Світ

  ▪   Андрій Голуб

Мир за сценарієм Мозамбіку

Що може поєднати лауреата «шнобелівської» премії з генералом СБУ
Матеріал друкованого видання
№ 25 (501)
від 22 червня, 2017

У Києві 14 і 15 червня мав відбутися Перший Глобальний саміт за мир, організований Глобальним союзом вчених за мир (ГСВМ). У розісланому ЗМІ прес-релізі обіцяли участь у саміті трьох колишніх глав держав, двох нобелівських лауреатів, а також «провідних учених із 21 країни світу».
Гостям форуму, який провели у п’ятизірковому київському готелі класу люкс, обіцяли доповіді лауреата Нобелівської премії миру 2016 року та нинішнього президента Колумбії Хуана Мануеля Сантоса й екс-президента Бразилії Ділми Руссефф (щоправда, у Києві ці політики так і не з’явилися), а також лауреата Нобелівської премії миру 2007 року доктора Раджендри Пачаурі. Пачаурі не є лауреатом премії, однак він справді очолював у 2007-му Міжурядову групу експертів з питань змін клімату (МГЕЗК), яка й стала лауреатом, тож таке перебільшення організаторам можна пробачити. З українського боку співголовами президії конференції стали директор Інституту психології імені Костюка Національної академії педагогічних наук Сергій Максименко та генерал Василь Крутов, у різні часи заступник голови СБУ, керівника РНБО, з квітня по липень 2014 року керівник Антитерористичного центру при СБУ, а фактично перший керівник АТО на Донбасі.

Із самого ранку 14 червня в найбільшій Бальній залі готелю Fairmont кілька сотень гостей та учасників саміту з нетерпінням очікували його відкриття. Захід розпочався зі вступної промови українського генерала Крутова, який зачитав вітальне слово від Ради нацбезпеки і оборони. У ньому було зазначено, зокрема, що «ми разом маємо шукати й знаходити нові відповіді для протидії поширенню зброї і запобігання насильницьким методам вирішення конфліктів», а «вчені у ході дискусій зможуть запропонувати світовим лідерам нові способи їх врегулювання». І на саміті справді запропонували якщо не новий, то щонайменше несподіваний спосіб зниження рівня насильства в Україні. Понад те, на думку більшості учасників форуму, безальтернативний.

Одразу після завершення свого виступу Крутов передав слово Джону Геґеліну — президенту Глобального союзу вчених за мир та модератору першого дня саміту. Геґеліна представили як знаного та всесвітньо відомого фахівця з квантової механіки. Свого часу він справді захистив дисертацію та здобув докторський ступінь у фізиці в Гарвардському університеті. Геґелін став знаним фахівцем із фізики та навіть долучився до створення однієї з «теорій великого об’єднання». Один зі співавторів цієї самої теорії Джонатан Аллен пізніше протягом шести років очолював відділ теоретичної фізики у CERN.

Однак уже за кілька років Геґелін покинув загальновизнані наукові лабораторії та несподівано пішов працювати в Університет менеджменту Магаріші в штаті Айова, США. З цього моменту в житті відомого вченого почалася нова сторінка.

Фізика, The Beatles та духовні практики Сходу

Коли Геґелін ще тільки робив перші кроки у фізиці, уродженець Індії Магеш Прасад Варма вже здобув неабияку популярність у США та Європі. Взявши собі ім’я Магаріші Магеш Йоґі, Варма став широковідомим у 1960-ті як духовний наставник The Beatles. Усі члени рок-гурту навіть відвідали його в Індії, щоб дістати «духовні настанови». Щоправда, після візиту до Індії стосунки учасників гурту та Магаріші надовго зіпсувалися. Група навіть записала пісню «Sexy Sadie», яка за однією з версій від початку мала називатися «Maharishi». Перші її рядки такі: «Sexy Sadie, what have you done? You made a fool of everyone». Вже у 2000-х роках живі учасники гурту та Магаріші примирилися. Незважаючи на скандал, так звана практика трансцедентальної медитації (ТМ), яку Магаріші пропагував у США та Європі, стала однією з найпопулярніших у західному світі. У 1975-му Магаріші навіть потрапив на обкладинку журналу Time.

