Світ

  ▪   Даніель Екерт ,   Гольґер Чепітц
  ▪   © 2018 Axel Springer SE. Alle Rechte vorbehalten

Die Welt: Дев’ять порад на випадок кризи

фото: reuters
Ці стратегії беруть на озброєння власники заощаджень, щоб убезпечити себе від загрози економічного спаду
Матеріал друкованого видання
№ 47 (575)
від 22 листопада, 2018

 «На це чекати вже зараз?» — запитує багато власників заощаджень і вкладників у Німеччині. Ринок праці переживає бум, ціни на нерухомість та оренду здіймаються до захмарних вершин, зростає навіть зарплата. І тільки одне пригальмовує — Німецький фондовий індекс DAX. Якщо не станеться дива, німецька біржа завершить 2018 рік жирним мінусом, тож ми спостерігатимемо перший дванадцятимісячний період із негативним результатом після 2011-го.
У зв’язку з цим пробуджуються недобрі спогади. Сім років тому таке вже було: економічний світ почувався цілком щасливо, але потім кон’юнктура змінилася. За 2011-й курси впали на 15%. Тепер, сім років потому, ринок акцій знову міг би почати падати й раптом виявитися надійнішим індикатором, ніж прогнози більшості економістів. Цього разу чимало факторів вказують на те, що 2019-го, на відміну від 2012-го, краще не стане.


Навпаки: охоронці валюти, які тоді, 2012 року, прийшли на допомогу біржовим брокерам, не останньою чергою в особі Маріо Драґі, цього разу свій боєзапас витратили. Через вихід із політики порятунку банкіри, що представляють емісійні банки, навіть почали забирати в ринків ліквідність, необхідну для їх швидкого одужання. До того ж італійський уряд далі розпалює тертя довкола євро, а конфлікти, роздмухані президентом США Дональдом Трампом, стають фактором послаблення світової фінансової системи. Розпочатому 10 років тому зростанню загрожує раптовий кінець. Дедалі частіші попередження про зменшення прибутків великих концернів — це сигнал тривоги, до якого треба поставитися серйозно. Commerzbank зафіксував: 21 із 30 фірм, що входять у DAX, відкоригували свої очікування прибутків у бік зменшення.

 

Читайте також: Точка глобального кипіння


Але це не означає, що власники заощаджень і вкладники мають безпорадно дивитися, як випаровується частина їхніх статків. Завдяки правильним стратегіям втрати можна мінімізувати або навіть отримати серйозні прибутки. Адже відважні та озброєні правильними інструментами можуть дістати зиск навіть від краху.


Той, хто не потребує своїх вкладених грошей уже завтра, може погодитися, що тимчасові втрати від змін курсу на біржі є так само нормальними, як і коливання кон’юнктури. Однак це правило діє лише тоді, коли в портфелі цінних паперів є великий набір різних акцій. Для молодих людей є напрочуд простий метод зробити свої вклади кризостійкими: довгостроковий план заощаджень.


«Можливо, перед кінцем року ринки ще переживуть своє останнє ура», — каже Крістофер Поттс, головний стратег у Investmenthaus Kepler Cheuvreux. Однак поганий жовтень уже став передчуттям того, що чекає на вкладників далі. На фронт кон’юнктури насувається біда. Після періоду буму тепер на обрії вимальовується всесвітній спад. У Німеччині Рада експертів понизила прогноз зростання на цей рік на 0,7 пункту до 1,6%. На 2019-й ця п’ятірка мудреців прогнозує 1,5% зростання. Він може бути найслабшим після 2013 року. Хмариться не лише в Німеччині: для США Investment Bank JP Morgan обчислює ризик рецесії упродовж наступних 12 місяців у 30%.


Зазвичай курси вже падають, поки ще зберігається кон’юнктура, пояснює Саймон Уард, економіст лондонського Janus Henderson Investors: «За 18 місяців до найнижчої точки циклу кон’юнктури фінансові ринки розвиваються погано. Якщо мій прогноз слушний, цей 18-місячний негативний період розпочався на початку 2018-го й завершиться тільки в III кварталі 2019 року».


