Світ

  ▪   Ольга Ворожбит

З Росії з любов’ю

Що пояснюють останні розслідування BuzzFeed про діяльність російських спецслужб у Великій Британії

Книга Стюарта Ленслі та Марка Голлінгсуорта “Лондонград” розпочинається історією смерті Стівена Кертіса, британського адвоката, з чиєю допомогою Борісу Березовському вдалося вивести з Росії до британських офшорів мільярдні статки. Попри попередження самого Кертіса про смертельні погрози, які він отримував напередодні своєї загибелі, офіційно його смерть визнали нещасним випадком. Вочевидь, автори книги ще не могли передбачити, що Кертіс буде лише одним із перших у списку ймовірно вбитих російськими спецслужбами на території Великої Британії. Таємничі смерті пов’язаних із російським олігархатом осіб у Туманному Альбіоні перетворюють його для них із безпечної гавані на бочку з тротилом. Більше того, сам факт ймовірної активної діяльності російських спецслужб на території іншої країни не просто насторожує, а лякає. Саме цьому і присвячено чотири останні матеріали-розслідування “Отрута у системі”, “З Росії з любов’ю”, “Чоловік, що забагато знав” та “”Секрети розвідника у сумці” сайту BuzzFeed, які там з’явилися наприкінці червня.

“Сьогодні ми можемо розкрити таку інформацію: американські спецслужби підозрюють, що ще 13 людей (окрім дилера нерухомістю Скота Янга, про чию смерть йдеться у другому матеріалі “З Росії з любов’ю” – Ред.), включаючи Березовського та вісім осіб, що належали до його кола, були вбиті на британській землі російськими службами безпеки або мафіозними групами: двома силами, які іноді працюють у тандемі”, - йдеться у статті.

Перший матеріал із чотирьох – “Отрута у системі” – це розслідування останніх днів Александра Перепілічного, російського фінансиста, котрий, як і Кертіс, спершу допомагав виводити російські гроші у швейцарські офшори, але після смерті Сєрґєя Маґнітського у 2010 році він втік до Великої Британії, де розпочав співпрацю із  швейцарськими прокурорами, видаючи інформацію про брудні російські гроші. З того часу Перепілічний знав, що перебуває у чорному списку російської мафії та не раз отримував погрози смерті.

Читайте також: Росія перешкоджала слідчим поліції Лондона у розслідуванні вбивства Літвінєнко – Times

У листопаді 2012 року після триденної поїздки до Парижа, Перепілічний пішов на ранкову пробіжку, під час якої несподівано помер. До того у нього не було проблем зі здоров’ям. Незважаючи на виявлені у його шлунку сліди смертельної отрути, британська поліція, пише видання, наполягала на тому, що доказів можливого убивства не було, а “уряд Терези Май застосував повноваження з міркувань національної безпеки, аби не допустити ці докази до розслідування причин його смерті, яке триває”.

Розслідувачі з BuzzFeed отримали свіжі докази того, що “влада навмисно відсторонила” інформацію про те, як Перепілічний провів останні дні перед смертю в Парижі. Крім того, за інформацією видання, американські спецслужби надіслали MI6 висококласні розвіддані про те, що “Перепілічний був ймовірно вбитий за безпосередньою вказівкою Путіна або близьких до нього людей” і розкритикували британську поліцію за “невдале розслідування”. “Французька поліція трактує смерть фінансиста як підозру про організоване вбивство, але заявляє, що британські колеги постійно влаштовують їм саботаж”, - пише BuzzFeed .

Смерть британського мультимільйонера Скота Янга також серед тих 14-ти, які американські спецслужби пов’язують із Росією, а британська поліція намагається саботувати розслідування. Йому присвячено другий матеріал із серії розслідувань BuzzFeed.