Також у 1970-ті він відкриває в штаті Айова Міжнародний університет Магаріші, згодом перейменований у Міжнародний університет менеджменту (МУМ), до якого й приєднався Джон Геґелін. Завдяки авторитету цього вченого університет отримує фінансування від урядового Національного фонду науки США, що фінансує майже чверть наукових досліджень у країні. Таким чином університет було легітимізовано як наукову установу.

Після приєднання до МУМ Геґелін змінює свої наукові погляди. Фізична теорія «єдиного поля», над якою він працював разом із колегами, на його думку, в більшості аспектів збігається з теорією «єдиної свідомості» Магаріші. Для підтвердження цього в різних наукових виданнях періодично публікують статті психологів, фізиків або психіатрів із дослідженнями, що нібито підтверджують існування «ефекту Магаріші» — здатності впливати на світ через колективну свідомість та через використання методів ТМ, а також «просунутої» техніки Магаріші «ТМ-Сідхі». Відтоді, розповідаючи про ТМ, її прихильники обов’язково додають, що це «науково підтверджена понад 600 дослідженнями техніка». У 1992 році відомий журналіст і письменник Кріс Андерсон описав історію Геґеліна у статті для журналу Nature, де, зокрема, порушив і тему ставлення колишніх співавторів Геґеліна до його нових захоплень та теорій. У статті Андерсон зазначив, що колеги Геґеліна не вітали його перехід до МУМ, але публікувалися разом із ним ще певний час. Окрім того, вони намагалися переконати Геґеліна не пов’язувати їхню спільну теорію та ТМ.

Читайте також: «Дивні люди» оживили Джона Леннона

За два роки після цього Геґелін став лауреатом «шнобелівської» премії миру — сатиричного аналога Нобелівської, яку вручають за абсурдні наукові дослідження. Геґеліна номінували за «експериментальний висновок про те, що 4 тис. тренованих медитаторів забезпечили зниження рівня насильницьких злочинів у Вашингтоні на 18%». Цікаво, що Геґелін отримав премію в один рік із засновником саєнтології Роном Габбардом, якого нагородили в галузі літератури.

Що було не так із дослідженнями Геґеліна з точки зору академічної науки пізніше популярно пояснив інший фізик та речник Американського фізичного товариства Роберт Лі Парк у своїй книзі «Вуду-наука. Шлях від дурості до шахрайства».

Парк із посиланням на публікації у Washington Post, яка постійно слідкувала за статистикою злочинності під час експерименту Геґеліна, пише, що «рівень убивств у ці два місяці зріс до рівня, ніколи не зафіксованого раніше або після». Однак по завершенні експерименту Геґелін повідомив усім, що рівень убивств зріс через «аномально високі температури», однак рівень «жорстоких злочинів» знизився. Що саме він вважав «жорстокими злочинами» Геґелін не уточнив і пообіцяв ретельно дослідити отримані результати.

За словами Парка, рівно рік потому Геґелін повернувся із масивним звітом та зібрав прес-конференцію, де заявив, що під час експерименту рівень насильницьких злочинів зменшився на 18%: «Порівняно з чим?» - запитав у Геґеліна репортер Washington Post. «Порівняно з тим, що могло б статися, якби медитатори в той час не медитували», - спокійно відповів Геґелін. «Але звідки ви знаєте, який рівень мав би бути?» - наполягав репортер. Цього досягли, відповів Геґелін лише з натяком на роздратування, завдяки «строгому науковому аналізу часових проміжків».

