Світ

  ▪   Ольга Ворожбит

Двосторонні відносини США-ЄС: виклики та пріоритети

Верховний представник ЄС у міжнародних справах Федеріка Могеріні 10 лютого в аналітичному центрі Atlantic Council підбила підсумки свого дводенного візиту до Вашингтона, де вона обговорювала майбутнє відносин ЄС та США. Тиждень.ua публікує основні тези її виступу.

Напередодні зустрічі в Atlantic Council Федеріка Могеріні заявляла, що ця поїздка у Вашингтон їй потрібна, щоб визначити спільне підґрунтя для двох давніх партнерів. Розмова в стінах Atlantic Council відбулася вже після двох днів зустрічей європейської дипломатки у США із конгресменами, держсекретарем Рексом Тіллерсоном та радником із нацбезпеки Майклом Флінном.
"Я приїхала сюди вже із певною дозою оптимізму, тому мені не потрібно було змінювати свою думку", - оцінила Могеріні позитив зустрічей на Капітолійському пагорбі. “Як я вже казала, я приїхала сюди, щоб ще раз сказати: з європейського боку є сильне та глибоке переконання, що ми друзі з тими, хто живе по цей бік океану. Наші громадяни є друзями. Ми також співпрацюємо у різних сферах, таких як торгівля, інвестиції, міжнародна політика, безпека”, - заявила вона.

За словами Могеріні, метою її візиту було досягти контакту із новою адміністрацією, а також із Конгресом “на ранній стадії”, тобто незадовго після виборів. “Мені здається, що в ці дні нам з європейського боку треба говорити із різними співрозмовниками тут у американських інституціях”, - зазначила вона, пояснюючи величезну кількість зустрічей впродовж свого візиту. За словами європейської дипломатки, американські співрозмовники передали їй меседж, з яким і вона туди приїхала, — вони й далі готові і прагнуть співпрацювати з партнерами у ЄС. 

 

Читайте також: Як США може знайти спільну мову з Росією

Пріоритети співпраці

Одним із завдань візиту Могеріні, за її словами, було донести до нової адміністрації, які пріоритети має ЄС і заодно визначити, у яких пріоритетах ЄС та США на чолі нової адміністрації мають спільне бачення.

“Я не приховуватиму, що ми маємо і різні бачення у деяких питаннях”,- зазначила вона. Але назвала основні пріоритети, в яких між США та ЄС немає протиріч. Один із них - це сильне прагнення співпрацювати. “Якщо я можу вірити всім тим меседжам, що почула під час зустрічей, то це так”, - наголосила Могеріні. Також у спілкуванні з американськими партнерами Могеріні помітила такий важливий аспект, як “добре розуміння того, що ЄС — це не інституція, а 28 країн-членів”.

За словами європейської дипломатки, ЄС та США мають спільне бачення пріоритетів у таких напрямках: боротьба з тероризмом, вирішення деяких криз (ситуація на Сході України, Сирія, тероризм не лише на Близькому Сході, але й в Африці).

“Ми поділяємо у своїй політиці пріоритетність мирного процесу на Близькому Сході​, однак розходимося у поглядах на нього”, - зазначила Могеріні. Серед інших пріоритетів, стосовно яких бачення партнерів різняться, вона назвала мультилатералізм, зміна клімату, вільна торгівля, деякі питання що стосуються прав людини

За словами Могеріні, вона також побачила деякий спільний підхід між нинішньою адміністрацією та керівництвом ЄС у питанні ядерної угоди з Іраном. Зокрема, прагнення того, щоб угоду було реалізовано на 100%.

Читайте також: Український десант у Вашингтоні: Їсти, молитися, піаритися

Росія

На запитання модератора заходу, директора Atlantic Council Фреда Кемпе, про точки дотику у відносинах США-Росія та ЄС-Росія, Могеріні спершу віджартувалася, що це вперше у Вашингтоні її питають не про позицію ЄС, а про позицію США. Основною темою візиту, як ще раз наголосила верховний представник Європейського союзу із закордонних справ, були двосторонні відносини між ЄС та США, а не кризи, що оточують ці країни. За словами Могеріні, політика ЄС щодо Росії має два напрямки. “Є питання, в яких ми дуже добре співпрацюємо з Росією, наприклад, угода з Іраном була чудовим тому прикладом. Мирний процес на Близькому Сході, Ізраїль-Палестина — це ще один напрямок, де ми багато та добре співпрацюємо. Тобто розмови про те, що ЄС не говорить з Росією - це неправильне розуміння ситуації”, - зазначила Могеріні.

“ЄС веде дуже сильну і принципову політику у питаннях, що стосуються України. Для нас це дуже серйозно. Не лише у тому, що стосується ситуації на Сході України та в Криму, але й у тому що для нас, європейців, необхідно розуміти один одного за принципом, що кордони силою не міняються. Це питання не лише міжнародного права, але й безпеки для Європи”.

Могеріні зазначила, що в цих питаннях її зустрічі були позитивними. Вона та її співрозмовники зійшлися на тому, що поки Мінські угоди не буде імплементовано, санкції ніхто не скасовуватиме. Утім, вона зазначила, що не знає, чи буде це консолідована політика, бо не була присутньою, коли президент Трамп телефонував Путіну.

“Для нас, європейців, санкції — це не політика, це інструмент тиску та досягнення результату”, - підкреслила Могеріні. Також вона зазначила, що під час зустрічей обговорювала, зокрема із держсекретаром Тіллерсоном, як ЄС та США можуть краще підтримувати реалізацію Мінських угод.

Читайте також: Перестановка радників: зміни у Раді нацбезпеки США

Двостороння залежність

Федеріка Могеріні відзначила: “Сумно, що додаткову вартість від дружби США-ЄС починають розуміти лише зараз”. За її словами, 80% інвестицій до США приходять із ЄС. Тому, на думку Могеріні, не лише Європа потребує США, а й США потребує Європи. Інше питання у співпраці — це безпека. 

Могеріні також наголосила, що важливо, аби обидва партнери не втручалися у внутрішню політику один одного, оскільки “чує запрошення та поради від США певним країнам робити так чи інакше”. Вона також додала, що не вважає вибори у країнах ЄС “викликом”, адже це частина демократії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.