Світ

  ▪   Юрій Лапаєв

Протистояння Китаю і США на морі: перехоплення та «розвідувальна війна»

Про що свідчать нещодавні інциденти між військовими США та КНР

Стосунки Китаю з рештою країн світу важко назвати простими. Піднебесна часто демонстративно дотримується нейтралітету в більшості конфліктних ситуацій, однак завжди намагається приховано вирішити власні інтереси. При цьому часто можуть створюватися ситуативні тимчасові союзи, які тривають стільки, скільки в цьому зацікавлений Пекін. Однак така політика має і певні недоліки. Інколи китайська влада діє дещо непослідовно, що може враз сплутати всі карти сусідам.

Так сталося і під час військових навчань Talisman Saber 2017, які проводили в червні цього року США та Австралія. Це чергові, сьомі навчання морських сил, які проводяться союзниками через рік з 2005 року. За задумом ці навчання присвячені боротьбі з тероризмом  та нарощуванню сил та відбиттю можливих атак з моря. Маневри проходить в територіальних водах північної та центральної Австралії, Кораловому морі та поблизу Гонолулу. Цього року до тренування було залучено більше 33 тисяч військових, 20 кораблів та 200 літаків з обох країн, крім того залучалися представники Нової Зеландії, Японії та Канади. Особливістю цьогорічних навчань було те, що одним з питань неофіційно стало відпрацювання військових операцій проти КНДР. І Китай мав би бути зацікавлений в приєднанні до коаліції, яка хоче вирішити долю проблемного сусіда з ядерними боєголовками. Про що неодноразово заявляла китайська влада на початку року. Однак, замість партнерства морські сили Піднебесної вдалися до певних провокацій. Так, за повідомленням американського порталу Defense News, під час тренувань було зафіксовано несанкціоновану появу китайського розвідувального корабля Haiwangxing (Нептун). Як повідомлялося, це корабель радіоелектронної розвідки новітнього проекту Тип 815 (перший корабель цього проекту був переданий флоту КНР в 2010, ще 3 – в 2015 і один в 2017 році). Корабель не входив до територіальних вод Австралії, але перебував у виключній економічній зоні в Кораловому морі. На думку авторів, увагу китайських моряків могло привернути використання США новітніх розвідувальних озброєнь, серед яких безпилотніки MQ-1C Gray Eagle та AAI RQ-7 Shadow. Крім того, можливості корабля дозволяли перехоплювати сигнали зв’язку, що дозволяє розкрити систему комунікацій морських та повітряних сил союзників. Це не перший випадок – пару тижнів тому аналогічний корабель було зафіксовано поблизу узбережжя Аляски. Тоді китайські розвідники ймовірно стежили за випробуваннями нової американської системи протиракетної оборони.

Читайте також: Звільнення Мосула. Деталі операції

Як зазначив Юен Грехем, керівник Міжнародної програми безпеки в австралійському аналітичному центрі Lowy Institute в статті американського військового порталу Real Clear Defense, така активність китайців створює прецедент та в майбутньому може служити виправдуванням для австралійських чи американських морських сил задля проведення власних дій у виключній економічній зоні Китаю.

Однак, скоріш за все для Китаю така позиція неприйнятна. Про це свідчить інший епізод «розвідувальних війн», про який повідомляє канал Fox News. 23 липня китайськими повітряними силами був перехоплений американський літак-розвідник EP-3. За словами американських військових небезпечна поведінка китайських пілотів майже призвела до аварії американського літака, на борту якого знаходилося 24 людини екіпажу. Інцидент нагадує аналогічну подію в квітні 2001 року, коли такий самий літак був примушений до посадки на китайському острові Хайнань після того, як з ним зіткнувся винищувач ВПС Китаю. Тоді ця подія викликала значну дипломатичну кризу у стосунках двох сверхдержав. У свою чергу британський аналітичний портал IHS Jane's наводить заяву прес-секретаря Міністерства національної оборони КНР Рена Гуці, який 25 липня назвав перехоплення «законним, необхідним та професійним». За його словами політ американського літака загрожував безпеці КНР, підривав безпеку морської та авіаційної навігації та створював ризик для життя пілотів обох країн. «Сполучені Штати повинні негайно припинити свою військову активність», - підкреслив він, назвавши такі дії США «небезпечними, непрофесійними та недружніми».

Читайте також: Ігри Кім Чен Ина

Про певне похолодання у стосунках з Вашингтоном свідчить і проведення спільних морських навчань флотів КНР та Росії. Як зазначає німецьке видання Deutsche Welle тренування Maritime Cooperation 2017 проходять з 24 по 27 липня в Балтійському морі, неподалік від Калінінграду. Від китайської сторони в заходах беруть учать есмінець, фрегат та корабель забезпечення. Така активність може бути проявом бажання Пекіну посилити власний вплив на міжнародній арені, створивши глобальний флот у партнерстві з іншими країнами. Хто цього разу стане партнером КНР і скільки триватиме нова дружба, здається знають лише в Піднебесній. Однак така поведінка може відлякати інші держави від спільних дій.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.