Світ

  ▪   Олександр Кореньков

Mass shootings. Про природу масових розстрілів у США

Як пояснити феномен регулярної стрілянини в громадських місцях у США

Що таке Mass shootings

 

18 травня у вищій школі в Санта-Фе (штат Техас) озброєний 17-річний студент влаштував масову стрілянину. Загинуло 10 осіб. Нападника заарештувала поліція. Це вже другий випадок масового розстрілу в США від початку року. Загалом, за даними Gun Violence Archive, у 2018-му зафіксовано 104 такі інциденти. Загинуло 130 людей, ще 421 особа дістала поранення. Цифри жахливі. Але тільки 10 зі згаданих 104 випадків справді підпадають під визначення масового розстрілу.

 

Річ у тім, що в США досі немає єдиного, загальноприйнятого визначення масового розстрілу (mass shootings). До речі, аналогічна ситуація з визначенням поняття «тероризм», їх теж кілька.

 

Найчастіше суперечки ведуться довкола кількості жертв інциденту, яка дає підстави вважати його масовим розстрілом. Наприклад, організація Mother Jones кваліфікує як масові розстріли інциденти, унаслідок яких гине щонайменше три особи. З 1982 по 2018 рік таких епізодів у США її експерти нарахували 100. У результаті, за підрахунками організації, загинуло 833 людини, ще 1292 дістало поранення. Такої самої думки (масовий розстріл — це щонайменше троє убитих) Федеральне бюро розслідувань США. Але в роботах американських дослідників масовим розстрілом вважається інцидент, унаслідок якого помирає мінімум чотири людини.

 

 

Крім того, масшутер (mass shooter — масовий убивця) зазвичай діє поодинці. Його мотивами є щось більше, ніж просто нажива, пограбування або політичний акт. Зброя зазвичай вогнепальна.

 

Читайте також: Зброя. Влада №0

 

Mass shootings — це і розстріл у школі (school shooting — атака в освітньому закладі з використанням вогнепальної зброї, унаслідок якої гине щонайменше чотири людини). Дослідники також виділяють масовий розстріл у публічному місці (mass public shooting) — стрілянина в громадському місці, у якій загинуло четверо і більше осіб. Масовий розстріл родини (familicide mass shooting) — інцидент, у результаті якого загинуло четверо і більше людей, які переважно були родичами вбивці.

 

Як часто розстрілюють

 

Є безліч досліджень і праць, присвячених динаміці розвитку такого явища, як масові розстріли в США. За даними криміналіста Ґранта Дюве, з 1976 року їх стає дедалі більше. Піковими були 1990-ті, коли кількість інцидентів на 100 млн населення сягнула максимуму (1991). У 2000-х їх поменшало, проте зросла кількість жертв (найбільше в 2012-му).

 

 

Про зростання небезпеки масових розстрілів свідчать дані дослідження Вільяма Дж. Крузе і Даніеля Дж. Річардсона (Mass Murder with Firearms: Incidents and Victims, 1999–2013). Якщо в 1970-х у США в середньому фіксували один інцидент на рік, у 1980-х — три, у 1990-х і 2000-х — чотири, то з 2010-го вже п’ять. Кількість жертв збільшилася в середньому з 5,5 особи за інцидент у 1970-х до 7,4 у 2013-му.

 

Чим розстрілюють

 

Напівавтоматичні гвинтівки — найпопулярніша зброя масових убивць у США. Із 1982 по 2012 рік у 143 масових розстрілах 71 раз використовувався саме цей тип вогнепальної зброї. На думку експертів Mother Jones, щонайменше третини інцидентів могло б не бути, якби в США діяло суворіше законодавство щодо володіння цією зброєю.

 

Хто розстрілює

 

За результатами досліджень, середньостатистичний американський масшутер — чоловік (99% випадків), білий (майже 70%), віком 45 років (80%). У 70% випадків убивця в той чи інший спосіб давав знати своєму оточенню про наміри. У 30% випадків це була усна заява, письмове повідомлення, статус у соціальній мережі тощо. Закінчують такі вбивці по-різному. Майже в половині випадків їх заарештовують. Близько 40% масшутерів скоює самогубство. Ще 16% гинуть від рук поліції під час затримання.

 

Читайте також: Зворотний бік гасла «Вільні люди мають зброю»

 

Найнебезпечнішими, зважаючи на результати досліджень, є не однокласники чи колеги по роботі, а власні родичі. Тільки з 1999-го по 2013-й зафіксовано 127 випадків масових розстрілів у сім’ях. Від рук родичів загинуло майже 600 осіб. Цього року лише за два дні до стрілянини в Санта-Фе в місті Пондер (Техас) чоловік розстріляв трьох своїх дітей, колишню дружину та її нового хлопця.

 

Розстріли в сім’ях не тільки найпоширеніші, за даними дослідження Ґранта Дюве (Grant Duwe. The Patterns and Prevalence of Mass Public Shootings in the United States, 1915–2013), а й найжорстокіші. Від рук близьких гине в середньому більше людей, аніж від масшутерів. Зі 160 інцидентів, досліджених цим криміналістом, 31% трапився на робочому місці, ще 9% — у школі.

 

Чому розстрілюють

 

Це, напевно, найскладніше питання. Точно визначити мотивацію масшутерів важко. Відомо, що майже в 60% масових убивць було діагностовано психічний розлад, найчастіше параноїдну шизофренію. Мають значення й соціальні фактори. Так, нерівність у розподілі доходів збільшує ймовірність появи масшутерів (Roy Kwon & Joseph F. Cabrera: Socioeconomic factors and mass shootings in the United States, 2017).

 

На прикладі масових розстрілів у школах дослідники виділили п’ять обов’язкових етапів, через які проходять масшутери (Jack Levin. Eric Madfis. Mass Murder at School and Cumulative Strain. A Sequential Model).

 

Читайте також: Кожному по стволу. Чи треба українцям озброюватись

 

Перший етап — хронічна напруженість, фрустрація, яку відчуває майбутній масовий убивця. Причинами цього можуть бути проблеми на роботі, конфлікти в родині, цькування в школі. Якщо джерело напруженості зберігає свій вплив на людину тривалий час, вона стає хронічною.

 

Другий етап — це коли напруженість стає неконтрольованою. Особливо якщо людина з різних причин позбавлена підтримки інших, маргіналізована, самотня.

 

Третій етап — різке загострення. Людина раптом усвідомлює катастрофічність свого становища. Вона налякана перспективами погіршення ситуації, наприклад втрати роботи, близької людини, поваги в очах авторитетних людей тощо.

 

Четвертий етап — планування. Не маючи сил більше терпіти, людина задумує вирішити свої проблеми через убивство. Перш ніж скоїти його, проводить планування та підготовку. У більшості шкільних масшутерів цей етап займає в середньому два дні до скоєння злочину.

 

Нарешті, п’ятий етап — сам розстріл.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.