Світ

  ▪   Ганнелоре Кроллі
  ▪   © 2018 Axel Springer SE. Alle Rechte vorbehalten

Die Welt: Лише норвезька модель врятує Європу під час Brexit

фото: reuters
Міжнародний валютний фонд прогнозує великі втрати для всієї Європи, але передовсім для Великої Британії, якщо відбудеться жорсткий Brexit. Найкращий сценарій зараз найменш імовірний
Матеріал друкованого видання
№ 30 (558)
від 26 липня, 2018

Тереза Мей сьогодні, мабуть, має «найменш завидну роботу в усій західній політиці». Так зі злегка уїдливим співчуттям висловився один із її попередників, колишній прем’єр-міністр Тоні Блер. Переговори щодо Brexit спричинили тотальний хаос, вважає він і пропонує рішення: повторити референдум, який, імовірно, скасує вихід і закінчить це жахіття.


Міжнародний валютний фонд (МВФ) каже це не настільки відкрито, як лівий політик-лейборист, який до 2007-го керував справами уряду в Лондоні протягом 10 років. Але Brexit знову став актуальною темою також у Вашингтоні, оскільки переговори між ЄС і Великою Британією минають складно.


У дослідженні щодо розвитку єврозони економісти попереджають про те, що ЄС і Велика Британія втрачають час. Як заявляє МВФ, жорсткий Brexit матиме катастрофічні наслідки для решти Євросоюзу: він знищить 1,5% продуктивності економіки.

 

Читайте також: Організаторів кампанії на підтримку Brexit оштрафували за порушення закону


Згідно з даними МВФ, брак прогресу в переговорах щодо Brexit збільшує ризик цього жорсткого британського відходу від ЄС, ідеться в дослідженні «Euro Area Policies». Уже тепер зрозуміло: від Brexit не виграє ніхто. Аналіз, здається, озвучує думки переговірників від Євросоюзу. Він був представлений саме того дня, коли решта 27 країн — членів ЄС мали обмірковувати нову Білу книгу, яку Велика Британія презентувала після довгої тяганини як основу для переговорів.

 

Закид у «визбируванні родзинок»


27 країн ЄС почуваються кепсько через те, що Британія в деяких сферах прагне митного союзу з ЄС і водночас хоче провадити власну торговельну політику. Знову лунають звинувачення у «визбируванні родзинок», особливо тому, що Лондон представив складну пропозицію щодо мит. Тереза Мей хотіла б на зовнішніх кордонах Великої Британії стягати два види мит: з одного боку, з товарів, призначених для ЄС, а з другого — з товарів, які імпортуватимуться лише до Сполученого Королівства. Те, що ЄС піде на таке, здається немислимим, якби йому довелося накладати такі самі мита й на своїх кордонах.


За вісім із половиною місяців до виходу Великої Британії з ЄС Єврокомісія закликала всі державні установи та економіку краще готуватися до можливого важкого розриву без угоди. Немає певності, що до 29 березня 2019 року реально отримати ратифіковану домовленість із Лондоном, застеріг Брюссель у переддень засідання Ради із загальних питань. Усім радять підготуватися до будь-яких можливих сценаріїв.

 

Читайте також: Меркель прокоментувала роботу прем'єра Британія щодо Brexit


Схожу думку мають і експерти МВФ. Економічна інтеграція між ЄС і Великою Британією настільки велика, що повну вигоду від внутрішнього ринку ЄС можна дістати лише спільно. Тому вихід нашкодить не тільки Великій Британії, а і ЄС-27.


