Світ

  ▪   Ольга Ворожбит

Як Катар став блудним сином

Чим може закінчитися нинішня конфронтація між країнами Перської затоки

“Племінні міжусобиці між родами Аль Тані, Аль Халіфа, Аль Сабах та Аль Сауд були нормою протягом століть”, - пише про нинішній дипломатичний конфлікт на Близькому Сході британське видання  The Economist.

Коли ж племена стали державами півстоліття тому, їхні народи все ще подорожували, жили та одружувалися один з одним по різні боки окреслених на піску ліній. “Шейхи могли відкликати своїх послів, коли пристрасті зашкалювали, але навіть коли король Салман ібн Абдул-Азіз Аль-Сауд пішов війною на Ємен 2015 року, він дозволив майже мільйону єменців залишитися у його королівстві”, - додає видання. Тож арабів Перської затоки вигнання катарців із Бахрейну, ОАЕ та Саудівської Аравії шокує набагато більше, аніж оголошення війни. “Це розрив для їхнього поведінкового кодексу. Маючи повідомлення про необхідність покинути країну протягом двох тижнів, саудівські чоловіки бояться, що втратять засоби до існування, якщо підуть слідом за своїми катарськими дружинами”, - відзначає The Economist.

Крім того, як пише Aljazeera (це ЗМІ теж є одним із предметів суперечки), чотири країни (Єгипет, Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати та Бахрейн) додають людей та організації, які мають зв’язки з Катаром, у списки “терористів”. Зокрема туди потрапив духовний лідер Братів Мусульман Юсеф Аль-Карадаві, фінансовані Катаром благодійні організації та навіть члени правлячої родини.

Дослідник Брюс Райдель із Інституту Брукінґса у своєму подкасті на сайті аналітичного центру пояснює, що причина конфлікту між Саудівською Аравією та Катаром (саме з нього розпочалася нинішня криза на Близькому Сході) насправді не у нещодавніх подіях, зокрема реакції на висловлювання еміра Катару Таміма Хамада аль-Тані, які він начебто зробив після візиту Дональда Трампа до Саудівській Аравії. Тоді аль-Тані начебто зробив кілька критичних заяв щодо співпраці Саудівської Аравії з Трампом та висловився проти посилення конфронтації з Іраном. Одразу після появи цієї заяви в Катарі заявили, що державне інформаційне агентство потрапило під атаку хакерів і таким чином там з'явилося це повідомлення.

За тиждень після тієї заяви Катару ФБР оприлюднило повідомлення, що за його даними, Катар справді потрапив під атаку російських хакерів. Останні, за словами ФБР, відповідальні за розсилання фейкових повідомлень від імені уряду Катару.

Читайте також: Росія прагне повернутися на Близький Схід

На думку ж Райделя проблема не вичерпується цими поясненнями і її слід шукати значно глибше. 

Глибша причина полягає в тому, що Саудівська Аравія не розглядає інших членів Ради співробітництва арабських держав Перської затоки як рівних собі, а веде політику "дорослий татко проти п'яти маленьких хлопців". Катар же у цій ситуації не боїться заявляти, що усі вони рівні і так само важливі. А для того, щоб показати Сауди свою рівноважливість, він провадить міжнародну політику, де своїми діями показує, що "ми маємо право підтримувати Мусульманське братство, підтримувати Арабську весну, Хамас, дозволяти, щоб інші держави мали військові бази у нашій країні".

Сауди, за словами Райделя, протягом тривалого часу висловлювали незадоволення такою поведінкою, неформально називаючи Катар "селом, що вийшло з-під контролю". Після зустрічі ж в Ер-Ріяді, відчувши підтримку з боку Трампа та інших мусульманських країн, вони вирішили провчити Катар.

Уся ця ситуація, на думку американського експерта, небезпечна ще й з релігійної точки зору. Саудівська Аравія та Катар - це єдині дві країни світу, де державною релігією є ваххабізм. Це означає, що вони є послідовниками однієї із найбільш фундаменталістських гілок ісламу. Так, 28 травня цього року 200 "нащадків засновника ваххабізму із Саудівської Аравії", ключовий релігійний істеблішмент країни, написали відкритого листа, де йшлося про еміра “однієї держави у Перській затоці, який називає себе нащадком Аль-Ваххаба, але насправді ним не є". Автори листа, що з'явився у саудівській газеті "Оказ", вимагали перейменування катарської мечеті, названої на честь засновника ваххабізму Муххамеда ібн Абд аль-Ваххаба. Не треба бути фахівцем із Близького Сходу, щоб здогадатися, що у листі йшлося про Катар. На думку Райделя, нинішнє протистояння небезпечне саме своїм релігійним аспектом. Згаданий вище лист загрозливий твердженням, що одна “королівська родина ставить під питання легітимність іншої”.

“Це те, що робить цю сварку між Саудівською Аравією та Катаром потенційно набагато більш небезпечною ніж інші. Зараз ми сперечаємося не про те, яку програму на Aljazeera ви маєте, не про те, чи та чи інша духовна особа може жити у Досі,  а про те, чи правляча родина Катару має легітимність. Чи вони ті, ким себе називають. Це суперечка про зміну режиму. Як Сауди захочуть довести її до логічного завершення, це може стати дуже небезпечною кризою у Перській затоці”, - вважає Райдель.

Читайте також: Напруженість на Близькому Сході. Як Катар став вигнанцем у Перській затоці

Чого чекати?

“Будь-яка нестабільність на Близькому Сході – це стрибок цін на нафту”, - пишуть оглядачі CNN. Також значну небезпеку становить небайдуже відношення до ситуації американського президента Дональда Трампа, про яке Тиждень.ua вже писав. Занепокоєні нинішньою ситуацією на Близькому Сході і в Європі. “Ми переконані, що конфлікт між партнерами та сусідами йде на користь лише противникам”, - заявив міністр закордонних справ Німеччини Зіґмар Ґабріель під час зустрічі із міністром закордонних справ Саудівської Аравії Абделем Аль-Джубейром 7 червня.  Коли він говорив про противників, то мав на увазі ІДІЛ. На думку німецького міністра, складно уявити які наслідки матиме постійний розрив між арабськими країнами та Катаром і знову назвав найпроблемніші місця в регіоні, як от війна в Сирії, громадянська війна у Ємені та близькосхідний конфлікт. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.