Світ

  ▪   Ольга Ворожбит

Світ про Україну: волонтерські дрони, протистояння пропаганді і вандалізм

Минулого тижня світові медіа писали про українську справу в Гаазі та боротьбу з пропагандою, а польські - про акти вандалізму щодо пам'ятників на Львівщині.

"Війна, що ведеться за допомогою краудфандінгу", - з таким заголовком з'явився матеріал у Frankfurter Allgemeine Zeitung, де йдеться про волонтерську ініціативу із конструювання та програмування дронів для армії. 

Як пише видання, у 2014 році, як відповідь на дефіцит дронів для війська виникло їхнє виробництво та спеціальні дослідження. "Закупівля складних стратегічних систем ніколи не була варіантом. Весь оборонний бюджет України минулого року склав 2,2 млрд євро", - відзначає видання. Оскільки можливості закупівель озброєння для української армії обмежені, її заповнюють краудфандингові проекти, стартапи з розробки дронів та університети. Так дрон Spectator, який зараз на регулярній основі випускає концерн Укроборонпромом, розробили київські студенти. Видання розповідає також про інші українські проекти розробки дронів і відзначає високий рівень інноваційноті. У коментарі FAZ, Девід Гамблінг, журналіст, що спеціалізується на темі дронів, каже, що Україна має в користуванні близько 30 різновидів дронів. Журналіст порівнює таку кількість із Німеччиною і каже, що у її армії в користуванні наразі лише сім моделей дронів. 

Видання відзначає, що завдяки цьому успіхові, Україна тепер прагне сама стати експортером дронів.

"У конфліктах нашого часу раніше було так: одна сторона має високорозвинені дрони, інша не має жодних. У битві Москви та Києва, це правило застаріло", - підсумовує FAZ.

Читайте також: Україна та Росія у Міжнародному суді ООН: процедура, попередження та перспективи

Канадське видання The Globe and Mail підготувало величезний матеріал про те, як "трампізм загрожує демократії" і один із розділів цієї статті присвячено Україні і ролі організації USAID у зміцненні демократії у країні.  

"Одним з головних полів бою в цій іншій війні є Маріуполь, стратегічно розташоване портове місто, яке довгий час було оплотом проросійських настроїв, але яке змінило свою культуру завдяки програмам по просуванню демократії та прав людини, що фінансують США та інші західні уряди", - пише видання.

Як пише The Globe and Mail, ці досягнення будуть під загрозою, якщо Трамп уріже бюджет Держдепартаменту, який фінансує масивну Американську агенцію міжнародного розвитку (USAID), для того щоб оплатити заплановане десятивідсоткове збільшення військового бюджету.

 За даними USAID, з 1992 року ця організація витратила в Україні 1,9 млрд доларів. Цифри з 2015 року, як пише видання, говорять про те, що п'ята частина цих коштів йде на проекти з "демократії та урядування".

Видання цитує Діану Берг, яка започаткувала мистецький центр та безпечний простір для ЛГБТ у Маріуполі, яка говорить про свою стурбованість щодо можливих змін у фінансуванні урядом США таких проектів, як їі центр. 

На думку видання, довгострокові наслідки дії м'якої сили в Україні можна було спостерігати під час революцій 2004 та 2014 років. "Неурядові організації, які фінансували західні уряди, відігравали ключові ролі у мобілізації людей під час обох революцій", - відзначає видання.

Читайте також: Боротьба з агресією чи її імітація: правовий аспект

Politico.eu услід за The New York Times пише про український проект протистояння російській пропаганді Stopfake, який існує вже третій рік.

"Тепер, коли решта світу прокинулися у питанні кремлівської тактики дезінформації, представники школи журналістики, що стоїть за проектом  Stopfake, виявилися "Великими майстрами" світу боротьби із фейковими новинами", - пише видання і додає, що в той час як Захід поволі просувається у боротьбі із кремлівської пропагандою, Україна знаходиться у привілейованій позиції, оскільки вільно володіючи російською її журналісти можуть спокійно пролистувати російські сайти у пошуку підказок щодо роботи російської пропаганди.

Польське видання Rzeczpospolita пише про українську реакцію на акти вандалізму проти польських пам'ятників на Львівщині.

Як пише видання, у ніч з п'ятниці на суботу невідомі злочинці вимазали фарбою пам'ятник вбитим нацистами в 1941 році професорам у Львові. В ніч з суботи на неділю в той же час знищили хрест і кам'яні таблички з іменами поляків на кладовищі у селищі Підкамінь на Львівщині. В обох місцях з'явився напис "Смерть ляхам".

Видання цитує реакції голови українського Інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича, який назвав такі дії "огидними". 

Читайте також: У Мінінформполітики назвали Топ-5 брехливих тез росіян на суді в Гаазі

Після цього, як пише видання, посилаючись на львівських чиновників, до польських пам'яток, зокрема, на Личаківському кладовищі буде приставлено охорону.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.