Світ

  ▪   Підготувала: Ольга Ворожбит

Без паніки: чого чекати після ери Муґабе у Зімбабве?

І як швидко вона остаточно завершиться?

“Швидке падіння президента Зімбабве, чиї легендарні лукавство та нещадність допомогли йому пережити незліченну кількість противників протягом майже чотирьох десятиліть, ймовірно, не здивувала більше нікого, ніж самого Роберта Мугабе”, - пише The New York Times. Роками він покидав країну більше ніж на місяці і навіть не відчував жодної небезпеки під час своїх тривалих від’їздів. Навіть у 93 роки його міцна влада була беззаперечною. Проте все змінилося буквально протягом кількох днів, і сила влади тривалістю у понад 30-х років вже майже розлетілася на друзки.

Під час промови у неділю від Муґабе очікували відставки, однак він лише сказав, що “його країна рухається складним відрізком”, чим на думку, авторів The New York Times, довів, що не розуміє, наскільки складною є нині ситуація.

Відлік кризи в Зімбабве розпочався 6 листопада, коли президент Муґабе звільнив свого віце-президента Емерсона Мнанґаґву. Останній є близьким союзником військових. Аби уникнути можливого арешту Мнанґаґва разом із сином одразу втік до Мозамбіку. Поки політик добирався до Мозамбіку, його близький друг, як пише The NYT, голова асоціації ветеранів Крістофер Муцванґва полетів до ПАР, аби там переговорити зі спецслужбами, попереджаючи їх про невтручання у внутрішню політику Зімбабве. Він попросив Південно-Африканську республіку як регіонального лідера не називати те, що відбувається у Зімбабве “переворотом”. Хоч, цю інформацію, американським журналістам не вдалося перевірити у ПАР події в Зімбабве справді так не називають.

Чиатйте також: Переворот у Зімбабве. Мугабе погодився з умовами відставки - ЗМІ

В той час військовий головнокомандувач країни генерал Константіно Чівенґа перебував з офіційним візитом в Китаї. До нього дійшла інформація про те, що він теж є списку тих, кого зімбабвійський диктатор наказав арештувати. Однак, коли літак Чівенґи готувався до приземлення, його люди проникли в аеропорт і переважили тих, хто прийшов арештувати Чівенґу. Вже за кілька днів танки зайшли до столиці, а військовим вдалося ефективно відсторонити Роберта Муґабе від влади.

The NYT також пояснює, що події, які передували скиданню Муґабе із президентського поста, були кульмінацією довгої та запеклої боротьби всередині керівної партії – Зімбабвійський Африканський національний союз – Патріотичний фронт (ЗАНС-ПФ). В його межах ворогували дві групи – так звана група Lacoste на чолі з Мнанґаґвою і яку підтримують військові та ветерани та група, на чолі якої стоїть дружина Муґабе – Грейс. Її підтримує місцева поліція. Остання група складається в основному з молодших політиків і тому один із сірих кардиналів цієї групи Джонатан Мойо охрестив її “Покоління 40” (дружині Муґабе 52 роки).

Більшість аналітиків вважають, що за провалом Муґабе стоїть саме бажання його дружини керувати країною. Так, зімбабвійський правник, що нині проживає у Великій Британії Алекс Маґайса у своїй колонці для Al Jazeera пише, що Мнанґаґва і Муґабе протягом тривалого часу були близькими соратниками. “Утім, молода дружина Муґабе Грейс плекала свої амбіції стати його наступницею. Це спровокувало конфлікт між нею та Мнанґаґвою, який довго чекав часу, коли зможе стати наступником свого боса”, - пише Маґайса.

Наразі переворот у країні можна назвати безкровним. Як пише NYT, в цілому ситуація по країні спокійна. Зімбабвійці з обережністю вітають такий стан справ. Військові ж ще в середу заявили, що тимчасово беруть до рук керівництво країною, аби “відслідковувати злочинців навколо 93-річного президента”.

Чиатйте також: Переворот у Зімбабве. Президента скинули з посту глави правлячої партії

За повідомленням південноафриканського ресурсу News24, зараз на площі Африканської Єдності навпроти парламенту у столиці Зімбабве Хараре збираються зімбабвійці, аби закликати свого лідера подати у відставку. Разом з тим і в Африці, і на інших континентах роздумують про те, які геополітичні наслідки матиме ця політична зміна не лише для Зімбабве, але й для його сусідів та всього континенту. Так, південноафриканський публіцист Нонцікелело Мпуло у своїй колонці на News24 пише про те, що, можливо, безкровна революція в Зімбабве надихне антизумівську (проти нинішнього президента ПАР Джейкоба Зуми) фракцію всередині АНК до більш рішучих дій.

The Washington Post пише про те, що близькі відносини Китаю та Зімбабве можуть посилитися після відходу Муґабе. Протягом десятиліть його правління Піднебесна стала одним із найбільших інвесторів та торгівельних партнерів Зімбабве. А тепер, коли країна перебуває на межі першої зміни влади, Китай може отримати багато бонусів.

Муґабе почав зближуватися з Китаєм у 2001 році, коли західні країни наклали на його країну санкції. Попри те, що відносини між двома країнами вважаються стабільно дружніми, в останні роки там не так все гладко.

“Китай незадоволений економічною політикою Муґабе і вірить в успіх його наступника Еммерсона Мнанґаґви, якого вони бачать “економічним прагматиком”, - каже в коментарі виданню Дерек Матишак, аналітик Інституту Безпекових Студій.

Крім того, між країнами також є давні військові зв’язки і їх уособленням можна вважати і Еммерсона Мнанґаґву і вже згаданого вище генерала Константіно Чівенґу. Перший ще під час визвольної боротьби у 60-х, отримав військовий вишкіл в Китаї. Другий, перебував там напередодні перевороту. І дехто вважає, що не просто так.

Крім того, китайські компанії зацікавлені у видобутку діамантів та мають значні попередні капіталовкладення у великі інфраструктурні проекти в країні, як наприклад, 46 млн доларів, що вони вклали у будівництво нової будівлі парламенту у Хараре.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.