Обсяг збитків, природно, залежить від того, яким чином острів у майбутньому буде економічно пов’язаний із континентом. Експерти розглядають три можливі сценарії:


Якщо ЄС і Велика Британія надалі торгуватимуть між собою за правилами СОТ, що станеться в разі жорсткого Brexit, ВВП решти ЄС, згідно з прогнозом МВФ, у довгостроковій перспективі знизиться на 1,5%. Виробництво в єврозоні зменшиться в середньому на 0,5%. Проте будуть великі національні відмінності: особливо зачепить Ірландію, чий мінус у майже відсоток буде таким, як у Британії. Наступними з майже відсотковим падінням стануть Нідерланди та Данія.
Якби вдалося домовитися про звичайну угоду про вільну торгівлю, падіння ВВП однаково буде болючим, але в ЄС-27 досягне лише 0,8%. Виробництво в єврозоні знизиться на близько 0,3%. За цього сценарію Ірландія також особливо постраждає (мінус 2%), за нею Бельгія, Люксембург, Мальта й Нідерланди.


З економічного погляду, згідно з розрахунками МВФ, найкращим рішенням була б своєрідна Норвезька угода: тоді, за підрахунками, втрата ВВП від Brexit виявилася б для ЄС незначною.


Сьогодні, однак, дедалі ймовірнішим видається сценарій, що ЄС і Велика Британія справді не зможуть домовитися про митний союз або угоду про вільну торгівлю з перехідними періодами. У такому разі Британія в майбутньому покладатиметься в торгівлі з ЄС, як і з більшістю третіх країн, на правила СОТ.


Фінансова підтримка — ще один проблемний пункт


Як незалежний член Велика Британія має переглянути свій статус у СОТ. Тоді рух товарів із рештою Європи з 20 березня 2019-го обкладатиметься тими самими митами, що й для третіх країн. Зі Сполученими Штатами Британія хоче якнайшвидше укласти торговельну угоду. Тому питання про перебування в митному союзі ЄС для Сполученого Королівства не стоїть.

 

Читайте також: Британський міністр з Brexit подав у відставку


Ще одну ймовірну проблему в разі Brexit порушив підкомітет британської Палати лордів: ідеться про майбутні відносини Великої Британії з Європейським інвестиційним банком (ЄIБ) та передбачувану втрату фінансування. Парламентарі хочуть довідатися, наскільки британські компанії залежні від підтримки ЄІБ та інвестицій із Люксембурга, наскільки надавачі венчурного капіталу й малий бізнес залежать від внесків і чи, попри Brexit, і надалі буде можливість діставати користь від інвестиційного банку.


«Європейський інвестиційний банк — найбільший багатосторонній кредитор у світі. Сполучене Королівство мало від цих відносин значну користь», — ідеться в заяві палати лордів. У 2015 році Велика Британія отримала від ЄІБ £5,6 млрд (за тогочасним курсом €8 млрд), що підтримало загальні інвестиції обсягом £16 млрд. Тепер комітет хоче перевірити, як Королівство може далі брати участь у ЄІБ і чи є альтернативи. Фінансування, очевидно, зменшується вже зараз.
Крім того, МВФ вважає, що проблема Brexit застає ЄС у складній ситуації. Є загроза торговельної війни зі США. Окрім того, МВФ також бачить численні політичні невизначеності в багатьох країнах ЄС. Вдалий бізнес завдяки низьким відсотковим ставкам і глобальне зростання подекуди загальмували необхідні реформи. Як покарання темп економічного зростання, найімовірніше, сповільниться: після 2,4% у 2017-му — найкращий результат за багато років — у 2023-му, за даними МВФ, відповідний показник становитиме тільки 1,4%. Нещодавно Фонд уже трохи знизив свої прогнози на цей і наступний роки до 2,2% та 1,9%.


Позитивне сальдо поточного балансу ЄС також зменшиться в найближчі роки, хоч і незначно. Німеччина залишається більш-менш стабільною. Водночас МВФ прогнозує подальше різке зростання дефіциту балансу США, що може ще більше підсилити прагнення Дональда Трампа розпочати торговельну війну з Китаєм і Європою.


Однак починаючи з 2020-го тенденція до руху в протилежному напрямку спостерігатиметься й у Америці. Для Китаю установа у Вашингтоні вже зараз прогнозує певне зниження: китайські товари більше не надходитимуть на ринки в попередньому обсязі. Це могло б зняти певний тиск із єврозони.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.