Світ

  ▪   Майкл Бініон

Небезпечні симптоми

Чи справді Європі загрожує хвиля сучасного антисемітизму
Матеріал друкованого видання
№ 33 (561)
від 16 серпня, 2018

Лідер Лейбористської партії Джеремі Корбін викликав у Великій Британії резонанс, визнавши, що чотири роки тому поклав вінок на палестинському цвинтарі в Тунісі. На ньому поховані кілька терористів, зокрема організатор теракту на Мюнхенській олімпіаді 1972 року, унаслідок якого загинуло 11 ізраїльських спортсменів.


Після зізнання Корбіна знову звинувачують у ворожості до євреїв. До того ж лунають припущення, що антисемітизм пустив коріння в Лейбористській партії. Заступник голови лейбористів, який офіційно в опозиції, нещодавно заявляв, нібито його партію «огорне вічний сором і конфуз», якщо вона не дасть антисемітизму різкої відсічі.

 

Читайте також: Ідіоти й мерзотники


Порушення такого питання в демократичній країні XXI століття викликає подив. Чи можливо, щоб партію, яка роками виступала за дотримання прав людини, рівність рас і подолання дискримінації, звинувачували в антисемітизмі? Чому відомі британські євреї закидають лейбористським лідерам приязне ставлення й підтримку екстремістів, чиї слова багатьом скидаються на риторику нацистів? Невже Велику Британію накрила нова хвиля антисемітизму, що вже дошкуляє Франції, Німеччині, Угорщині та іншим країнам, які не можуть стримати популістських і націоналістичних настроїв?


Суперечки точаться протягом кількох місяців, дедалі більше отруюючи життя. Євреї Великої Британії тепер вважають підточену антисемітизмом Лейбористську партію, особливо ліве крило, ворожою інституцією. Кілька високопоставлених її членів єврейського походження публічно засудили свого лідера Джеремі Корбіна. Деякі взагалі полишили політсилу.


Скандал розгорівся невдовзі після того, як Корбін, старомодний представник лівого крила, несподівано очолив партію 2015-го. Протягом багатьох років він брав активну участь у пропалестинській кампанії та палко критикував расистську й дискримінаційну політику, яку, як вважає він та інші представники лівого крила, провадить Ізраїль. Високопоставлені євреї та проізраїльські активісти забили на сполох, застерігаючи, що заяви Корбіна давно свідчать про ворожість не тільки до Ізраїлю, а й до сіоністів, які підтримують цю країну, та до єврейської спільноти Великої Британії.

Британська громада стверджує, що нині ортодоксальним євреям у Західній Європі вкрай небезпечно. Особливо їх непокоїть популістська влада правих у Польщі й Угорщині, яка ухвалила закони, що, на думку євреїв, загрожують їхній безпеці


Потім Кен Лівінґстон, колишній мер Лондона та відомий лейбористський активіст лівого крила, виголосив промову, у якій сказав, що Гітлер підтримував сіоністський рух у спробі виселити євреїв із Європи до Палестини. Заява викликала обурення. Лівінґстон відмовився вибачатися, бо це, мовляв, історичний факт. Провідні євреї вимагали виключити його з Лейбористської партії, але Корбін не погодився й лише ненадовго призупинив його членство.
Тоді євреї засумнівалися в переконаннях Корбіна. З’ясувалося, що він брав участь у кількох пропалестинських акціях разом із відвертими антисемітами та виступав проти всіх євреїв — не тільки тих, що підтримували Ізраїль. Тому єврейська спільнота закликала лідера лейбористів відійти від колишньої діяльності та зв’язку з такими людьми. Проте він знову відмовився, хоч наполягав, що в партії антисемітизму немає.


Справа ускладнюється тим, що багато однопартійців налаштовані проти Корбіна. Вони вважають політика надто лівим і не схвалюють його «групу підтримки» — неомарксистське угруповання Momentum, яке бореться за домінування в партії. Воно намагається позбутися всіх центристів і прихильників колишнього лідера лейбористів та прем’єр-міністра Тоні Блера. Прибічники Корбіна кажуть, що критики вигадують звинувачення в антисемітизмі, щоб дискредитувати лідера партії та, скориставшись нагодою, усунути його.