Той, хто не витримує збитків, але не хоче відмовлятися від наявних акцій, може укласти своєрідну страхову угоду на випадок втрат. Однак готового такого полісу немає. Це страхування треба скласти з фінансових інструментів. Найкраще підходять пут-варанти (цінні папери, що дають їх власникові право на купівлю певної кількості акцій компанії в будь-який час до завершення дії контракту за певною ціною. — Ред.) на DАХ, вартість яких зростає, якщо німецький ринок акцій дешевшає. Коштом прибутків від варантів компенсуються втрати по загальному портфелі.

 

Порада 1. Пут-варанти

Щоб захистити певну вартість вкладу, наприклад €50 тис., вкладники мусять купити чітко визначену кількість пут-варантів. Скільки їх потрібно, можна розрахувати за простим потрійним правилом. Одним компонентом є стан DАХ, який має бути гарантований, і співвідношення між старими й новими акціями (це майже завжди 100). За цією формулою отримуємо кількість необхідних пут-варантів. Для стовідсоткового убезпечення (на фаховому сленгу — «повне каско») вкладу вартістю €50 тис. потрібен 431 пут-варант. На період до червня 2019-го один такий варант коштує наразі €5,78. Помножити на 431 означає, що повне страхування вкладу на півроку коштуватиме €2491. Однак якщо ринок зросте, ці €2491, або 4,982% вартості портфеля, пропадуть.

 

Читайте також: Сценарії майбутньої кризи

 

Порада 2. Короткотермінові ETF

Не так витратно буде обрати часткове страхування свого вкладу, тобто тільки від певного рівня DАХ, наприклад від 10,5 тис. пунктів. Цей варіант міг би бути таким: страхування до червня 2019 року коштує нині €2370, або 2,37% вартості портфеля. Поряд із страхуванням можна розглянути й можливість відкритої спекуляції на падінні DАХ. Для такого сценарію надаються, наприклад, короткотермінові ETF (фонди, що торгуються на біржі). У Deutsche Bank — з ефектом подвійного важеля (номер цінного паперу: DBX0BY), у Commerzbank — з ефектом чотирикратного важеля (НЦП: ETN008). Ефект важеля тут визначає рух курсу базової вартості, у цьому випадку індексу DАХ, із допомогою коефіцієнта-множника у зворотному напрямку.

 

Порада 3. Надійні акції

Якщо кон’юнктура не розвивається, деякі історії зростання припиняються. Тоді настає час відмовитися від певних доходів та інвестувати в надійні акції. Тобто цінні папери фірм, які отримують стабільні прибутки, не залежать від добрих чи поганих часів економічного циклу. Зазвичай це підприємства медичної, харчової промисловості, галузі технологій і телекомунікацій, які не зазнають таких потужних коливань. Важливо, щоб ці підприємства не мали надто великих заборгованостей, інакше в період кризи стрімке зростання відсотків може стати проблемою. До фірм із найкращою якістю балансу та низькою заборгованістю належать нині Adidas, Henkel, Münchener Rück та SAP.

 

Порада 4. Розумні фонди

Однак для виваженого вибору потрібно заглибитись у баланси підприємств — не кожному до вподоби проводити за таким заняттям своє дозвілля. Економісти автоматизували цей аналіз і заснували «розумні» індексні фонди: «розумною» в цих продуктах є їхня зосередженість на консервативних вартостях, щодо яких доведено, що їхні котування менше коливаються, ніж широкий ринок. iShares MSCI World Minimum Volatilty — фонд, що простежує основні фази індексів. У важкі часи, які можуть настати тепер, він, вочевидь, втрачатиме значно менше. У Європі з усіма недоліками її ринку капіталів ця концепція функціонує навіть краще: SPDR EuroStoxx Low Volatility побив європейський провідний індекс від часу заснування у березні 2014 року на 24 відсоткові пункти.