Скот Янг певний час був мультимільйонером, утім його багатство таємничо зникло в один момент, і при тому він не переставав жити на широку ногу. Він був дев’ятим з кола друзів та бізнес-парнерів Боріса Березовського, що загинули за підозрілих обставин, пише видання. Британська поліція кваліфікувала його смерть як суїцид, однак розслідування BuzzFeed та інформація американських спецслужб знову ж таки дають інше розуміння ситуації. За деякими даними, Янг був причетним до низки небезпечних оборудок Березовського, зокрема,  будівництва нежитлової нерухомості “Проект Москва”. Янг інвестував у це будівництво разом із Русланом Фомічовим.

Читайте також: Як ворог Кремля, він дуже багато знав. Світові ЗМІ про вбивство Воронєнкова

Березовського знайшли повішеним у ванній у 2013 році. Поліція назвала це самогубством, але представники американської розвідки висловили підозру, що це було вбивство. Його бізнес-партнер, грузинський олігарх Бадрі Патаркацішвілі в 2008 році помер вочевидь від серцевого нападу, як і їхній знайомий Юрій Голубєв, співзасновник «ЮКОСа», у Лондоні у 2007 році. За даними BuzzFeed, американські розвідслужби володіють інформацією про те, що їх було вбито, а “джерела по обидва боки океану стверджують, що Росія – експерт у використанні отрути, яка вбиває без сліду – через зупинку серця”. За американськими розвідданими, жертвами російський спецслужб можуть бути і два британські адвокати – Стівен Мосс, який також помер від серцевого нападу у 2003 році у віці 46 років, та Стівен Кертіс, про якого вже згадано у тексті вище – він розбився на гелікоптері у 2004 році. До списку жертв російських спецслужб або мафії американська розвідка, за даними BuzzFeed, відносить ще трьох близьких друзів та бізнес-партнерів Янга – Пола Касла, Роббі Кертіса та Джонні Елікаоффа. Усі вони “офіційно” вчинили суїцид впродовж чотирьох років перед смертю Янга.

“Історія цього кола смертей вказує на одну з найбільш тривожних геополітичних тенденцій нашого часу - використання російськими спецслужбами та потужними мафіозними групами вбивств для знищення противників по всьому світу, і нездатність британської влади протистояти їм”, - підсумовує видання.

Російські агенти офіційно отримали дозвіл вбивати ворогів держави за кордоном у 2006 році. Тоді для цього було прийнято спеціальне законодавство. І саме в тому році у чай колишньому агенту КДБ Александру Літвінєнку у Лондоні підсипали радіоактивного полонію.

17 теперішніх та колишніх представників британської та американської розвідки у розмовах із BuzzFeed підтвердили, що російські вбивці могли протягом останнього десятиліття виконувати свою роботу на території Великої Британії безкарно.

“Прем'єр-міністру Терезі Мей дедалі частіше висловлюють претензії, що її уряд приховує докази щодо вбивств в Британії. Протягом шести років на посаді міністра внутрішніх справ вона стояла на чолі реакції британського уряду на загрози національній безпеці та скорочення бюджету органів правозастосування на 2,3 млрд фунтів. Ці дії кілька високопоставлених офіцерів вважають причиною різкого зниження можливостей поліції”, - пише видання. Крім того, за його даними, Мей особисто втручалася, щоб затримати розгляд смерті Литвиненка, посилаючись на необхідність захистити "міжнародні відносини" з Росією.

Читайте також: Спецслужби США довели причетність Кремля до вбивства Літвінєнко – ЗМІ

У третьому матеріалі-розслідуванні Buzzfeed під назвою “Чоловік, що забагато знав” йдеться про науковця, експерта-дозиметриста Мет’ю Панчера. Саме завдяки його дослідженню вдалося довести, що Александра Літвінєнка було вбито і скоріш за все за вказівкою Владіміра Путіна. Детектив, яка прибула на місце смерті заявила, що була шокована серйозністю травм. Але поліція вирішила, що причиною смерті став суїцид. Як пише видання, поліція дійшла висновку, що доктор Панчер якось наніс собі удари двома різними ножами перед тим, як врешті помер від ран.

Останній матеріал-розслідування “Секрети шпигуна у сумці” – про смерть агента МІ6 Гарета Вільямса. Попри заяви поліції, американські та британські спецслужби припускають, що до його смерті також доклали свою руку росіяни.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.