 

Читайте також: В Україні за рік не було жодного випадку антисемітського насилля в Україні - Держдеп США


Тим часом Корбін відмовляється залагодити конфлікт із провідними британськими євреями. Він не схотів зустрічатися з лідерами єврейської громади й заявив, що скандал є звичайним непорозумінням. Натомість лише погіршив ситуацію, зустрівшись із нечисленною групою лівих євреїв, які завзято критикують Ізраїль. Ця група звинувачує інших євреїв у спробах змістити Корбіна з посади голови партії.


Проблема в тому, що конфлікт накладається на суперечливу політику Ізраїлю. Ліві у Великій Британії не схвалюють ставлення ізраїльтян до палестинців і виступають проти ізраїльської окупації. Вони наголошують, що це не робить їх антисемітами. Однак прихильники ізраїльської політики, зокрема прем’єр-міністр країни Біньямін Нетаньягу, часто повторюють, що всі їхні критики є антисемітами.


Деякі лейбористи, які підтримують Корбіна, також опинилися між двох вогнів. Засновник Momentum Джон Лансман теж єврей. Він каже: «Який же це антисемітизм стверджувати, що політика Ізраїлю, запроваджена з часів заснування єврейської держави, є дискримінаційною за расовою й етнічною ознаками». Крім того, Лансман звинувачує Корбінових ворогів, зокрема заступника голови Лейбористської партії, у використанні скандалу для того, щоб нашкодити політсилі.
Ситуація загострилася через суперечку щодо визначення терміна «антисемітизм». Чи означає він, що будь-яка критика Ізраїлю стосується всіх євреїв? Хоча є загальноприйняте визначення Міжнародного альянсу пам’яті Голокосту (IHRA), що охоплює низку дій, образ і поглядів, які вважаються антисемітськими. Кодекс альянсу повністю прийняв і британський уряд, і державні суди, і більше як 100 місцевих органів влади.

 

Читайте також: В Україні найнижчий рівень антисемітизму серед країн Центральної та Східної Європи - опитування


Однак Лейбористська партія відмовилася пристати до його положень у повному обсязі. Своєю чергою, це призвело до конфлікту з Радою представників британських євреїв (Board of Deputies of British Jews) та майже з усіма рабинами. На думку ображених євреїв, партія краще за них знає, що таке антисемітизм. Вони гадають, що насправді лейбористи не приймають визначення, бо тоді колишні заяви Корбіна та його марксистського прес-секретаря підлягатимуть кримінальній відповідальності.


Тепер обидві сторони розміщують обурені твіти, блоги та відео. Тим часом єврейська громада Великої Британії злякалася, бо зрозуміла, що в Європі поширюється антисемітизм. Непокоять численні напади на євреїв у Франції, де мешкає найбільша в Західній Європі спільнота, і погрози ісламістських екстремістів. Британська громада стверджує, що нині для ортодоксальних євреїв у Західній Європі вкрай небезпечно. Особливо їм не дає спокою популістська влада правих у Польщі й Угорщині, яка ухвалила закони, що, на думку євреїв, загрожують їхній безпеці.


Якщо антисемітизм справді повертається в Європу, британські євреї побоюються, що в їхній країні, яка тривалий час була осередком толерантності, теж сформується ворожа атмосфера. Вони впевнені: ті, хто не любить усіх євреїв, використають підтримку палестинців Лейбористською партією, щоб очистити її від політиків єврейського походження.


Для лейбористів це справді кризовий період. Відкритий антисемітизм завдасть непоправного удару іміджу партії. У неї вже різко поменшало прихильників у містах, де мешкає багато євреїв. Доки не припиниться конфлікт, Корбіна вважатимуть слабким лідером, не спроможним дисциплінувати однопартійців і долати розколи, а також створювати собі репутацію демократа й потенційного наступного прем’єр-міністра.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.