За словами Геґеліна, їхній аналіз показав зниження рівня дзвінків до екстрених служб, пов’язаних із розладами у психіці, менше скарг на роботу поліції та зростання рівня громадського схвалення дій президента Біла Клінтона у той час. Усі ці висновки ретельно переглянула «незалежна група вчених», деякі з яких були присутні на прес-конференції. Геґелін роздратувався, коли я спитав, скільки з членів «незалежної» групи практикують ТМ. «Деякі члени групи мали попередній досвід практики ТМ», - відповів він, намагаючись зберегти посмішку. Однак він програв боротьбу, коли я наполіг на опитуванні членів групи. Вони усі виявилися прихильниками Махаріші». 

Саміт

«О! Це ефект Магаріші! Він був у нас на Майдані», — чути позаду розмову двох гостей київського Глобального саміту за мир. Перед цим вони доволі голосно обговорювали принесені одним зі співрозмовників «унікальні фотографії учасників Ялтинської конференції, яких немає ніде у світі». Увагу співрозмовників відволік один зі слайдів про «розвиток колективної свідомості» в Україні, демонстрований доповідачем.

«Ефект Магаріші» — це переконання в тому, що навчання просунутих методів ТМ людей, що кількісно становлять квадратний корінь від 1% населення Землі, зупинить усі конфлікти на планеті та приведе до встановлення «раю на Землі». Власне, цю тезу так чи інакше пропагували всі учасники «наукового саміту» в Києві.

«Лютий 2014 року — найкривавіші події Майдану. Ми зосередилися, сконцентрувалися та звернулися до наших американських колег, за що їм велика подяка, і зібрали групу зі 100–120 осіб (для колективної трансцендентальної медитації на майдані Незалежності. — Ред.). І напруженість зменшилася. Основні події перемістилися на Донбас та в Крим. На жаль, ми втратили Крим. Якби нам вдалося зібрати достатню для України групу, а, як ви бачили, це близько 800 осіб, тих подій узагалі не сталося б. На жаль, не вдалося» — ось майже дослівна цитата з доповіді кандидата психологічних наук та співробітника Інституту психології імені Г. С. Костюка Національної академії психологічних наук України Миколи Дідуха.

Керівник цього інституту Сергій Максименко очолив саміт від української сторони, а також входить до Ради директорів Глобального союзу вчених за мир — організатора київського форуму. Директором цієї структури є Джон Геґелін. 

 

Частина виступу Сергія Максименка про доцільність практикування ТМ у ранньому віці

«Основним механізмом є відкриття четвертого рівня свідомості, або, як він називається у фізиці, «єдиного поля». Якщо під час медитації ми його активізуємо, вплив звідти миттєво розходиться, не наражаючись на опір», — відповів на запитання журналіста Тижня про спосіб впливу ТМ на глобальні конфлікти Ігор Продан, один із небагатьох українських спікерів, яким дали виступити з трибуни саміту в його перший день.

До цих слів можна було б ставитися з іронією, якби не успішні спроби прихильників ТМ запровадити свої практики ледь не на державному рівні. Той самий Продан не приховує бажання започаткувати ТМ у школах: «Звісно, через бюрократичні процедури це важко, але є такі форми, як «час тиші». У деяких країнах це практикують. Діти медитують під час цієї перерви». Одним із головних опорних пунктів такої медитації в Україні є Європейський університет, що позиціонує себе як один із найстаріших та найвідоміших приватних вишів України. Слайди, на яких викладачі вишу разом із Проданом практикують щось на тлі фотографій Магаріші Магеш Йоґі нібито у стінах вищого навчального закладу, не раз демонстрували учасникам конференції. За словами Продана, зараз ТМ запроваджується також у низці інших вишів.

Читайте також: Плоди Арабської весни

Не приховують своїх намірів і в керівництві вишу. «У Європейському університеті почалося запровадження нової системи знань ноосферної спрямованості. Вона ґрунтується на інноваційному вченні про свідомість і вивченні системи мислення, а також на ідеях про освіту на основі розвитку свідомості та застосування трансцендентальної медитації як інструментальної технології», — заявила представниця родини власників університету та його проректор Олена Тимошенко. І додала, що нова парадигма навчання, ґрунтована на трансцендентальній медитації, може бути запроваджена в Україні завдяки «системі безперервного навчання» на базі Європейського університету. Окрім безпосередньо вишу до неї входять дитячий садок, початкова школа та гімназія «Євроленд».

