Світ

  ▪   Анна Корбут

Нові ліберали Угорщини

Фото: reuters
Які у них шанси в протистоянні з Віктором Орбаном

Взимку на політичній сцені Угорщини з’явилася новий рух Momentum: тоді він заявив про себе тим, що зібрав 250 тисяч підписів під петицією, яка закликала уряд відмовитися від участі в конкурсі на проведення в країні Олімпійських ігор у 2024 році. Відтоді рух перетворився на політичну партію і зараз його учасники – вони народилися вже після розвалу Радянського Союзу і багато хто з них отримав освіту на Заході – та прихильники збираються і обговорюють партійні плани, пише Economist. Вибори в Угорщині мають пройти на початку 2018 року.

Надихнувшись успіхом Емманюеля Макрона і його нової партії «Вперед, республіко!», Momentum прагне вийти за межі традиційного вододілу політики на правих і лівих, а натомість орієнтуватися на відкритість на противагу протекціонізму та ізоляціонізму.

Утім, Угорщина – не Франція, застерігає Economist. Видання пише, що з 2010 року, коли прем’єр країни Віктор Орбан отримав абсолютну більшість у парламенті, він запустив системну атаку на важелі стримувань і противаг країни. Більшість ЗМІ контролюються лояльними до уряду олігархами. Орбан пере форматував виборчу систему на користь своєї партії «Фідеш». У 2014 році остання отримала дві третіх місць в парламенті, хоч за неї проголосувало менше половини виборців. Тож успіх нової партії на виборах за рік-два після заснування – це вражаючий успіх загалом, але в Угорщині для цього має статися диво, пише Еconomist.

Читайте також: Вибори у Франції: мозаїка з сюпризом

Одна з небезпек молодої партії в Угорщині – вона може поглибити розкол у нинішній опозиції. Аби подолати п’ятивідсотковий бар’єр проходження до парламенту, а тим більше завдати поразки Орбану, Momentum слід об’єднати сили з понад півдесятком лівих і ліберальних партій. Але у молодій політсилі практично всіх старших політиків зліва і справа вважають корумпованими і хочуть вигнати всю політичну еліту. Особливо нові політики критикують найбільшу ліву партію – Угорську соціалістичну партію. Тож, поки ліберальні партії гризуться між собою, найбільшою опозиційною групою залишається ультранаціоналістична сила «Йоббік»: вона намагається дещо виправити свій імідж, відмовляючись від довгих запальних промов у парламенті, а натомість розповідаючи про відданість ЄС і проблеми низьких зарплат.

Позиція Орбана ж, відзначає Economist, зараз найвразливіша за багато років. Останній серйозний удар по ній – закон стосовно ВИШів, який спрямовувався проти Центральноєвропейського університету і вивів на вуличні протести 80 тисяч молодих угорців. Також виборці злі на Орбана за корупцію, безвідповідальність влади і поширення впливу Владіміра Путіна в Угорщині.

Рейтинг партії Орбана за період з січня по квітень упав з 37% до 31%. І поки він не посилив репресії проти громадянського суспільства остаточно, угорським лібералам треба користатися з можливості, підсумовує Economist. Адже другого шансу в них може не бути.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.