Світ

  ▪   Юрій Лапаєв

Конгресмени США про російську пропаганду: пора розплющити очі

Які методи боротьби з російською активністю в інформаційній сфері бачать американські політики

9 березня у Вашингтоні відбулися слухання в Комітеті з питань зовнішньої політики Конгресу США на тему «Підрив демократичних інститутів та розкол НАТО. Цілі російської дезінформації» («Undermining Democratic Institutions and Splintering NATO: Russian Disinformation Aims»). На слухання були запрошені експерти, серед яких Лінкольн Блумфілд, аналітик Центру Стімсона й колишній асистент секретаря з питань політичних та військових відносин Держдепартаменту США, Пітер Доран, віце-президент Центру аналізу європейської політики, Тоомас Ільвес, четвертий президент Естонії, та Деніел Баер, колишній представник Сполучених Штатів Америки в ОБСЄ.

Хоча комітет займається міжнародною політикою, дебати переважно були присвячені внутрішній справі США, а саме втручанню в проведення виборів президента. Більшість конгресменів зазначали, що така безпрецедентна подія має дістати належну оцінку американської влади. Зокрема, представник Демократичної партії від штату Пенсильванія Бренден Бойл порівняв російське втручання з терористичною атакою 11 вересня 2001 року. З огляду на політичне значення події, на думку політиків, обов’язковим є створення незалежної комісії, яка розслідувала б подробиці інциденту. Головними напрямами роботи повинні бути встановлення всіх подробиць втручання у процес виборів та оцінка наявних зв’язків між Трампом і членами його команди та російською стороною.

Читайте також: Вектор оборони

Разом із тим зазначали, що агресивна політика Росії стала результатом занадто слабкої поведінки США, особливо за часів Обами. Упродовж 25 років після холодної війни з обох боків було залучено багато людей, які важко працювали над тим, щоб включити РФ у світовий порядок, оснований на повазі законів та права. Але ці зусилля здебільшого були марними, тому що спиралися на хибне розуміння американськими політиками реальних цілей Москви. Адже сьогодні мета Путіна — створити хаос, підірвати довіру до союзів та альянсів, максимально розділити західне суспільство, зіткнувши країни між собою. Багато запитань викликали й факти спілкування американських посадовців із російською стороною. На думку конгресменів, це може свідчити не лише про економічні важелі впливу РФ, а й про наявність у її спецслужб певного компромату, який дає змогу маніпулювати західними політиками. У цьому, за висловом конгресмена Теда Його, дії Росії нагадують вірус.

Крім суто політичних мотивів, розглядали й економічні. Як приклад, наводили ситуацію довкола російського інноваційного центру «Сколково», до котрого за рекомендаціями Адміністрації США прийшли представники передових американських компаній, таких як Google, Cisco та Microsoft. Однак, на думку політиків зі Сполучених Штатів, замість інструмента взаємовигідної співпраці «Сколково», що його повністю контролює ФСБ Росії, перетворилося на засіб викрадення новітніх технологій для РФ.

Читайте також: Як Сполучене Королівство планує розвивати оборону в нових політичних реаліях

Відсутність адекватної реакції країн Заходу на кібернетичну війну проти Естонії та агресію в Грузії розв’язала руки Росії. Було створено сприятливі умови для продовження путінської експансії. Нині, на думку конгресмена Ллойда По, США повинні дати реальну відповідь агресору, а не вкотре висловлювати осуд. «Ми повинні допомогти Україні більше, ніж відправкою сухих пайків», — зауважив він. Із ним погодився й представник Південної Кароліни Дункан, заявивши, що зараз Америці варто згадати принцип «мир завдяки силі» часів президента Рейґана.

Тема України не раз лунала в заявах конгресменів. Засуджено факти анексії Криму та агресії на Донбасі. Наголошено на необхідності продовжити підтримку України як антиросійськими санкціями, так і сприянням реформам та розвитку демократичних інститутів у ній. За словами Деніела Баера, важливим є і поширення у світі інформації про позитивні досягнення Києва на шляху боротьби з корупцією та розбудови. Це може стати ефективним інструментом для боротьби з російською пропагандою, котра часто представляє Україну як «державу, що не відбулася».

Читайте також: Останнє американське попередження

Важливу роль протидії російській дезінформації відзначали й інші політики. При цьому було підкреслено: країни Заходу наразі не до кінця розуміють, щó реально відбувається в інформаційній сфері. Для Путіна вкрай важливо дискредитувати ключові цінності демократичного світу: чесні вибори влади та вільні мас-медіа. Не всі розуміють, що Росія перебуває в стані неоголошеної війни проти США та Європи, але замість танків і снарядів використовує ЗМІ та завербованих політиків. Коли Захід нехтує загрозою, це дає Москві шанс здобути перевагу в боротьбі за думки. Однак, за оцінками Пітера Дорана, для ефективної боротьби із впливом російських спецслужб необхідним є ретельне вивчення їхніх методів, яке має відбуватись у режимі реального часу, а це значно ускладнює процес.

Слухання в Конгресі показали, що американські політики нарешті почали серйозно ставитися до загрози, яку становить Росія. Вони зрозуміли необхідність реальних дій для боротьби з кремлівськими спецслужбами.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.