Світ

  ▪   Підготував: Юрій Лапаєв

Відставка Майкла Флінна: Чому вона вказує на неприпустимі помилки в системі національної безпеки США

Хаос в адміністрації Дональда Трампа розв’язує руки Кремлю

Відставка Голови Національної ради безпеки США (НРБ) Майкла Флінна через скандальні переговори щодо зняття санкцій з Росії приголомшила Америку.  Ще ніколи в історії Штатів політик  високого рівня не був звільнений після такого короткого перебування на посаді (з моменту його призначення минуло лише три тижні). Цілком логічно, що така подія привернула увагу більшості американських і міжнародних ЗМІ. Аналітики намагаються спрогнозувати подальший розвиток подій та з’ясувати причини скандалу.

 Так, американське видання Foreign Policy, зазначає, що відставка Флінна не зможе зупинити розслідування скандалів у відносинах між РФ та США. Флінн був лише маленькою частиною цієї справи, в той час як інші найближчі до президента особи, як і сам Трамп, теж мають давні теплі стосунки з Кремлем. Деякі з цих фактів вже розслідуються розвідкою та правохоронцями, як, наприклад, справи Пола Манафорта та Картера Пейджа.

Автори статті наголошують на тому, що у НРБ є й інші серйозні кадрові проблеми. Кандидатуру Моніки Кроулі, яку розглядали на посаду керівника напрямку стратегічних комунікацій НРБ, відхилили через обвинувачення в плагіаті. Колишня журналістка з каналу Fox News і заступниця Флінна Кетлін МакФарленд встигла за 2 тижні перебування на посаді запам’ятатися колегам лише пропозицією про те, що коментарі учасників робочих нарад мають бути дуже короткими, на зразок повідомлень у випусках новин. За даними The New York Times, найближчим часом і вона може покинути Раду.

Читайте також: Відроджений фронт холодної війни

Інше американське аналітичне видання Defense One, розбирає можливих кандидатів на заміну Флінну. За даними аналітиків, найбільші шанси отримати посаду має генерал-лейтенант у відставці, колишній керівник штабу НРБ Кейт Келлогг. Наразі він тимчасово виконує обов’язки. Іншими кандидатами можуть стати Девід Петреус, колишній директор ЦРУ та адмірал у відставці Роберт Гарвард, колишній заступник Джеймса Маттіса за часів, коли останній керував Центральним командуванням ЗС США.   

У свою чергу видання Atlantic у статті «Трампове перезавантаження стосунків з Росією переживе відставку Флінна» звертає увагу на реакцію Росії на цей скандал, який вже встиг отримати назву «Кремльгейт». Кремль став на захист Флінна, порівнюючи його відставку з «полюванням на відьом». Авторка матеріалу пише, що Флінн був лише одним з посередників в переговорах. І якщо буде потреба укласти угоду між США і Росією, то охочих зробити це можна знайти швидко в особі, наприклад, Стіва Беннона чи навіть самого Трампа. «У них є інші виходи», - цитує авторка старшого посадовця Держдепартаменту США. 

Утім, для пошуку компромісів залишилося не так багато часу. Адже на думку російського політолога Ґлєба Павловского, якого цитує журналістка, для покращення відносин є лише півроку - до початку президентської кампанії в Росії. Коли вона стартує, Путін не зможе собі дозволити йти на поступки США. «Він не зможе поводитися м’яко», - вважає Павловскій.  

Проте, деякі факти свідчать, що Путін вже зараз намагається показати свою силу. Користуючись певним безладом в нацбезпеці США, він крок за кроком перевіряє межі дозволеного. Канал Fox News повідомляє, що російські ПКС вкотре літали поблизу американського есмінця USS Porter, який знаходився в міжнародних водах приблизно за 80 км від узбережжя Румунії в Чорному морі. Американські моряки намагалися встановити контакт з пілотами, але не отримали відповіді через вимкнені приймачі на літаках. Іншим епізодом стала поява російського розвідувального корабля біля східних берегів США поблизу штату Делавер. Це перший випадок за час президентства Трампа, а востаннє подібне траплялося два роки тому.

Читайте також: Як США може знайти спільну мову з Росією

Але найбільшу стурбованість викликає розгортання Росією новітніх крилатих ракет наземного базування. За повідомленням The New York Times, мова йде про два батальйони ракет типу SSC-8, здатних нести ядерний заряд. Вони заборонені Договором про ліквідацію ракет середньої та малої дальності, підписаним ще у 1987 році.

У свою чергу видання The Cable зазначає, що останні події, зокрема, розгортання нових ракет і відсутність негайної реакції з боку Білого дому свідчать про неготовність нової непрофесійної адміністрації боротися із сучасними загрозами національній безпеці.

Про відсутність необхідної кваліфікації та коректного розуміння ситуації свідчать і інші факти. На відміну від попередника, Трамп не запрошує представників НРБ до участі в переговорах з іноземними лідерами, а також намагається уникати щоденних детальних і довгих доповідей розвідки. Через це президент ризикує опинитися у «інформаційному вакуумі». В той же час, Трамп дозволяв Флінну готувати власний альтернативний звіт, значно скорочений та спрощений, в якому містилися переважно графіки та малюнки.

Читайте також: Перестановка радників: зміни у Раді нацбезпеки США

Свою оцінку поведінці Трампа та його оточення дають і військові. У інтерв’ю The New York Times Командувач Силами спеціальних операцій США генерал Тоні Томас заявив, що уряд знаходиться в стані «неймовірної метушні» і це вимагає негайного вирішення, щоб забезпечити його максимально можливу стабільність.

  Нинішня непередбачуваність у питаннях національної безпеки ускладнює прийняття важливих рішень. Тим часом, схоже, що Росія буде максимально користуватися хаосом в США для своєї вигоди.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.