Світ

  ▪   Ольга Ворожбит

«Гапсбурзька група»: стара Європа на службі в Януковича?

фото: reuters
Нові деталі висунутого Полу Манафорту звинувачення відкривають дані про підробітки європейських високопосадовців у відставці
Матеріал друкованого видання
№ 13 (541)
від 29 березня, 2018

Він перебував на посаді канцлера Австрії найменше в історії повоєнної країни, хоча до того все професійне життя присвятив своїй Соціал-демократичній партії. Західні медіа додають його до списку тих, хто консультував авторитарних лідерів, зокрема президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва. Напередодні останніх парламентських виборів у Відні саме він порадив своєму колезі Крістіану Керну, голові Соціал-демократичної партії, скористатися послугами ізраїльського політтехнолога Тала Зільберштейна, що перетворило останню передвиборчу кампанію на найбруднішу в австрійській історії. В Україні про нього вперше заговорили як про голову наглядової ради Фонду Sustainable Ukraine Азарова-молодшого. А тепер усе вказує на те, що він очолював так звану Hapsburg Group — групу «супер VIP» європейських політиків, яких Пол Манафорт наймав для відбілювання іміджу режиму Януковича на Заході. Усе це лише невеликий штрих до біографії австрійського екс-канцлера Альфреда Ґузенбауера.

 

Читайте також: Спецпрокурор США Мюллер виявив нові зв'язки команди Трампа з російською розвідкою


У звинуваченні щодо Пола Манафорта, опублікованому на сайті Міністерства юстиції США, ідеться про так звану третю частину лобістської схеми Манафорта й Річарда Ґейтса на користь колишнього президента України Віктора Януковича. У 2012 році Манафорт найняв кількох колишніх європейських політиків найвищого рівня, щоб вони висловлювали позиції, вигідні Україні в ЄС та США. Неформально групу охрестили «Гапсбурзькою», очевидно, маючи на увазі спільну для історії країн, із яких вони походили, династію Габсбурґів. Щоправда, дещо змінили написання відомого династичного роду. Також у звинуваченні йдеться, що ці, за його ж словами, «супер VIP» та «надзвичайно впливові» європейські політики могли діяти неформально, без жодного видимого стосунку до тодішнього українського уряду. Керував групою політик «А», колишній європейський канцлер, координуючи свої зусилля з Манафортом. Для того щоб найняти цих осіб, створили неурядову організацію, яка мала діяти за спрямуванням Манафорта. У 2013-му, чи в близький до того час, як ідеться в обвинуваченні, ця група разом із політиком «А» перебувала у Вашингтоні, щоб лобіювати тамтешніх політиків і конгресменів. То хто ж ці особи й чи мали вони безпосередні контакти з Манафортом і Януковичем?


Оскільки серед європейських країн лише дві мають в уряді посаду канцлера, то вираховувати довго не довелося. Хоча в опублікованому американським Міністерством юстиції документі не згадують жодних імен, світові медіа відразу почали писати, що групу політиків-лобістів, імовірно, очолював колишній австрійський канцлер Альфред Ґузенбауер. Далі вдалося знайти офіційне підтвердження в базі даних FARA (Foreign Agents Registration Act —  закон, що передбачає реєстрацію всіх агентів, які діють від імені іноземної держави в США). Зокрема, там є інформація про те, що лобістська компанія Mercury LLC колишнього конгресмена-республіканця Віна Вебера, яка фігурує в розслідуванні спецпрокурора Роберта Мюллера, оскільки була однією з тих, що їх наймав для своєї роботи Пол Манафорт, надавала послуги брюссельській неурядовій організації «Європейський центр за сучасну Україну». Головною метою останньої було покращення іміджу режиму Януковича на Заході, хоча офіційно це подавалося під соусом зближення України та ЄС. Центром керувала німкеня Іна Кірш. Зокрема, у звіті Mercury LLC для FARA йдеться про те, що для привернення уваги до роботи українського уряду з приєднання до західних демократій компанія вирішила започаткувати серію освітніх заходів і зустрічей із конгресменами, представниками аналітичних центрів та медіа. Спікерами на них були представники українського уряду та експерти з ЄС, зокрема екс-президент Польщі Александр Квасневський, колишній канцлер Австрії Альфред Ґузенбауер і колишній прем’єр-міністр Італії та екс-голова Європейської комісії Романо Проді. А замовником такої діяльності Merury LLC був уже згаданий вище брюссельський Центр.

