Світ

  ▪   Юрій Лапаєв

Вибори у Німеччині: сенсаційні і прогнозовані

Фото: reuters
На які тенденції вказують результати парламентських виборів у ФРН

Хоча парламентські вибори в Німеччині, які відбулися в неділю, 24 вересня, в цілому не принесли сюрпризів, але деякі деталі вже встигли стати сенсаційними.

Партія Ангели Меркель, Християнсько-демократичний союз,  прогнозовано отримала перше місце і за попередніми результатами має близько 33% голосів виборців. Стабільне економічне зростання в країні, один з найнижчих рівнів безробіття в ЄС та збалансована зовнішня і внутрішня політика послужили найкращою передвиборною рекламою для Союзу. За ХДС проголосували ті, хто цінують стабільність та добробут і не готові вірити популістам. Втім, не тільки в цьому секрет перемоги чинного канцлера, яка скоріш за все залишиться на своєму посту на четвертий термін. За оцінками німецького видання Die Welt, успіх ХДС принесли переважно літні жінки, які ймовірно голосували не стільки за партію, скільки  власне за Меркель. Водночас, це можна назвати перемогою з неприємним присмаком – партія втратила близько 8,5% виборців у порівнянні з попередніми виборами до Бундестагу. Ймовірна причина – дружня і м’яка політика по відношенню до мігрантів, яку веде ХДС. Згідно з результатами досліджень іншого видання Frankfurter Algemeine Zeitung, більшість колишніх прихильників Союзу на цих виборах проголосувала за умовно нові партії – «Альтернатива для Німеччини» (AfD)  та «Вільну демократичну партію» (FDP). У порівнянні з 2013 роком ці партії змогли подвоїти власні результати, а FDP пропустивши чотири роки, повернулася до парламенту з результатом 10,7%.

Головною сенсацією виборів можна вважати те, що вперше в Бундестазі буде представлено одразу дві радикальні політичні рухи – «Ліві» та «АдН», які попередньо мають 9,2% та 12,6% відповідно.   

На думку аналітиків видання Süddeutsche Zeitung, основними виборцями  «АдН»,  стали чоловіки, мешканці колись комуністичного Сходу країни (в тих регіонах партія отримала приблизно 22% голосів), переважно робітничих  професій (серед робітників партія має на 19% більше ніж конкуренти), з невисоким рівнем освіти (третина електорату – люди з середньою  та професійною освітою) віком від 30 до 60 років. Такий соціальний портрет підказує і причину успіху «Альтернативи», адже це партія популізму і протесту.

Читайте також: Німецькі вибори: дует суперників

Саме протест чинній владі став головним мотивом виборців, змусивши голосувати за «АдН» навіть тих, хто пропустив минулі вибори, а таких набралося майже 1,3 мільйони осіб. Передусім, цей протест стосується питання біженців. Як відзначає Deutsche Welle, «АдН» пропагує доволі жорстку політику по відношенню до мігрантів – вжиття всіх заходів для недопущення «ісламізації» Німеччини та зосередження зусиль для досягнення від’ємної міграції до країни. Крім того, ця партія відома своїми антиєвропейськими гаслами, що вже відбилося у ставленні представників руху до спільних для ЄС проектів, зокрема економічного порятунку Греції. Тепер ця партія, яка мала лише 23 тисячі членів на початку 2017 року, отримала третє місце на виборах і становить головну загрозу поміркованій Меркель. Лідер «АдН» Александр Гаулянд після ознайомлення з попередніми результатами вже пообіцяв переслідувати чинного канцлера. Не дуже позитивним є цей результат і для України, адже партія відома своїми відвертими симпатіями до Росії та Путіна, користується фінансовою та інформаційною підтримкою з боку цієї країни. Навряд чи така партія буде дотримуватися прийнятної для нашої країни позиції.

Але перед цим на Німеччину чекає важкий процес утворення коаліції. Очікується, що майбутнє скликання Бундестагу стане найбільшим в історії країни – більше 700 місць, які розподілять між собою шість партій. Скоріш за все буде повторена існуюча коаліція ХДС та СДПН, яка дозволить отримати більшість в парламенті. За даними опитувань Frankfurter Algemeine Zeitung  такий формат підтримує близько 39% німців.  Втім, як зазначають експерти Süddeutsche Zeitung , можливий і тристоронній союз з партією «Зелених». Майже 80% відсотків прихильників цього політичного проекту вважають, що вони готові до співпраці з ХДС. На противагу ним під куполом Рейхстагу скоріш за все буде об’єднана опозиція  ідеологічних антагоністів - «АдН» та «Лівих».

Читайте також: Затишшя перед вереснем

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.