 

Читайте також: Брудні гроші та гримаси ринку

 

Порада 5. Надійні позики

«Навіть якщо час від часу вибухають економічні шокові хвилі та фінансові кризи, не можна давати заразити себе панікерам і песимістам», — радить Екарт Лянґен фон дер Ґольтц із мюнхенського Vermögensverwaltung PSM. «Ми насамперед шукаємо сильні акції, курс яких нижчий, ніж справедлива вартість підприємства». Крім того, вільну ліквідність рекомендується вкладати в короткочасні кредити надійним позичальникам. Найвищу кредитну довіру — потрійне A — має німецька держава. Щоправда, чинні до 2028-го облігації федеральної позики дають лише 0,4% на рік, тоді як інфляція нещодавно пришвидшилася до 2,5%, але тут гроші на людський розсуд у безпеці. Схожу репутацію солідних позичальників із підприємницького світу має, наприклад, Siemens, який наразі дає 1% на рік. У США продають облігації з фіксованими відсотками, які пропонують куди більшу дохідність, ніж німецькі. Десятилітня державна позика США нині дає 3,2% на рік. Недолік: до ризику зміни курсу, який має в собі кожен довгостроковий бонд, тут додається ще й ризик курсу обміну валют.

 

Порада 6. Глобальне розпорошення

Вкладникам рекомендовано не зациклюватися у своїх інвестиціях на фірмах з одного регіону. Адже геополітичні ризики, як-от Brexit, торгова війна чи конфлікти довкола Китаю, важко спрогнозувати. А це означає, що треба якомога ширше розподілити свої гроші по планеті. Тоді небезпечною стане лише велика світова економічна криза. Натомість такі ризики, як переговори щодо Brexit і протекціонізм США, можна контролювати. Вкладники, які мінімізують свої ризики географічним розпорошенням, під час кризи можуть дозволити собі нічого не робити. Якомога ширше розпорошення пропонує Vanguard FTSE All World, що містить 3151 акцію з усіх важливих та нових індустріальних країн.

 

Порада 7. Швейцарські франки

«У кризовому 2008-му німецькі акції втратили близько 40%, натомість швейцарські — лише 28%. До того ж франк зумів зміцнитися щодо євро приблизно на 10%», — каже Буркгард Ваґнер із мюнхенського Partners Vermögensmanagement. Навіть якщо історія не повторюється, то ескалація суперечки про заборгованість ЄС зміцнюватиме швейцарський франк. Валюта альпійської конфедерації — безпечна гавань у часи єврокризи. Окрім того, швейцарські компанії, приміром, світові концерни Nestlé, Novartis чи Roche, хоч і належать до вищої ліги, наразі не переоцінені.

 

Читайте також: Праця без результату

 

Порада 8. Золото

Зрештою, ще є золото. Воно вважається найдавнішим у світі інструментом убезпечення капіталу, але це вже не безпечна гавань на всі випадки життя. Цього року вартість золота розвивалася краще за DАХ. У перерахунку на євро тройська унція втратила лише 1%, а DАХ показав двозначний мінус. Благородний метал зростає не завжди, коли падають біржі, але зазвичай у час економічного спаду втрачає значно менше. Утім, прагнучи убезпечити свої вклади, слід радше подумати про золотий фонд, ніж купувати злитки. Золоті фонди зараховуються у портфелях як цінні папери. Наприклад, Xetra-Gold на 100% покривається фізичним золотом. Альтернативно Штутгартська біржа пропонує EUWAX Gold, який ґрунтується на тому самому принципі. Залишається проблема, адже ціна за унцію на сировинних ринках визначається в доларах. Для цього також є рішення: за допомогою X-Trackers Physical Gold Euro-Hedged можна виключити ризик втрат на курсі обміну.

 

Порада 9. План ведення заощаджень

Залишається ще можливість розглядати крах як шанс і вдало забезпечитися цінними паперами за низьких курсів. Оскільки ніхто не може передбачити, коли буде досягнуто дна, то насамперед молодим вкладникам варто входити поетапно. Найкращим для цього вважається план введення заощаджень, за яким вкладник місяць за місяцем інвестує певну суму. Із правильною стратегією криза перестає бути страшною. Хто боїться за свої статки, може вдатися до перевірки власних вкладів, яку пропонують WELT AM SONNTAG і V-Bank. Незалежні фінансові експерти в особистій розмові перевірять ваші вклади й дадуть пораду щодо їхньої оптимізації. Результати будуть у стислому письмовому звіті. Перевірка безплатна. Єдина умова: ви володієте щонайменше €25 тис. або хочете вкласти таку суму.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.