Світ

  ▪   Ольга Ворожбит

Перестановка радників: зміни у Раді нацбезпеки США

Які наслідки нові кадрові рішення Дональда Трампа можуть принести Америці та світу

На цих вихідних президент США Дональд Трамп оприлюднив Президентський Меморандум щодо національної безпеки. Це документ, який передає бачення президента стосовно політики національної безпеки, а на практиці — це план із організації відповідного органу — Ради Національної Безпеки. Такий меморандум, директиву чи інший документ, у якому визначається організація роботи Ради Національної Безпеки США, видає кожен американський президент, з часу створення ради президентом Гаррі Труманом 1947-му році.

Читайте також: Один у полі не воїн. В чому хибність риторики Трампа

Однак, так чи інакше, бачення організації цього органу Дональдом Трампом аналітики вже встигли назвати безпрецедентним. Вперше в американській історії головний політичний стратег президента, колишній керівник ультраправого сайту Breitbart News, Стів Беннон отримає можливість перебувати на всіх засіданнях Ради і стане членом впливового Комітету Старшин (Principals Committee). Як пише у своєму матеріалі для The Atlantic Келлі Мегземен, що була членом команди Ради з нацбезпеки під час президентства Джорджа Буша-молодшого та Барака Обами, “посадити цілком політичну постать у Раді Національної безпеки поруч із членами кабінету із обов'язками та знаннями у сфері національної безпеки — це безпрецедентний крок із серйозними наслідками для розвитку та виконання політики національної безпеки”. На думку Мегземен, це занепокоєння не обмежується Стівом Бенноном. “Так само було б, не зважаючи на те, хто це”, — підсумовує вона.

Утім, власне зростання ролі Беннона на всіх напрямках у Білому Домі може мати катастрофічні наслідки. Як пише Даніель Політі у матеріалі для Slate, він вже відіграє важливу роль у спрямуванні президентської міжнародної політики і був присутнім в Овальному Кабінеті в суботу під час телефонної розмови Дональда Трампа із Владіміром Путіним та іншими світовими лідерами. Політичні погляди Беннона викликають побоювання не лише в американських демократів, але мали б непокоїти і українців. В одному із інтерв'ю минулого року, він зазначив, що ресурс, який він очолює Breitbart – це платформа для альтернативних правих. Якщо проаналізувати промову Беннона на конференції у Ватикані у 2014-му (її організувала неурядова організація близька до консервативних кіл католицької церкви), то вона була також близькою за звучанням до поглядів альтернативних правих. Крім того, Беннон вихваляв Національний фронт та Партію Незалежності Сполученого Королівства. Чим ці погляди є небезпечними для України? Для альтернативних правих - російський президент Владімір Путін - герой, такий собі лицар "расової чистоти", сили та традиційних християнських цінностей. Утім, особисто Беннон не висловлював однозначного захоплення російським лідером. Під час вже згаданої конференції на одне із запитань він відповів, що вважає "Путіна та його олігархів клептократією, яка насправді є імперіалістською силою, що прагне розширення".
Утім, там само він зазначає, що "ми, юдейсько-християнський Захід, справді маємо подивитися на те, про що він (Путін — Ред.) говорить".
"Гадаю, сильні країни та сильні націоналістичні рухи в країнах створюють сильних сусідів і це справді цеглини до фундаменту, на якому стоїть Західна Європа та США", - додає Беннон на конференції у 2014-му.

Читайте також: Перший після Вашингтона

Для багатьох політиків включення Беннона до Ради Нацбезпеки ознаменувало дедалі більшу політизацію ключового комітету радників президента щодо національної безпеки та міжнародних відносин. Сенатор-республіканець Джон Маккейн назвав це призначення “радикальним відходом від будь-якої Ради Національної Безпеки за всю історію”.

Окрім включення до Ради Нацбезпеки Стіва Беннона, Дональд Трамп здійснив і деякі інші зміни, що стурбували експертну спільноту. Так, віднині директор національної розвідки та голова об'єднаного комітету начальників штабів не мають постійного місця у Комітеті Старшин. Останній — це один із найбільш впливових органів в межах Ради. Його очолює радник з національної безпеки, а до складу, зазвичай, входять держсекретар, міністр оборони та донедавна директор національної розвідки і голова об'єднаного комітету начальників штабів. Як пише Мегземен, вилучення цих двох представників не є першим в історії. Так, наприклад, робив Джордж Буш молодший, однак це було до терактів 11-го вересня, що повністю перевернули уявлення про нацбезпеку для американців. "Такий крок видається дивним, зважаючи на природу викликів національній безпеці, з якими стикаються США, та пріоритети, озвучені самим Дональдом Трампом”, - зазначає аналітик. Колишній міністр оборони Роберт Гейтс також розкритикував таке рішення американського президента: “Вони обидвоє привносять перспективу, судження і досвід, які кожен президент, подобаються вони йому чи ні, вважає корисними”, - зазначив він в ефірі ABC News.

Читайте також: Невідома складова. Чого Європа очікує від президентства Дональда Трампа

Утім, поки що зміни лише формальні, бо на папері. Як зазначають деякі аналітики та експерти, реальність роботи Ради Національної Безпеки часто відрізняється від виписаної директиви президента, тому варто почекати перших засідань. 


 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.