Світ

  ▪   Даніель Фрідріх Штурм
  ▪   © 2018 Axel Springer SE. Alle Rechte vorbehalten

Die Welt: Ручні критики Мааса

фото: reuters
Міністр закордонних справ ФРН пояснив верхівці СДПН свою політику стосовно Росії й отримав несподіване схвалення. Натомість процес «оновлення» партії викликає значне незадоволення
Матеріал друкованого видання
№ 23 (551)
від 7 червня, 2018

Час від часу серед соціал-демократів виникали припущення, що політиці федерального міністра закордонних справ Гайко Мааса стосовно Росії може бути покладено край. Чи мала Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН), яка схильна строго поводитися зі своїми ключовими членами, провести над ним трибунал? Ні, понеділкового ранку під час засідання партійного керівництва СДПН про це навіть не йшлося. Попри все, Маас, якщо вірити даним учасників засідання, ви­йшов із Віллі-Брандт-Гаус радше політично зміцнілим, аніж ослабленим.

 
Спершу голова партії Андреа Налес представила філософію спільної позиції щодо Росії, мовляв, усі хочуть діалогу з Москвою, однак вирішальними є результати, а отже, не діалог заради діалогу. Головуючі, віце-канцлер Олаф Шольц і Гайко Маас, на початку нової коаліції в березні домовилися про відповідне зміщення акцентів щодо Росії. Останній одразу почав їх реалізовувати, наприклад у своїй інавгураційній промові у Вельтзалі Міністерства закордонних справ, в інтерв’ю («Росія діє щоразу ворожіше») та інших заявах, окрім того, вислав чотирьох дипломатів у справі отруєння колишнього російського агента Сєрґєя Скріпаля. Усе це спровокувало чимало заперечень у СДПН. Але в понеділок цього фактично не було помітно. Засідання пройшло значно гармонійніше й більш мирно, ніж очікувалося, як говорили по закінченні навіть ті члени правління, що зазвичай не проти розходжень у думках.

 

Читайте також: Що в біса сталося з Макроном?


Казали, що Маас аргументував вправно, навіть блискуче. Міністр закордонних справ у своєму вступі до пункту порядку денного «Соціал-демократична зовнішня й безпекова політика» висвітлив три великі конфлікти сучасності: Іран і розірвана США атомна угода, війна в Сирії та криза в Україні. З усіх цих питань Німеччина робить зусилля для діалогу й результатів. Маас підкреслив, що від початку своєї каденції два з половиною місяці тому може продемонструвати прогрес у починаннях, спрямованих на діалог із Москвою. Він згадав готовність його російського колеги Сєрґєя Лаврова до зустрічі по справі України в так званому — зараз неактивному — нормандському форматі (Німеччина, Франція, РФ, Україна). Зараз відновлено німецько-російські переговори з питань безпеки на рівні державних секретарів чи заступників міністрів закордонних справ. Під час його візиту до Москви 10 травня дійшли також згоди про посилення співпраці у сфері вищої освіти й науки. Окрім того, у планах передбачено відновлення ради НАТО — Росія; генеральний секретар Північноатлантичного Альянсу Єнс Столтенберґ уже перевіряє цю зухвалу вимогу.

 

Читайте також: Задобрити ведмедя


Маасів посил з усіх цих пунктів був чіткий: ми давно підтримуємо діалог і розбудовуємо його, орієнтуючись на наші цілі. Не виступили із запереченнями прем’єри земельних урядів, які в останні тижні були критиками політики стосовно Росії. Як стало відомо, Мануела Швезіґ (Мекленбург — Перед­ня Померанія) згадала, що непогано почувалася в глобально турбулентний час і за міністра закордонних справ Франка-Вальтера Штайнмайєра. Про Мааса може сказати те саме. Вона наголосила, що також розуміє вимогу діалогу як «чітке висловлювання». Після засідання віце-шефиня СДПН написала: «Ми дійшли згоди, що потрібен інтенсивніший діалог із Росією… Наш міністр зовнішніх справ висунув для цього вдалі пропозиції». Дітмара Войдке (Бранденбург) цитували фразою «Гайко це добре робить». Віце-шеф уряду Саксонії Мартін Дуліґ заявив, що діалог потрібен так само, як і ефективна динаміка.

 

Під час дебатів не раз нагадували, що треба «краще комунікувати». Крістоф Мачі з Тюрингії наголосив на тому, що нинішня ситуація відрізняється від часів політики розрядки Віллі Брандта. Голова партії Налес повідомила, що рішення про висилку чотирьох дипломатів Маас узгоджував із нею та Шольцом. Згодом генеральний секретар Ларс Клінґбайль підсумував дебати: «Стало очевидно, що німецько-російські відносини мають для СДПН дуже велике значення».

 

Читайте також: Росія: до нового заледеніння?


Міністр фінансів Шольц на засіданні правління не мав позиції з російського питання. Він зосередився на європейській політиці, оцінював ситуацію в Італії та Греції. У свою чергу Александер Швайцер, голова фракції в парламенті Рейнланд-Пфальцу, нагадав у дебатах про необхідність європейської відповіді на зростання потуги й гегемонівських прагнень Китаю. Країна діє офензивно, купує цілі економіки й збільшує геополітичний вплив, а Європу майже не чути, аргументував він. Критика пролунала й на адресу позиції Налес стосовно політики міграції. На вихідних вона заявила: «Ми не можемо прийняти всіх». Шеф молодих соціалістів Кевін Кюнерт і голова робочої спілки «Міграція» Азіз Боцкурт відкинули зміст цих висловлювань. Після нещодавньої підтримки великих демонстрацій проти «Альтернативи для Німеччини» говорити таке нерозумно. Критикували також «оновлення» СДПН і створення так званих груп управління. У партії вважають, що на «оновлення» покладаються надмірні очікування. Запит є передовсім на свіжі ідеї й надійність, можливо, не в останню чергу в політиці щодо Росії.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.