Світ

  ▪   Підготувала: Ольга Ворожбит

Збігнєв Бжезінський. Людина світу

Збігнєв Бжезінський жив світом та глобальними стратегіями і не полишав цієї справи до останніх днів.

“Незалежно від будь-якого ізоляціоністського ескапізму чи поблажливості на користь Путіна, в інтересах США ще раз підтвердити свою підтримку Україні”, - це останній твіт Збіґнєва Бжезінського про Україну. Він написав його кілька місяців тому. “Для поляків Збіґнєв Бжезінський був наш американський державний діяч”, - пише у своїх спогадах про нього колишній міністр закордонних справ Польщі Радек Сікорський. Щоправда Бжезінського могли б називати “своїм американським державцем” не лише в Польщі, але й в Україні та інших країнах Східної Європи, що пережили радянський тоталітаризм.

З Україною його поєднують не лише глобальні парадигми, але й походження. Родина Бжезінських родом із Бережан на Тернопільщині. Саме від назви того містечка походить його прізвище. Після початку російської агресії щодо України Бжезінський був активним у США в українському питанні, про що свідчили його заяви в медіа, а також виступ із власним баченням цього конфлікту в сенаті.

“Протягом десятиліть, коли Польща проти власної волі була закрита за Залізною Завісою він та польський папа були голосами вільної Польщі закордоном”, - пише Сікорський у своєму некролозі для Бжезінського. Голосом свободи Збіг був і для тодішньої Чехословаччини і для радянських дисидентів. Дослідники відзначають його роль у виокремленні “третього кошика” Гельсинського заключного акту, що стосувалася прав людини. На думку Бжезінського, саме цей аспект Гельсинських угод був ключовим. За його поради, Джеймс Картер почав фокусуватися на цьому аспекті і цим відрізнявся від свого суперника на виборах 1976-го року Рональда Рейгана, який повністю критикував Гельсинські угоди.

Читайте також: У США помер Збігнєв Бжезінський

39-й американський президент Джеймс Картер у передмові до книги “Збіґ: стратегія та державництво Збіґнєґнєва Бжезінського” написав, що “Збіґ був його улюбленим сусідом по сидінню під час довгих перельотів”, бо з ним можна було сперечатися, але тим не менш було цікаво. Не багато було державних радників у США, про яких би з такою повагою відгукувалися стільки президентів та світових лідерів. Не багато було глобальних мислителів, які б з такою увагою ставилися до України. Думки Бжезінського залишатимуться вагомими для нас ще надто довго.

 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.