєзарядів до 1550 одиниць, міжконтинентальних балістичних ракет, балістичних ракет підводних човнів і важких бомбардувальників - до 700 одиниць, і закінчується на початку 2021 року, якщо Вашингтон і Москва не погодяться продовжити його. Наприклад, експерт з Центру з контролю над озброєннями і нерозповсюдженню Александра Белл побоюється, що адміністрація Трампа відчує сміливість відмовитися від інших договорів, зокрема, New START. Водночас більшість аналітиків згодні з тим, що РФ дотримується положень СНО-3.

 

Однак деякі відомі республіканські експерти з зовнішньої політики, включаючи головних помічників Трампа, критикували цю угоду як односторонню. Радник з питань нацбезпеки Джон Болтон у журналі Wall Street Journal від 2010 року описав договір як "глибоку помилку", а Трамп у лютому 2017 року назвав його "поганою угодою". Під час прес-брифінгу у п'ятницю, 1 січня, держсек Майк Помпео уникнув питання про долю New START, додавши, що "ми намагаємося зробити все від нас залежне, щоб зменшити ризик розповсюдження"

 

Крім того, Томас Кантрімен, екс-заступник держсекретаря США з питань контролю над озброєннями і міжнародної безпеки, посилався на протилежність Болтона іншим міжнародним угодам, таким як ядерна угода з Іраном та Договір про обмеження систем протиракетної оборони(пакт з Росією, з якого Штати вийшли у 2002 році). "Болтон має таку ж ворожість до New START історично, як до всіх інших міжнародних угод, де він був первинним вбивцею", - сказав Кантрімен.

 

У той же час, інші експерти й американські чиновники вважають, що немає сенсу дотримуватися договору, який Москва ігнорує. "Якщо йде гонка озброєнь, Росія біжить, а ми залишаємось в стороні, граючись з нашими шнурками", - заявив експерт аналітичного центру Atlantic Council Метью Крьоніг. Деякі експерти також стверджують, що вихід з ДРСМД може допомогти Штатам запобігти зростанню військової потужності Китаю в Азії. Оскільки Китай ніколи не був підписантом угоди, він зміг створити величезний арсенал неатомної зброї, наприклад, "носій-убивця" DF-21, який зараз загрожує свободі плавання в Тихому океані.

 

Читайте також: Ризики за розкладом

 

Експерт з питань ядерної зброї і президент антиядерної групи Ploughshares Fund Джозеф Cірінcіоне у статті для американського видання The New York Times зауважує, що останнім ударом радника президента США з нацбезпеки Джона Болтона є ракетний договір з РФ. Зокрема, він взяв участь у скасуванні договору Річарда Ніксона  "Про обмеження систем протиракетної оборони",  узгоджених Біллом Клінтоном так званих "Погоджених рамків" з Північною Кореєю та іранської ядерної угоди Барака Обами. Тепер, на думку автора, він допоміг всадити ножа у знакову угоду Рональда Рейгана, яка подолала гонку ядерних озброєнь. Так, Болтон вважає, що угоди про ядерну безпеку роблять Америку слабкою.

 

Разом з тим, Росія порушує договір. "Вона розгорнула ракети біля свого кордону з Європою в діапазонах, які перевищують допустимі за домовленістю", - підтверджує автор. Однак коли хтось порушує закон, відповідь має бути не скасування цього закон, запевняє експерт. "Існують усталені методи повернення держави-правопорушника", - наголошується у статті. Рейган вів переговори про РСМД, коли Радянський Союз порушував Договір про обмеження систем протиракетної оборони. Він підштовхував і примушував СРСР кілька років. Після підписання ДРСМД колишній радянський лідер Міхаіл Гарбачьов пішов на поступки і закрив злочинний радар. "Ми могли б зробити те ж саме для ДРСМД, наполягаючи на домовленості про взаємні перевірки, як запропонували багато експертів", - переконаний автор. Але Болтон не хоче виправляти договір, він хоче вбити його, зазначає експерт.

 

"Порушення дають Америці можливість відмовитися від застарілих обмежень епохи холодної війни на власний арсенал і модернізувати свої військові можливості, щоб відповідати своїм глобальним обов'язкам", - написав Болтон в 2014 році. На думку автора, Америка "заплатить високу ціну за цю жорстку ідеологію". "Президент Трамп, що вийшов з договору Рейгана, є подарунком президентові Росії Владіміру Путіну", - йдеться у матеріалі. Крім того, експерт підкреслює, що тепер не буде ніяких обмежень на здатність Путіна розгортати сотні ракет, якщо він цього захоче. Також це викликає серйозні запитання про те, чи Путін і Трамп обговорювали це в будь-яких з п'яти своїх секретних зустрічей.

 

Читайте також: Звіт розвідки США про головні загрози

 

Журналістка американського видання Washington Examiner Ерін Данн у своїй статті зауважує, що вийшовши з ракетного договору, США знищують імпульс для цих обмежень. На думку авторки, це може призвести до розгортання Росією більшої кількості ракет, посилення ядерної загрози та ініціювання нової гонки озброєнь. Ба більше, просто залишивши угоду без планів заміни, США відмовляються від встановлених дипломатичних каналів для переговорів і своєї спроможності накладати юридичний і політичний тиск на Москву. Тим часом Кремль може звинуватити Вашингтон у "вбивстві" цієї угоди.

 

Водночас вирішення цих проблем США потребують саме таких угод про контроль над озброєннями, від яких Білий дім так прагне відмовитися - підхід, який "не віщує успіхів у майбутньому укладання угод з, наприклад, все більш агресивним Пекіном".

 

Між тим, журналіста наголошує, що розірвання ДРСМД є помилковим рухом. "Договори з контролю над озброєннями, як і всі дипломатичні відносини, вимагають роботи і тривалих переговорів", - йдеться у публікації. Залишаючи, здавалося б, просто "жорсткий" погляд на Росію, США відмовляються від напруженої роботи з обмеження ядерної зброї. Зрештою, угода не була метою політики США, але пом'якшувала загрози для Європи та обмежувала ядерну зброю.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.