 

Виступ Олени Тимошенко про "освіту на основі розвитку свідомості" та практику ТМ у виші

Рух Магаріші в Україні

Доцент кафедри релігієзнавства КНУ імені Тараса Шевченка Олександр Сарапін у коментарі Тижню зазначив, що намагання поширити свій вплив, зок­рема, через проведення факультативних або будь-яких інших занять у навчальних закладах є характерною рисою рухів, подібних до Руху трансцендентальної медитації. Власне, на цю особливість вказували також американські дослідники, які стежили за поширенням вчення Магараші Магеш Йоґі в США: так звані навчальні центри ТМ намагалися розміщувати якнайближче до кампусів вишів.
Проблема з такими рухами й у тому, що їх важко систематизувати в межах європейської традиції. За словами Олександра Сарапіна, Рух Магаріші не є релігією в європейському розумінні цього слова. Не можна назвати його й сектою. «Вони не вписуються в ці рамки, хоча справді беруть свій початок від неоіндуїзму. Власне, це можна вважати еклектикою. Такі спроби були і в Європі: створити певну універсальну етику й таким чином зняти суперечності між усіма релігіями. Біля своїх джерел, в Індії, це була спроба зняти напруження між мусульманами та індуїстами». 
Самі прихильники цього вчення не визнають себе релігійною течією. Вони намагаються запропонувати себе як певну альтернативу, дещо інше, ніж наука та релігія, і прагнуть знайти способи популяризації свого вчення. «Власне, слово «вчення» тут найкоректніше. В Індії, до речі, «вчення» та «релігія» є тим самим. Це «вчення» претендує на абсолютну істину й намагається збільшувати свій вплив».

Деякі дослідники зазначають, що ідея Магаріші полягала в адаптації східних релігійних практик під західну свідомість. Звідси й відкриття університетів та намагання знайти наукове обґрунтування постулатів. Окрім того, цьому слугує і залучення великої кількості зірок кіно та шоу-бізнесу.
У відеоролику, який показали учасникам конференції в Києві, про користь та захоплення «трансцендентальною медитацією» розповідали екс-бітли Пол Маккартні та Рінґо Стар, актор Г’ю Джекман, співачка Кеті Перрі, співзасновник та головред The Huffington Post Аріанна Гаффінґтон. Цей список неповний. Проте найяскравішим прихильником та вірним адептом ТМ став культовий режисер Девід Лінч.

Фонд Девіда Лінча займається просуванням ТМ у світі під прикриттям освітніх програм або ініціатив миру. Він давно розгорнув широку діяльність в Україні. У 2009-му режисер навіть особисто приїжджав сюди, проте зовсім не для участі в подіях, пов’язаних із кінематографом.
Нині Фонд Лінча активно впроваджує трансцендентальну медитацію як засіб допомоги ветеранам війни на Донбасі в боротьбі з ПТСР. У 2015 році навіть організував конференцію з питань комплексної допомоги учасникам бойових дій в Україні в поверненні до мирного життя. Тоді співорганізаторами заходу стали Благодійний фонд ветеранів війни та учасників антитерористичної операції й Офіс зв’язку НАТО в Україні. Про результати роботи із запровадження практики у Збройних силах на конференції розповів Микола Дідух. Як наукове підтвердження користі «трансцендентальної медитації» в лікуванні ПТСР використовують висновок того самого Інституту психології Костюка про те, що «трансцендентальна медитація є підтвердженим засобом активного психологічного впливу» та сприяє зниженню стресу. За словами Дідуха, метод було апробовано на бійцях 79-ї бригади ЗСУ безпосередньо в зоні АТО. Окрім того, між Фондом Лінча та Міноборони нібито підписано меморандум про співпрацю. У Міноборони на запит Тижня щодо деталей такої співпраці відповіли лаконічно: «Представники Фонду зверталися до Міністерства оборони, але співпраця не відбулася».

