Світ

  ▪   Віра Олійник

Репресії всередині Росії не зменшать кількість атак. Світові ЗМІ про теракт в Санкт-Петербурзі

Іноземні медіа задають головне питання - хто стоїть за смертельним нападом і які були мотиви.

У Санкт-Петербурзі 3 квітня стався вибух у вагоні метро між станціями «Сінна площа» і «Технологічний інститут», у результаті якого загинули 14 людей, понад 50 постраждали. Пізніше на станції «Площа повстання» виявили та знешкодили інший вибуховий пристрій. Російська влада назвала подію терактом. Головним підозрюваним є народжений в 1995 році в Киргизстані громадянин Росії Акбарджон Джалілов. Ця тема не оминула увагу світових ЗМІ, які задають головне питання - хто стоїть за смертельним нападом і які були мотиви.

Вибух у петербурзькому метро був наймасштабнішим терактом за межами Північного Кавказу з 2013 року, коли двоє терористів-смертників вбили 32 людини в Волгограді, пише The Telegraph. Видання зазначає, що поки жодна група не взяла на себе відповідальність за цей теракт, а російські слідчі не назвали його мотиви. Однак, на думку The Telegraph, перша підозра падає на ті самі групи, які атакували автобуси, станції та аеропорти у Волгограді, Москві й інших містах протягом останніх двох десятиліть - ісламістів, радикалізованих повстанськими силами, які виникли з жорстоких чеченських воєн 1990-х і 2000-х років.

«Експерти, правозахисники і місцеві чиновники протягом багатьох років попереджали, що радикалізація в Росії не буде викоренена, поки не будуть вирішені економічна депривація, корупція і жорстка тактика боротьби з тероризмом на Північному Кавказі. Звісно, це не означає, що атака буде розглянута як поразка сирійської або північнокавказької стратегії Путіна, навіть якщо виявиться, що ця атака натхненна ісламістами. Як і багато західних урядів у подібних ситуаціях, Кремль, найпевніше, просто вкаже на те, що це є ще однією причиною, чому його війна з тероризмом є виправданою», - пише видання.

Independent у редакційній статті під назвою «Безпека російського народу залежить від відповіді Путіна на теракт в Санкт-Петербурзі» пише, що яка б група не взяла відповідальність за це, ймовірно, відповіддю російського уряду будуть подальші репресії і звернення до націоналістичних почуттів.

«Скасування цивільних свобод для основної маси миролюбного і демократично налаштованого населення дає мало або нічого для придушення терору. Хіба що уряд буде створювати повноцінну тоталітарну поліцейську державу, яка тероризуватиме все населення за зразком Радянського Союзу. Росіяни певного віку, що відчувають ностальгію, цілком можуть озирнутися назад, на радянську епоху, коли тероризм був усередині країни та нікому не треба було турбуватися щодо поїздки в громадському транспорті в Санкт-Петербурга, Волгограда або Москви», - йдеться в статті.

Читайте також: Слідчий комітет РФ повідомив ім'я петербурзького терориста

«Заклопотаність викликає те, що Владімір Путін свідомо використовує це почуття, і більш базові страхи людей. Людей, які періодично піддаються масовій бійні. Якщо зараз він відреагує, скажімо, новим арештом чеченських активістів або ще важчими авіаударами по сирійським містам, він не зробить нічого для захисту безпеки росіян - лише спровокує чергову смертоносну атаку на поїзд», - додає британська газета.

Теракт, звертає увагу Financial Times, стався на тлі відновлення вуличних протестів і сплеску насильства в Чечні, одній з республік Північного Кавказу.

«Упродовж останніх тижнів по всій країні відновилися демонстрації водіїв вантажівок проти нової платної дорожньої системи. Дагестан, Республіка сусідньої Чечні з довгограючим ісламістським повстанським рухом, є однією з гарячих точок нинішніх протестів водіїв. У вівторок уряд Астрахані, регіону на півдні Росії, прилеглого до Каспійського моря, заявив, що два поліцейських були вбиті в результаті тераристочної атаки», - пише видання.

Politico стверджує, що поки ще рано говорити про те, хто здійснив вибух в санкт-петербурзькому метро, але навряд чи це буде несподіванкою, якщо організаторами є міжнародні терористи.

«Росія швидко приходить на зміну Сполученим Штатам як головний ворог «Аль-Каїди», «Ісламської держави» та інших угруповань сунітських джихадистів. Причина такої зміни криється в діях Росії на Близькому Сході, у тому числі, інтервенції у Сирії і втручанні в лівійські справи», - пише Politico і підкреслює, що своїми діями на Близькому Сході Росія налаштувала проти себе войовничих джихадистів, але її дії всередині країни є ще більш провокаційними. 

«У доповнення до схильності Росії до авантюризму в мусульманських країнах, країна проводить протиповстанські операції проти різноманітних сунітських бойовиків в республіках Кавказу, від Інгушетії до Осетії. Росія вже багато років воює з різними бойовими угрупованнями, але політичне насильство на Північному Кавказі за останні 20 років істотно змінилася керівна ідеологія бойовиків - якщо раніше це був нерелігійна націоналізм, то сьогодні це ісламізм. Така трансформація означає, що бойовики сьогодні не мають ні найменшого бажання йти на політичне врегулювання шляхом переговорів. Водночас центр ваги повстанської боротьби перемістився з Чечні в Дагестан», - пише видання.

Читайте також: У результаті теракту в метро Санкт-Петербурга постраждали три іноземці

«Російська інтервенція в Сирії прискорила зміни в кавказькому регіоні. Між двома впливовими джихадистськими об'єднаннями посилюється суперництво за новобранців і ресурси, що веде до децентралізації повстанського руху. Коли кавказькі джихадісти попрямували воювати в Сирії, в Чечні нехай тимчасово, але ослабло насильство. У той же час, воно істотно посилився на території Дагестану. Втягнута у конфлікті на Близькому Сході, Москва втрутилася в міжконфесійний конфлікт на одній зі сторін. І така стратегія може привести до трагедії в Росії», - підкреслює Politico.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.