Світ

  ▪   Юрій Лапаєв

Весняна активність військових

Розширення НАТО, боротьба з гібридною війною та навчання Росії – такими є нині основні події в сфері безпеки

Попри певні сумніви аналітиків, президент США Дональд Трамп підписав ратифікацію вступу Чорногорії до НАТО. Цьому передували доволі активні дебати серед  американських сенаторів, адже не всі політики в США підтримували ідею розширення блоку, вважаючи це подразливим фактором для Росії. Втім, рішення прийнято і воно може бути сигналом для Кремля, що Сполучені Штати будуть продовжувати свою активність щодо протидії російському впливу  Європі.

Але не лише у Чорногорії розуміють важливість захисту від «допомоги» з РФ. Так, в Гельсінкі щойно був створений спільний центр боротьби із гібридними загрозами, які все частіше виявляються в ЄС. «Гібридні активності стали буденними для європейської системи безпеки», - зазначив міністр закордонних справ Фінляндії Тімо Соіні. До складу центру увійшли представники дев’яти країн, а саме Фінляндія, Франція, Німеччина, Латвія, Литва, Польща, Швеція, Велика Британія та США. Такий склад учасників, за задумом його організаторів, повинен сприяти покращенню співробітництва між ЄС та НАТО в цій важливій сфері. До головних завдань новоствореного підрозділу будуть відноситися виявлення та аналіз методів боротьби із новітніми загрозами, а саме кібератаками, пропагандою та дезінформацією. Бюджет нового центру складатиме $1,6 млн доларів на рік, при чому половину з цих коштів надає Фінляндія.

Читайте також: У США розробили стратегію з протидії ядерній програмі Північної Кореї

Не відстає від Фінляндії і Франція. За інформацією американського аналітичного центру Atlantic Council, в планах країни значно посили власні потужності для відбиття кібернетичних втручань у національні інформаційні ресурси. Для цього планується збільшення персоналу національного командування кібернетичного захисту в Сессон-Севіньє до 3200 осіб до 2019 року із додатковим залученням  4,5 тисяч резервістів в разі потреби (для порівняння у 2011 штат налічував лише 100 військових). Доволі активно йде процес залучення студентів та випускників до справи кіберборотьби, молодь приваблює цікава робота і непогані заробітні плати, які в цьому підрозділі починаються від 3 тисяч євро. Відповідно збільшується і фінансування центру, за оцінками експертів це може складати близько одного мільярда євро. Такі витрати викликані збільшенням кібернетичних загроз в світі, не лише проти Франції. «Загрози будуть зростати. Частота та складність атак збільшується невпинно. Нашим наступним завданням в сфері кіберзахисту буде не лише виявлення атак, а здатність продовжувати наші військові операції незважаючи на ці атаки», - підкреслив голова франзуцького оборонного відомства Жан-Ів Ле Дріан.

Не зупиняється і вірогідний противник країн НАТО – Російська Федерація. За офіційними даними Міністерство оборони РФ  з 11 квітня розпочалася перевірка бойової готовності підрозділів у 26 регіонах, що входять до Західного військового округу. В рамках перевірки очікуються марші  до полігонів, комплексні тактико-вогневі заняття та відпрацювання всіх видів бойових дій. Офіційно перевірка пояснюється завершенням зимового періоду, однак, цілком ймовірно, що це «Томагавки» Трампа «розбудили» російську військову активність.

Читайте також: Трамп пригрозив Північній Кореї атомними підводними човнами

Іншим місцем, де можуть зіткнутися інтереси сверхдержав є Північна Корея. Активність «кращої» Кореї в сфері створення балістичних ракет, здатних нести ядерні заряди вже доволі давно не дає спокою сусіднім країнам. Згідно офіційних заяв держсекретаря США Тіллерсона після зустрічі Трампа та голови КНР Сі Цзіньпін, сторони погодилися з тим, що Корейська ядерна програма «досягла дуже серйозного рівня» і потребує мирних зусиль, в тому числі під егідою ООН, в створенні без’ядерного півострову. Разом з тим, на думку аналітиків видання The Economist, Китай знає, що корейські ракети становлять загрозу для його безпеки, дестабілізують весь регіон та дають непогану можливість Штатам збільшити свою військову присутність в Азії. Однак разом з тим, як пише видання, китайське керівництво розглядає повалення північнокорейського режиму як найгірший з варіантів розвитку подій. А найцікавіші події, здається попереду: авіаційна ударна група флоту США рухається вбік Північної Кореї, помічена активність японського флоту, Китай зосередив біля корейських кордонів свої угрупування. В районі Японського моря присутня і стратегічна авіація Росії. Така концентрації сил та засобів в одному місці є занадто небезпечною, навіть за умови виникнення позаштатних ситуацій або випадкової активності. Не кажучи вже про цілеспрямоване військове втручання. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.