Світ

  ▪   Алла Лазарева
  ▪   Париж

Сюрпризи від Фійона

Залишаючись кандидатом від “Республіканців”, Франсуа Фійон обіцяє захистити свою країну від “небезпечного популізму Нацфронту”, але за фактом збільшує перспективи Марін Ле Пен і лиш частково — Макрона.

“Я почуваюся зрадженою!” - повідомила, не привітавшись, сусідка. Каролін, — власниця невеликої взуттєвої крамниці в недорогому паризькому пригороді, — до останнього підтримувала Фійона. “Нащо мені та зовнішня політика? - закипала вона з-пів оберту. - Росія далеко, до нас не дістанеться, а от податки, важка бюрократична машина, що зачавила ледь не на смерть французький бізнес, - це ось тут, у мене вдома. Економічна програма — це єдине, що мене цікавить у кандидаті, решту взагалі не дочитую.”

Коли Франсуа Фійон дістав виклик до слідчого, Каролін спохмурніла. Але рішення кандидата продовжувати боротьбу сприйняла, неначе особисту образу. “Як це так? Пообіцяв вийти з гри, якщо отримає повістку й почнеться розслідування, і передумав? — обурилася. - Дав слово, і назад забрав? Я перестала його не лише поважати, але й підтримувати, хоч маю членський квиток партії. Наступного тижня збираю нараду осередку Республіканців у містечку, щоб вимагати від управи партії негайно прибрати брехуна з кандидатів. Він і мене ганьбить.”

Читайте також: Франсуа Фійон. Жертва Пенелопгейту

Подібні настрої в колах поміркованих правих — не дивина. Згідно з опитуванням Kantar- Sofres-OnePoint від 5 березня, Фійон за тиждень втратив 3 відсотки прихильників, і в першому турі не мав би зібрати більше 17 відсотків голосів. Натомість за Марін Ле Пен сьогодні готові проголосувати 26, а за Емманюеля Макрона — 25 % виборців. Розрив з обидвома фаворитами виглядає нездоланним, але й це — не все. Те саме опитування обіцяє, майже стільки ж відсотків соціалісту Бенуа Амону. За сприятливих обставин та успішної кампанії здатен той відсунути лідера Республіканців аж на 4 місце, що відбило б рикошетом і по парламентських виборах, запланованих на липень. Натомість, якби замість Фійона у виборах взяв участь Ален Жюппе (друге місце в праймеріз правих), його готові були б підтримати 24,5 процентів французів, при такій розкладці Макрона — лише 20, а Марін Ле Пен — 27. Ален Жюппе відкриває правим можливість взяти участь у другому турі, Франсуа Фійон — ні.

Проте Фійон та його команда аргументують доцільність своєї подальшої боротьби за президентство саме небезпекою ще більшого зросту популярності керівниці Національного Фронту. Значно поміркованіший та відкритіший Жюппе, прихильник розвитку трансатлантичного партнерства, зміцнення Європейського Союзу та збереження санкцій проти Росії, - небезпечний конкурент насамперед для Емманюеля Макрона. Отже, просуває тезу група підтримки Фійона, за кандидатства Жюппе, найконсервативніші з республіканців, чутливі до тем безпеки, імміграції та візового режиму, в першому турі підтримають Ле Пен.

Читайте також: Попри скандал, Фійон вирішив не знімати своєї кандидатури з президентських перегонів

“Ці відносно невеликі відсотки можуть виявитися вирішальними, бо чимало людей приховує свій намір проголосувати за Марін”, - наголошує Партік, чиновник в мерії одного з проблемних паризьких передмість. На його думку, добра половина мешканців неспокійного містечка віддасть голоси за радикалів, але відкрито свої наміри проголошує якась чверть. На словах Фійон не знімає кандидатури, аби “не пустити до влади безвідповідальних популістів з НФ”. Може бути, він сам повірив у свою священну місію. Проте за фактом, “друг Путіна” здатен, здискредитувавши не лише себе, але й свою партію, проторувати стежку синьоокій Марін, свідомо чи не навмисно, не так і важливо. Ле Пен, як і Фійон, також чудово влаштувала б Кремль.

“Якби Фійон дійсно зійшов з дистанції, вихід на арену “запасного гравця” міг би підкорегувати імідж Республіканців, - вважає Моріс, викладач філософії в одному з паризьких ліцеїв. - Свідома брехня, заперечення очевидних фактів, - все це не тільки відштовхує від конкретної особистості, але й кидає тінь на цілу політичну формацію, яка ідентифікує себе за таким лідером. Електоральна база правих налічує чимало громадян, для яких поняття честі та чесності — не порожні звуки. Такі принципові люди цілком здатні, з пересердя, протестно проголосувати за Ле Пен. Я б сказав, що зріст підтримки “фронтистки” залишається високим в обидвох випадках: і якщо Фійон піде з перегонів, і якщо залишиться.”

Читайте також: Фійон втратив першість у президентських перегонах – дані опитування

Важко уявити, який крок або які обставини здатні були б відновити втрачені Фійоном довіру та підтримку. Цієї неділі мітинг його прихильників у Парижі не зміг зібрати обіцяні 200 000, на які вголос сподівалися організатори. Площа Трокадеро, яка, за даними поліції, не може вмістити більше 50 000 осіб, зібрала, згідно з обрахунками журналістів LCI, не більше 35 000 — 40 000 учасників. Очевидна більшість з них - виразно похилого віку. Натомість, члени команди кандидата активно розбігаються. Першим пішов колишній міністр, впливовий політик Бруно Ле Мер. За ним штаб покинули кілька депутатів Національної Асамблеї, вийшла з передвиборчого альянсу партія Союз за Демократію та Незалежні (UDI)...

Президентська кампанія у Франції, що почалася нудно й виглядала заздалегідь прогнозованою, вибухає фінансовими скандалами та все важче придається до прогнозів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.