Світ

  ▪   Алла Лазарева
  ▪   Париж

Французький таймінг українського безвізу

Франція досить боязко ставиться до надання безвізового режиму для України через проблеми власної внутрішньої політики.

Чутки про те, що саме Франція найбільше гальмує надання Україні безвізового режиму з Європейським Союзом виникли не вчора. Свого часу, за президентства Ніколя Саркозі, саме Париж озвучив заперечення стосовно перспективи кандидатства України в НАТО. “Аби не дратувати Росію”, - відверто заявив тодішній речник уряду Жан-Франсуа Копе. Подібні ж острахи відвідують французьких політиків, щойно заходить мова про імовірне кандидатство України в ЄС, продаж летальної зброї Києву або інші політичні та економічні проекти, які б ширше відкрили двері західних інституцій та організацій для України.

Втім, справедливості заради треба визнати, що президент Олланд та його команда, хоч і не є активними союзниками України, все ж під московську дудку не танцюють. Попередній міністр закордонних справ, Лоран Фабіус, дозволяв собі відверто жорсткі ремарки на адресу Кремля. Нинішній очільник дипломатичного відомства, Жан-Марк Ейро, значно обережнійший у формулюваннях, проте нападника із жертвою, як, скажімо, Марін Ле Пен, не плутає.

Читайте також: Іспит на (без)відповідальність. Як Україна здобувала безвіз

“Франція не те щоб відверто гальмувала надання безвізу Україні, але делікатно наголошувала на небезпеках, які неминуче виникнуть, якщо безвіз дістане велика країна, на території якої триває війна, - пояснив Тижню, на умовах анонімності, працівник МЗСу Франції. - Всі ми бачимо, як ускладнила собі життя Анґела Меркель тим, що запросила на помешкання до Німеччини сирійських біженців. Цього року французи обирають нового президента. Тема потужної міграції з Африки та Близького Сходу активно експлуатується і крайніми правими, і правими консерваторами. Соціалісти при владі значно толерантніші до новоприбулих. Вони не мають великих шансів провести свого кандидата до Єлісейського палацу на наступні п”ять років, тому можуть собі дозволити відносну свободу дій. Сьогодні позиція Парижа на переговорах по безвізу є швидше стримана, ніж негативна. Ми розуміємо, що новація неминуче збільшить кількість як кандидатів на притулок з України, так і нелегалів у пошуках роботи на ринках ЄС.”

Співбесідник Тижня наголосив, що попри застереження й побоювання окремих країн, домовленості, що були досягнуті у понеділок та вівторок на цьому тижні в Брюселі, переглядатися не будуть, і десь у червні-липні Україна матиме режим безвізового проїзду до ЄС. Власники біометричних паспортів зможуть залишатися на території Євросоюзу по 90 днів раз на півроку, без права вчитися та працювати. Загальний механізм призупинення такого режиму затверджений 28 лютого. 29 почалися відповідні тристоронні консультації Ради Європейського Союзу, Європарламенту та Єврокомісії щодо встановлення безвізового режиму для українців. “Все йде дуже добре, аби не наврочити”, - поділився спостереженнями один з українських дипломатів.

Читайте також: Рішення Європейської Ради: перемога не поразка

Як повідомляє УНІАН, у відповідності до процедури, після схвалення лібералізації візового режиму з Україною на міжінституційних переговорах це рішення має бути підтверджено Комітетом постійних представників країн-членів ЄС (COREPER) та Комітетом Європарламенту з питань громадянських свобод. Після цього законодавча ініціатива має бути проголосована на пленарному засіданні ЄП і затверджена на засіданні Ради ЄС. Свої підписи під документом повинні поставити президент Європарламенту та представники Ради. Документ має бути оприлюднений в Офіційному журналі ЄС і набуде чинності через 20 днів.

 Чому Україна так поспішає з безвізовим режимом, зрозуміло. По-перше, владі потрібні хоч якісь успіхи на міжнародній арені, а президентові — бодай одна знакова виконана обіцянка. На тлі глухого куту, до якого завели нас Мінські домовленості, лібералізація візового режиму виглядає веселим променем надії для активної частини українського суспільства, що полюбляє подорожувати й має на це кошти. По-друге, перспектива близьких французьких президентських та німецьких парламентських виборів означає перезавантаження правлячих еліт (повне або часткове) у двох впливових державах ЄС. Олланд і Меркель вже погодилися на перспективу безвізу для України. Якщо Францію очолить Марін Ле Пен або Франсуа Фійон, цілком може статися, що нові лідери спробуть встромити до вже затвердженого сценарію додаткові вимоги.

Читайте також: Європарламент визначив дату голосування за безвіз для України

Чому Європейський Союз демонструє максимальну обережність, також не є таємницею. Континент лихоманить від власної слабкості та від нездатності знайти ефективні відповіді на виклики часу. Міграційна криза вже паралізує й без того повільні та мляві європейські інстинуції. Перезавантаження світової політики вже почалося, але ще не зрозуміло, на які нові конфігурації впливів у світі воно виведе. Конкретно Франція сильно ризикує отримати президентом відверто промосковського політика (або в спідниці, або ні — не принципово). До ворожки не ходи - євроскептики вчепляться за вияв довіри до України в своїй інформаційній війні проти Брюселю. І не факт, що не розкачають ще більше і так хитку ситуацію. Проте чим відрізняється правовий простір від неправового — Україна всі заявлені критерії виконала. Брюсель може зволікати, але не має права скасувати процес. Тому безвіз в України буде. Колись. Ймовірно, влітку.   

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.