Світ

  ▪   Ольга Ворожбит

Санкції США проти Росії: Коли чекати нових?

Найближчим часом, кажуть в Конгресі

Розслідування ймовірного російського втручання в американські президентські вибори набирає нових обертів. 12 червня у посольстві Росії у Вашингтоні помпезно святкували День Росії. Але вже наступного дня однією з тем свідчень генерального прокурора Джефа Сешнза (на фото) в комітеті з розвідки Сенату США були його зустрічі з представниками країни під час американської президентської кампанії 2016 року.

Під час попередніх слухань в комітеті Сенату (про затвердження Сешнза на посаду прокурора) він сказав неправду. «Я не мав перемовин із росіянами», - відповів він на запитання, яке йому ніхто не ставив. Хоча з російським послом Сєрґєєм Кісляком впродовж президентської кампанії 2016 року зустрічався щонайменше двічі. Інформація про це з’явилася за два місяці після призначення Сешнза в матеріалі The Washington Post.

«Замовчування цих фактів не лише підняли нагора питання про його чесність, але й про те, чому він не розповів про ці зустрічі у першу чергу», - пише у редакційному матеріалі сьогодні The New York Times. Прес-секретар Сешнза пояснювала, що на перших слуханнях його запитували не як представника передвиборчої кампанії Дональда Трампа, а просто як сенатора. Він був одним із перших сенаторів, хто підтримав кандидатуру Дональда Трампа. Під час кампанії виступав на мітингах за нинішнього президента США та був близьким до нього радником – і це ще один факт, який додає підозри замовчуванню цих зустрічей.

Читайте також: The Economist: Наслідки візиту Дональда Трампа на Близький Схід

Раніше повідомлялося, що Джеф Сешнз був залучений до звільнення директора ФБР Джеймса Комі. Минулого четверга на слуханнях у Сенаті щодо можливого втручання Росії у виборчий процес у США Комі під час закритої частини начебто повідомив, що Сешнз і Кісляк зустрічалися і третій раз, і про цю зустріч генпрокурор також не розповідав. Як пише американське видання The Vox, тривалі зустрічі із російською стороною, інформацію про які Сешнз навмисно упускає під час слухань у Сенаті, свідчить про те, що він “ймовірно порушив присягу, коли свідчив, що не мав контактів із російським урядом під час слухань щодо його затвердження на посаду генерального прокурора”. На думку оглядачів видання, це також підіймає таке питання: чого ми ще не знаємо про роль Сешнза у “тому, що Комі назвав недоречним тиском з боку Білого Дому” на розслідування втручання Росії в американські вибори?

У вирі цих викриттів американським сенаторам від обох партій вдалося домовитися про новий пакет санкцій проти Росії. Про це пишуть Politico та низка інших американських ЗМІ. На думку авторів першого, нові обмежувальні заходи, додані до вже наявного пакету, мають заблокувати Білому Дому простір для згортання попередніх санкцій. Вони вважають також, що цей пакет “дозволить Конгресу не погоджувати будь-які спроби Дональда Трампа полегшити вже накладені санкції”. Власне такі можливі дії нинішнього президента викликали найбільше тривоги серед республіканців.

«Угода, якої досягнуто через переговори очільників комітету міжнародних відносин та банківського комітету від обох партій, із залученням лідера більшості, республіканця Мітча Макконнелла, та лідера меншості, демократа Чака Шумера, дозволяє обом сторонам говорити про перемогу. Вона дає Макконнеллу виграш у законодавчому полі, а Шумеру – реалізацію трьох основних цілей стосовно російських санкцій», - пише Politico.

Нова угода, голосування щодо якої має відбутися сьогодні, дозволить Конгресу перевіряти будь-яку спробу Трампа скасувати чи пом’якшити вже наявні санкції. За інформацією видання The Daily Beast, у березні представники Білого Дому шукали можливості послабити санкції проти російської нафтової галузі. Це пояснювалося тим, що обмеження економічно невигідні США. Тепер подібні пропозиції стосувалися співпраці у боротьбі з тероризмом.

Читайте також: Океан незгоди: Випробування трансатлантичних відносин

Зокрема 13 червня держсекретар США Рекс Тіллерсон застеріг від кроків, що “відсікають” можливість переговорів з Росією. Виступаючи в комітеті закордонних справ, як пише abcnews, він ухилився від відповіді стосовно нового пакету санкцій та сказав, що поки розглядає його. Однак теж зазначив, що для президента Трампа важливо мати змогу “підвищити градус” щодо Росії за необхідності. Утім, Тіллерсон боїться зруйнувати потенційно продуктивні переговори – так він назвав перемовини щодо стабілізації ситуації в Сирії. А це може статися у разі запровадження нових санкцій.

Politico пише, що узгоджений обома партіями пакет нових санкцій розглядатиметься в межах законопроекту щодо санкцій проти Ірану. Також ця угода дозволить узаконити уже наявні санкції проти Росії. Це значно ускладнить їх скасування чи пом’якшення для адміністрації Трампа. Санкції стосуються численних секторів російської економіки, а також «осіб, що чинять злочинну кібердіяльність від імені Росії».

За інформацією на сайті сенатора-республіканця Боба Коркера, пропонований законопроект у частині, що стосується Росії (окрім узаконення уже наявних) посилить санкції на певні енергетичні проекти та уможливить нові проти ключових секторів російської економіки, зокрема гірничодобувний, металургійний, судноплавство та залізницю. Під нові обмеження потраплять "корумповані представники Росії, що шукають можливості ухилитися від санкцій, причетні до серйозних порушень прав людини; ті, хто постачає зброю режиму Асада; ті, хто проводить зловмисну кібердіяльність від імені уряду РФ; задіяні в корупційній приватизації державних активів; ті, хто веде бізнес із російською розвідкою та оборонними сектором". 

Завдяки двопартійній підтримці очікується, що законопроект легко пройде голосування в Сенаті. Аби він перетворився на закон, документ ще мають підтримати у Палаті представників, а далі його має підписати президент. У разі відмови, пише Reuters, дехто із прихильників законопроекту говорить, що у Конгресі є достатньо голосів для подолання цього вето.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.