Читайте також: Країна Золотих Пагод

Тим часом про активну роботу з українськими силовими органами свідчить присутність на конференції старшого офіцера психологічної служби Національної гвардії Сергія Чижевського, який навіть отримав право на доповідь. При цьому в Нацгвардії повідомили Тижню, що жодним чином не співпрацюють із Фондом Лінча в Україні. Слід зауважити, що в доповідях представників силових відомств про корисні ефекти «трансцендентальної медитації» все ж не йшлося, а в приватних розмовах вони зазначили, що прийшли на конференцію після особистого запрошення Василя Крутова, з яким деякі довгий час співпрацювали раніше.

Генерал-лейтенант Крутов офіційно обіймає посаду віце-президента Глобального союзу вчених за мир із питань розширення. Усі учасники київської конференції отримали книжечку під назвою «Нова світоглядна парадигма розвитку миру та безпеки» авторства генерала. У тексті, який названо «маніфестом», окрім загальних постулатів про те, що сучасна людина не отримує справжніх знань про свідомість, а всі наявні системи безпеки довели свою неефективність, ідеться й про альтернативу: «Рух Магаріші вчить нас усіх, що люди, об’єднані духовною практикою, насправді можуть змінювати світ на краще. Ми теж віримо в «ефект Магаріші»! Коли ідея нової духовної парадигми об’єднає хоча б 1% людства, нас самих та нашу багатостраждальну планету буде важко впізнати!». Далі Крутов наголошує на тому, що зміни слід починати із системи освіти, оскільки люди мусять «із самого дитинства отримувати знання про свою справжню природу».

Власне, завдяки особистим зв’язкам Крутова захід і заручився представництвом силовиків та привітанням від РНБО. У коментарі Тижню заступник секретаря РНБО Олександр Литвиненко визнав, що не знав про справжню направленість заходу, але дійсно надіслав привітання на прохання генерала Крутова: «До мене звернулася людина, з якою я активно раніше співпрацював».

Водночас про те, чим саме може завершуватися така співпраця силовиків та Руху Магаріші, свідчить приклад Мозамбіку. Свого часу президент цієї країни Йоахім Чиссано приєднався до руху і став практикувати «трансцендентальну медитацію» й активно пропагувати «ефект Магаріші». Закінчилося це тим, що з 1994 року всім військовим та поліцейським країни було наказано медитувати 20 хв щодня. За інформацією міністра оборони країни, понад 16 тис. військових долучили до ТМ та практик «йогічної левітації» (прихильники руху вважають наслідком занять ТМ можливість до левітації та невидимості. — Ред.).

 

Міжнародні змагання з "йогічної левітації" у Нідерландах

Також ТМ стала частиною курсу навчання кадетів у військових школах Мозамбіку. Тепер приклад Мозамбіку використовують як доказ реальної здатності ТМ зупиняти воєнні конфлікти, адже на час президентства Чиссано припало також завершення майже 15-річного громадянського конфлікту в країні. За найпоширенішою версією, війна завершилася через крах Радянського Союзу та міжнародну ізоляцію Південної Африки через місцеву політику апартеїду. Вважається, що саме ці дві держави підживлювали ворогуючі сторони конфлікту. Однак, на думку прихильників ТМ, Мозамбік є одним із прикладів дієвості «ефекту Магаріші». В Україні вони мають намір навчити просунутих практик ТМ близько півтори тисячі військових ЗСУ, створивши таким чином «армію миру». Це й стало голов­ним висновком та порадою Україні за підсумками двох днів Глобального саміту за мир. 

Продемонстровані доповідачами "Глобального саміту науковців за мир" розрахунки необхідної кількості тренованих медитаторів для припинення конфлікту України та РФ:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.