Світ

  ▪   Юрій Лапаєв

Чорногорія, ПРО і демарш Тіллерсона – нові виклики НАТО

Які протиріччя дестабілізують Північноатлантичний Альянс

Останнім часом Північноатлантичний Альянс переживає не найкращі часи. Світ змінюється набагато швидше, ніж на це встигають реагувати у важких бюрократичних структурах на кшталт НАТО. Гібридна війна та терористичні загрози штовхають західних політиків до реальних дій, проте реакція не завжди відповідає реаліям.

Так, Чорногорія розраховує отримати членство в Альянсі вже до травневого саміту. Принаймні на це дуже сподівається керівництво країни, зокрема міністр закордонних справ Срджан Дарманович. «Західні Балкани є важливою складовою, яка може забезпечити мир та стабільність», - зазначив міністр. Але на цьому шляху виникла одна перешкода – США заявили про необхідність додаткового голосування. За даними американського аналітичного видання Atlantic Council сенатори-республіканці  Ренд Пол та Майк Лі вимагають додаткової ратифікації протоколу. Такі вимоги отримали здебільшого негативні оцінки, зокрема сенатор МакКейн назвав це «роботою на Путіна».

Читайте також: Конгресмени США про російську пропаганду: пора розплющити очі

У свою чергу Пол в інтерв’ю американському виданню Politico заявив, що Чорногорія не має значного пливу на національну безпеку США. На його думку, в разі приєднання до Альянсу Чорногорії, а в перспективі ще й України та Грузії, треба «готуватися до війни з Росією».

Хоча для Чорногорії війна з Росією вже почалася з спроби замаху на прем’єр-міністра країни, яка була попереджена у листопаді 2016 року. Крім того, РФ докладає значних зусиль і фінансових ресурсів для активізації націоналістичних рухів всередині країни. Ці дії направлені на зрив інтеграції Чорногорії до Північноатлантичного Альянсу та повернення країни в сферу впливу Кремля.

Дещо дивним на цьому тлі виглядає реакція іншого американського політика – Держсекретаря США Рекса Тіллерсона. Він відмовився від участі в саміті НАТО на користь візиту до Москви, а замість себе планує відправити свого заступника. В якості причини називається щільний графік закордонних поїздок політика, який навіть запропонував членам НАТО перенести саміт на більш зручний для нього час. Водночас, таке рішення Тіллерсона може бути викликано тісними зв’язками із Кремлем, про що повідомлялося раніше. За інформацією видання Wall Street Journal це дуже незвичне для американського керівництва, пропускати подібні зустрічі. Подібне траплялося двічі: у 2003 році, коли Колін Пауел в останній момент відмовився поїхати на саміт та у 2009, коли Хіларі Клінтон скасувала свій візит через травму коліна.

Читайте також: Останнє американське попередження

Своєю чергою Росія продовжує розглядати активність НАТО як загрозливу. Останнім підтвердженням цьому є спроби РФ перешкодити участі Норвегії в розбудові системи протиракетної оборони Альянсу. Зокрема планується залучення п’яти норвезьких фрегатів і розміщення на них протиракет системи Aegis. Крім того, анонсовано будівництво нового радару в рамках програми модернізації системи Globus-2 до 2020 року. Офіційна Москва розцінює такі дії Норвегії, як агресивні та зазначила, що це може підірвати стратегічну стабільність і зробити всю систему міжнародних відносин менш передбачуваною. «У випадку розміщення системи ПРО НАТО на території Норвегії, ми будемо вимушені реагувати щоб захистити нашу безпеку», - цитує прес-аташе російського посольства Максима Гурова місцеве видання Norway Today.

Чи здатні західні країни в нових реаліях відмовитися від власних інтересів та почати працювати на загальну користь? Відповідь буде з часом, проте з огляду на активність Кремля, час зараз працює проти НАТО.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.