Світ

  ▪   Ольга Ворожбит

Саміт ЄС на Мальті: розділ про Велику Британію в ЄС закрито

Що очільники країн-членів ЄС говорили про стратегію щодо міграційної кризи, значення президентства Дональда Трампа і перспективи переобрання Дональда Туска

Ключовим досягненням зустрічі європейських лідерів на Мальті у п'ятницю 3-го лютого був план, згідно з яким, можливо, вдасться зупинити наплив мігрантів до ЄС із Центрального Середземномор'я, або ж Лівійського шляху, через який минулого року до ЄС потрапило, за даними видання Politico, 181 тис мігрантів. Тема міграції була ключовою на цьому саміті. 

Як зазначає The Guardian, більшість тих, хто потрапляє цим шляхом до Європи є економічними мігрантами з Африки, зокрема з Нігерії, а не тими, хто рятується від війни у Сирії.

Другою важливою темою саміту було президентство Дональда Трампа у США та його ймовірні наслідки для ЄС.

Як пише CNN, лідери ЄС без упину говорили про коментарі Трампа щодо Європи та НАТО. Раніше він схвально висловлювався про вихід Великої Британії з ЄС, критикував політику ЄС щодо біженців та називав НАТО “застарілим”.

Президент Франції Франсуа Олланд з цього приводу, як пише видання, зокрема зауважив: «Є небезпеки, є виклики. На кону ж майбутнє Європейського Союзу». Канцлер Німеччини Ангела Меркель відзначила, що ЄС треба рухатися далі, відповідно до своїх власних планів, не зважаючи на те, що кажуть у США.

Читайте також: Самообман еліт

Європейські видання, зокрема, відзначали прагнення Великої Британії в особі прем'єр-міністра Терези Мей стати “містком” у відносинах між ЄС та США. Однак цю пропозицію європейські лідери відкинули. В цілому, як пише Politico, європейські лідери зазначали, що Європа не потребує порад щодо співпраці з Трампом чи у творенні своєї зовнішньої політики. Зокрема, президент Франції Франсуа Олланд, як пише The Guardian, безпосередньо зазначив, що “не йдеться про прохання до певної країни - Великої Британії чи будь-якої іншої - представляти Європу у відносинах із США”.Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей, зокрема, закликала ЄС співпрацювати зі США “терпеливо та конструктивно”. За її словами, конфронтація та відокремлення зіграють на руку лише тим, хто прагне нашкодити Європі. Згідно з інформацією одного із європейських дипломатів, на якого посилається Politico, Тереза Мей намагалася переконати європейських лідерів, що коли “адміністрація (Дональда Трампа — Ред.) розпочне свою роботу все буде краще”. Вона просила дати йому час.

“Роль “містка” між ЄС та США, який прагне відігравати Мей не буде легкою чи зручною”, - зазначає Politico. 

Читайте також: Перший після Вашингтона

Відповідаючи на заклики британського премєр-міністра, висопоставлений європейський дипломат, який брав участь у неофіційних переговорах на Мальті, зазначив у коментарі Politico, що президентство Трампа провокує занепокоєння та критику, але не веде до розколу між тими, хто його підтримує певним чином в ЄС та тими, хто йому протистоїть у своїх позиціях. “Жоден із лідерів не висловлював пропозиції протистояти чи розділятися”, - зазначив він. “Мей не справляла враження, ніби має особливу роль у відносинах між ЄС та Трампом. Вона де факто була поза обговореннями прагнень 27 країн-членів. Британський розділ закрито”, - зазначив він.

Читайте також: Невідома складова. Чого Європа очікує від президентства Дональда Трампа

Ще одним результатом неформальної зустрічі глав держав ЄС у Валетті була заява нинішнього президента Європейської Ради Дональда Туска про те, що він готовий залишитися на своїй посаді на ще один термін. Однак фінальне рішення буде оголошено не раніше ніж наступного місяця на іншому саміті ЄС у Брюсселі. Воно також залежатиме від результатів зустрічі між прем'єр-міністром Польщі Беатою Шидло та канцлером Німеччини Ангелою Меркель. Нинішній польський уряд відмовляється підтримувати колишнього польського прем'єра  Дональда Туска на цій посаді. Про це раніше в одному з інтерв'ю заявляв політичний противник Дональда Туска в Польщі Ярослав Качинський. Ангела Меркель натомість всіляко підтримує переобрання “нашого Дональда”, як називають Туска в ЄС, на другий термін. Тому, можливо, їй вдасться переконати свою польську колегу підтримати кандидатуру Туска на посаді президента Європейської Ради на другий термін.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.