Світ

  ▪   Юрій Лапаєв

Світ про реінтеграцію Донбасу: повноваження Порошенка, розбіжність поглядів та скарги росіян

Як світові ЗМІ оцінили новий український закон про деокупацію

Американське видання The Washington Post, коментуючи ухвалення закону про реінтеграцію Донбасу, підкреслювало розбіжності в оцінках цього документа серед різних сторін. Наводило позитивну оцінку закону президентом Порошенком, водночас наголошувало, що більшість політичних партій розцінили ймовірне посилання на мінські домовленості, зокрема в частині амністії бойовиків, як зраду національних інтересів. Це стало причиною запеклих дебатів та призвело до відмови від згадування мінських угод в тексті законопроекту. Також видання наводило й думки російської сторони. Зокрема, з посиланням на російське МЗС зазначалося, що новий закон — це «приготування до нової війни», котра «вб’є мир, який зобов’язалася підтримувати Україна».

Читайте також: У Німеччині заявили, що перевірять закон про деокупацію Донбасу

Схожу інформацію поширювало й видання The New York Times, яке на додачу наводило заяву Константіна Косачьова, голови комітету міжнародних відносин верхньої палати російського парламенту, котрий вважає, що «Київ від саботажу мінських домовленостей пішов до повного їхнього поховання». Крім цього, у статті є вислів ватажка «ДНР» Захарченка щодо заохочення агресивних елементів та роздмухування агресії. Водночас видання наводить думку Володимира Фесенка, керівника київського аналітичного центру «Пента», який вважає основним призначенням закону захист інтересів України в міжнародних судах.

Французьке видання Le Figaro також писало про суперечки всередині Верховної Ради щодо окремих пунктів законопроекту. Крім того, автори статті підкреслюють розширення повноважень президента Порошенка, що, своєю чергою, непокоїть Кремль. Наведено вислів російських політиків про «необмежені, диктаторські повноваження для придушення інакомислення та невдоволення».

Читайте також: Євросоюз відреагував на закон про деокупацію Донбасу

Хоча при цьому вказано, що президент Порошенко додатково дістане лише можливість визначати межі конфліктної зони та зони безпеки. Разом з тим французькі журналісти вважають, що офіційний Київ сподівається вирішити конфлікт із допомогою США, зокрема й завдяки наданню летального озброєння. Цитується американський дипломат Гізер Ноерт, який називає надання озброєння засобом для «захисту свого суверенітету, територіальної цілісності та оборони від будь-якої майбутньої агресії».

Німецький портал Deutsche Welle, своєю чергою, вважає, що в новому законі гарно захищена позиція влади, натомість права простих громадян порушені. Зокрема, з посиланням на аналітика Донецького інституту інформації Віталія Сизова перекладання відповідальності на РФ називається самоусуненням української влади від вирішення проблем постраждалого населення. Також піддається критиці розширення повноважень президента без фактичного оголошення воєнного стану.

Читайте також: У Кремлі відреагували на закон про деокупацію Донбасу

Британське BBC акцентувало на різних поглядах сторін конфлікту, зазначаючи, що українська сторона в новому законі обвинувачується в агресії та окупації частини території країни. Крім того, Україна та Захід обвинувачують РФ у відправленні своїх військових у регіон та озброєнні сепаратистів. Тоді як Москва послідовно заперечує ці обвинувачення, говорячи про «добровольців», що допомагають сепаратистам.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.