Світ

  ▪   Юрій Лапаєв

Світ про саміт лідерів США та КНДР: брак деталей, відбілювання диктатора та неприємний сюрприз для Сеулу

Фото: REUTERS
На що звертали увагу світові ЗМІ в контексті зустрічі Трампа та Кім Чен Ина

12 червня, після низки повідомлень про скасування та відновлення переговорів, відбулася історична зустріч президента США Дональда Трампа та лідера КНДР Кім Чен Ина. Саміт на острові Сентоса  став першим за всі часи офіційним побаченням чинного американського президента та господаря Пхеньяну. А особливого значення зустріч отримала й через неоднозначну політику обох лідерів, яка коливалася від погроз розпочати ядерну війну до посмішок і компліментів. Звичайно, що така доленосна подія стала темою номер один всіх провідних міжнародних мас-медіа.

 

Так, американська газета The New York Times звертала увагу на те, що незважаючи на офіційно  відсутні дипломатичні відносини між країнами, цю п’ятигодинну зустріч було організовано так, ніби вона була між майже рівними учасниками. Автори вказували, що саміт такого рівня – це майстерно здійснена пропагандистська акція з боку КНДР, яка де факто легітимізувала північнокорейський режим. А для Трампа це був шанс вписати своє ім’я в історію. Водночас, зверталася увага на тому, що підписана двома лідерами угода не набагато краще ніж всі попередні, адже практично не містить конкретики, визначених термінів чи заходів щодо верифікації. Підкреслювалося також, що обіцяне Трампом відтермінування «дуже провокативних»  спільних з Південною Кореєю військових навчань задля того щоб догодити Пхеньяну, став несподіванкою для партнерів США з Сеулу.

 

Читайте також: Історичний саміт. Що відомо про зустріч Трампа та Кім Чен Ина

 

Інше американське видання The Washington Post також робило наголос на відсутності деталей у підписаному документі, що вмістився на одну сторінку. Попри заяви Трампа про «готовність написати нову главу у відносинах» між двома країнами експерти видання вказували на відсутність чітких планів щодо роззброєння, а також інших чутливих питань, як-от щодо брутальних порушень прав людини в Північній Кореї. Таку позицію США Трамп пояснив відсутністю часу для проведення переговорів. В угоді не вказана також і доля американських санкцій. Як зазначив господар Білого дому, Вашингтон планує зберігати санкції до того, як Кім продемонструє конкретні кроки по денуклеарізації. Водночас Дональд Трамп підкреслив, що розуміє, що цей процес не може відбутися швидко і вимагає багато часу. В цьому контексті наводилися слова старшого дослідника Брюса Клінгера (Bruce Klinger) з центру Heritage Foundation, який назвав переговори «розчаруванням» і вказав, що всі пункти угоди вже були раніше прописані на попередніх зустрічах з представниками Північної Кореї, навіть в більш жорсткому і конкретному вигляді. Разом з тим, журналісти видання нагадували, що все, що відбулося в Сінгапурі було лише тріумфом сценаристів американського президента, який полюбляє влаштовувати шоу. Зазначається, що загальний галас в мас-медіа поховав незручну правду – що фактично відбулося відбілювання «деспота, що має вражаючу історію атак на права людини». Піддавався критиці і відео-ролик, що показали журналістам перед прес-конференцією Трампа. Це відео нібито мало на меті спонукати Кім Чен Ина обрати шлях мирного врегулювання, натомість було розцінено як незрозуміла пропаганда в стилі тоталітарних держав, хоча й було знято на замовлення Вашингтону. 

 

Схожої думки дотримувалися і у виданні Politico, зазначивши, що саміт був більш схожий на спектакль, ніж на справжній акт державної політики. Водночас експерти видання прогонозували, що така політична активність Трампа є великою ставкою в його передвиборчої компанії на наступний термін, що стане краще помітно під час майбутніх проміжних виборів у листопаді.

 

Читайте також: Порошенко прокоментував результати зустрічі Трампа та Кім Чен Ина

 

Німецьке видання Die Welt між інших аспектів зустрічі відзначило різницю між ставленням Дональда Трампа до канцлера ФРН Ангели Меркель під час її візиту до Вашингтону у 2017 році та до північнокорейського лідера. Підкреслювалося, що на відміну від похмурого побачення з Меркель, зустріч з «останнім сталіністом цієї землі» нагадувала радше радісний «вінчальний обід». Також німецька газета аналізувала реакцію світових лідерів на повідомлення про призупинення військових навчань. Так, якщо Сеул був здивований таким рішенням американського президента, то Росія підкреслювала своє задоволення, називаючи навчання провокаційною дією.

 

Інше німецьке видання Deutsche Welle зібрало реакцію світових політиків, які переважно позитивно оцінили такий крок двох лідерів. Однак була й критика. Зокрема наводилася заява спікера уряду Ірану, яку цитувало національне агентство Fars. В заяві Кім Чен Ина попереджували не укладати жодних угод з Трампом, мотивуючи це тим, що американський президент є людиною, яка здатна легко «відкликати свій підпис». Крім того в огляді наводять і точку зору правозахисних організацій, зокрема керівника Human Rights Watch Asia Бреда Адамса, який заявив, що «Кім Чен Ин намагається бути державним діячем», але ця його спроба буде невдалою, поки він продовжуватиме свій курс, який перетворив країну на «найбільшу в світі в’язницю просто неба».

 

Читайте також: Президент США анонсував завершення Корейської війни

 

У свою чергу BBC висловлювала сумнів в тому, що саміт завершився взаємовигідною угодою, наполягаючи на тому, що від зустрічі більш виграв північнокорейський лідер. Підкреслювалося, що Сполучені Штати не отримали гарантій щодо верифікації та незворотності денуклеарізації з боку Пхеньяну. Натомість Кім Чен Ин в один день перетворився з «ізольованого диктатора» на «рок-зірку, який аплодують». Разом з тим, прогнозувалося, що особисті стосунки між Трампом і Ином, що склалися під час саміту, можуть допомогти стримати їх від повернення до політики «вогню та гніву» попередніх місяців.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.