 

Читайте також: Справа Манафорта. Лобісту Януковича загрожує понад 300 років в'язниці


Ґузенбауер, утім, відкидає звинувачення в роботі на режим Януковича: «Я ніколи не робив заходів для Януковича чи Партії регіонів», — заявив у коментарі австрійському агентству APA екс-канцлер після того, як з’явилися перші підозри й звинувачення. У 2012–2013 роках він нібито був зацікавлений у зближенні України з ЄС. І також додав, що брав участь у заходах у Парижі, Брюсселі та Берліні, щоб ЄС уклав угоду про асоціацію з Україною, але після того, як у 2013-му стало очевидно, що ця справа не має жодної перспективи, припинив нею займатися. Ґузенбауер також заявив, що його діяльність було «винагороджено», однак про фінансовий бік нічого більше не уточнював. Загалом заперечити австрійському канцлерові в тому, що він не працював безпосередньо на Партію регіонів і Віктора Януковича, складно. Адже посадовець мав прямі контакти лише з «Європейським центром за сучасну Україну» та американською лобістською організацією Mercury LLC, хоч у звинуваченні Манафорту також ідеться, що «колишній європейський канцлер» діяв «узгоджено з Манафортом».


Австрійське видання Profil підрахувало, що Ґузенбауер протягом 2012–2013 років виступав щонайменше в шести-семи заходах у ЄС як оплачуваний радник. У більшості з них він брав участь разом із Романо Проді та Александром Квасневським. Так, 20 вересня 2012-го Ґузенбауер, Проді й інші у віденському готелі Gartenhotel Altmannsdorf дискутували на тему «Україна на шляху до європейської інтеграції». Ґузенбауер був представлений там як голова Інституту Реннера, політичної академії австрійських соціал-демократів (керівництво цією організацією перейшло до рук нинішнього голови Соціал-демократичної партії Австрії Крістіана Керна торік у грудні). Як пише Profil, у прес-релізах на сайті Інституту можна знайти згадку про дискусію Ґузенбауера та Проді під час цього заходу.

 

Читайте також: Екс-канцлер Австрії заявив, що отримував кошти для лобіювання України та ЄС, проте не від Манафорта


У жовтні 2012-го Ґузенбауер, Проді та Квасневський, а також Ґюнтер Фергойґен, екс-єврокомісар із розширення в комісії Романо Проді, брали участь в ініційованому «Європейським центром за сучасну Україну» зібранні під назвою «Україна та ЄС: вибори, інтеграція й економічні перспективи». Організаторами цього заходу були Східний комітет німецької економіки та аналітичний центр «Німецька рада закордонної політики» (DGAP). У листопаді того самого року троє вже згаданих вище політиків брали участь у конференції «Україна: стратегічне роздоріжжя Європи». Про цей захід повідомляв також Тиждень і у своїй статті підозрював Ґузенбауера в лобізмі на користь Віктора Януковича («Війна за вуха сусіда», Тиждень, № 46/2012). Черговий захід, як повідомляє Profil, відбувся в березні наступного року в Римі, і трійця знову була на ньому присутня. 5 та 6 червня 2013-го Ґузенбауер перебував у Вашингтоні, де разом із представниками Mercury LLC зустрічався з американськими конгресменами. Із цією самою метою навесні у Вашингтоні був Романо Проді.

 

У червні Ґузенбауер також модерував дискусію «Україна на шляху до Вільнюса: перспективи підписання угоди про асоціацію» у Брюсселі, де брав участь і Романо Проді. У вересні 2013 року троє політиків знову зустрілися для участі в конференції з українського питання в Парижі. Інститут Реннера офіційно був співорганізатором заходу.

 

Як і Альфред Ґузенбауер, Романо Проді та Александр Квасневський відкидають лобіювання на користь Віктора Януковича. В одному з нещодавніх інтерв’ю, на яке посилає­ться американська The New York Times, Проді стверджує, що ніколи не чув про жодну «Гапсбурзьку групу». «Це Ґузенбауер очолював групу. Ми докладали всіх зусиль, щоб зберегти мир в Україні», — прокоментував він. За його словами, експерти й екс-політики зустрічалися на різних заходах і конференціях, але пізніше розійшлися, коли стало зрозуміло, що «зближення з ЄС неможливе».

 

Читайте також: Bloomberg встановив нові деталі фінансових махінацій Манафорта в Україні


Екс-президент Польщі Александр Квасневський також відкидав у коментарі місцевій пресі звинувачення у співпраці з Манафортом, заявивши, що бачив останнього лише двічі чи тричі під час своєї місії в Україні у 2012-му та 2013-му. «Тоді він (Пол Манафорт. — Ред.) був радником президента Януковича, якого я також зустрічав, і це природно, що наші шляхи мали перетнутися кілька разів», — прокоментував Квасневський.


Щодо зв’язків із «Європейським центром за сучасну Україну» та можливої винагороди за участь у заходах щодо українського питання протягом 2012–2013 років журналісти Tagesschau.de запитували й екс-комісара Ґюнтера Фергойґена. Але той заперечує, що отримував гонорари за участь у них.


Поки що звинувачення не оприлюднює імен тих, кого через посередників наймав Пол Манафорт для відбілювання іміджу Януковича та його соратників у ЄС. Однак не можна відкидати й те, що це рано чи пізно відбудеться. І цілком імовірно, що «підозрювані» за участь у «Гапсбурзькій групі» й справді не знали про кінцевих «роботодавців», за винятком, щоправда, екс-канцлера.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.