Світ

  ▪   Юрій Лапаєв

Відроджений фронт холодної війни

Фото: reuters
Як НАТО відповідає на російську загрозу у Східній Європі

У відповідь на анексію Криму та продовження російської агресії керівництвом НАТО було прийнято рішення про початок операції «Атлантична рішучість» (AtlanticResolve). Ця операція має на меті показати європейським країнам-членам альянсу, що США дотримаються своїх зобов’язань в рамках договору колективної безпеки і готові протистояти ймовірним атакам РФ.

Для цього було заплановано перекидання додаткових військових підрозділів НАТО, в першу чергу, американських, до східних країн Європи, в яких було можливе повторення українського сценарію. Так, ще в березні 2014 року були відправлені підрозділи американських десантників до Польщі, в квітні цього ж року – до Латвії, Литви та Естонії. Крім заспокоєння своїх партнерів по НАТО, США розглядають цю операцію як можливість проведення додаткових тренувань власних військових на європейських територіях.

Найбільш масовою, а отже і найбільш активно обговорюваною в ЗМІ, булапередислокація з постійної бази Форт Карсон в Колорадо до Європи 3-ої бронетанкової групи зі складу 4-го піхотного полка на початку січня 2017 року. Усього в рамках цієї партії було переміщено 3500 військовослужбовців, 87 танків, 18 САУ, 419 машин «Хамві» різних модифікацій, 144 БМП та іншу допоміжну техніку.

Читайте також: Зміцнення позицій

Ці сили були розподілено між Польщею, Болгарією, Румунією, Німеччиною, крім того окремі  підрозділи будуть на ротаційній основі перебувати в Латвії, Естонії та Литві. Починаючи з середини лютого також заплановано відправку 10-ої авіаційної бригади з Форт Драм, Нью -Йорк до Німеччини, Латвії, Румунії та Польщі (усього приблизно 2200 військовослужбовців, 74 ударних та 10 транспортних гелікоптерів).

Звичайно, таке масове накопичення сил не могло залишитися без уваги як європейських мешканців, так і російських політиків.

Читайте також: Україна в рамках проекту НАТО отримала обладнання для розмінування

Європа зустрічала американські війська по-різному. Переважно – позитивно. В Чехії та Румунії багато людей вийшли на вулиці з прапорами США, аби особисто привітати колони військової техніки. «Ми чекали на вас десятиріччя», - зазначив міністр оборони Польщі Мацеревич під час урочистої церемонії зустрічі в місті Жагань. Разом з тим, в Німеччині збільшення американської військової присутності викликало дискусії, насамперед серед представників опозиційних сил. «Танки не роблять мир», - так висловив своє відношення до прибуття техніки представник Лівої партії Німеччини Хрістіан Гьорке, а член Соціалістичної партії Дітмар Воідке закликав шукати діалог з Росією, незважаючи на всі складнощі. 

Риторика самої Росії схожа на радянську часів Холодної війни.При цьому, негативно висвітлюючи події довкола  Альянсу, російські мас-медіа не стараються не згадувати про активну співпрацю РФ та НАТО, яку було призупинено лише  1 квітня 2014 року у відповідь на анексію Криму.

Розширення «агресивного» блоку НАТО розцінюють як інструмент  політичного тиску Вашингтона на Європу. «Нас турбує практика прийняття рішень», - так Владімір Путін прокоментував, на його думку, існуючу домінацію США у вирішенні всіх питань в Альянсі. Розгортання додаткових військ сприйнято як частина «гібридної війни» проти РФ. Для підвищення градусу стурбованості з цього приводу, низкою російських, а з ними і українських видань навіть були розповсюджені викривлені новини про перекидання, начебто, більше 2 тисяч американських танків до Європи (тобто майже третини всього потенціалу країни). Особливу стурбованість у Москви викликав факт розміщення в Румунії елементів американської протиракетної оборони. У відповідь на це, Росія вже пообіцяла посилити свої Космічні війська, а Румунія та її керівництво були названі «явною загрозою».

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.