Світ

  ▪   Ольга Ворожбит

Перший після Вашингтона

Під час інавгурації 45-го американського президента складно було знайти моменти, які б хоча б злегка не контрастували із його попередниками.
Мабуть жодна попередня президентська кампанія і кандидат, що переміг, стільки разів не змушували аналітиків говорити про “вперше в історії”, утім найчастіше із негативним підтекстом. Вперше спецслужби і 44-й президент Барак Обама заявили про іноземне втручання у виборчий процес однієї із найбрудніших президентських кампаній в американський історії. Дональд Трамп також найнеулюбленіший президент в історії США на час своєї інавгурації. Його рейтинг, за даними компанії CBS, за два дні до інавгурації становив всього лише 40%. Це в той же час, як рейтинг його попередника Барака Обами, за тим же опитуванням, склав 62%. 
Трамп перший після Джорджа Вашингтона, який складав присягу у 1789 році, президент без політичного чи військового досвіду, що теоретично могло б передбачати багато позитивних і нестандартних ходів у політиці, так потрібних аби боротися із тероризмом, гібридними війнами та популізмом, якби 45-й американський президент сам не був представником останнього напрямку. І саме популістськими пунктами була просочена його інавгураційна промова. Дехто, як от Ед Люс із Financial Times, теж вирішив, що цю промову можна було б назвати і “найбільш ксенофобською в американській історії”. Говорячи про ксенофобію Трампа, Люс порівнював його промову із промовою Обами у 2009 році, де той обіцяв “простягнути руку Ірану, якщо той погодиться розтиснути свій кулак”. Натомість Трамп обіцяв знищити “ісламський тероризм з лиця землі”. 
Читайте також: Трамп і Європа

Трамп також пообіцяв в інавгураційній промові перестати “захищати кордони інших держав” та “субсидіювати їхні армії”. Ці позиції різко протирічать позиціям міністра оборони у кабінеті Дональла Трампа генерала Джеймса Меттіса, який виступає за тіснішу співпрацю із союзниками. Крім того, він критикував попереднього президента Барака Обаму щодо мякості його позиції по Криму та Донбасу.
Правило-порада від 45-го американського президента у промові “купувати американське та наймати американців” звучало так наче це президент, обраний у минулому столітті. Щодо цих пунктів та повторювання фрази “America First”, яка є відгомоном американського ізоляціонізму напередодні Другої Світової і була табу протягом останніх двох поколінь, як пишуть коментатори видання Vox, адже крім того асоціюється із антисемітизмом, зауважила у своїй колонці для Washington Post Енн Епплбом: “Ми живемо у час, визначальним для культури якого є розруха, підприємництво, інновації, різноманіття, ризик та зміни. Проте багато людей мріють про стабільність, безпеку, гомогенність та навіть расову чистоту та світ, де США завжди та назавжди не має перед собою викликів. Проте бажання повернути годинник назад таке сильне та переконливе і так апелює до “справжніх американців”, які його підтримують, “забутих жінок та чоловіків” інавгураційної промови, що привезло до президентства Дональда Трампа”.
Читайте також: Трамп і шпигуни
Напередодні інавгурації до медіа просочилася інформація про те, що Дональд Трамп та його команда хотіли інавгураційну церемонію у російському чи північнокорейському стилі — із танками та ракетами. Цей тривожний дзвінок вже не єдиний. Пізніще вже під час інавгурації до департаменту внутрішньої політики Білого Дому надійшов е-мейл від команди Трампа із вимогою закрити акаунт департаменту у твіттері після твіта-порівняння присутніх на Національній алеї у Вашингтоні під час інавгурації Барака Обами у 2009 та нинішньої церемонії., що теж виглядає як рішення у стилі диктаторів зі згаданих вище країн. Кількість простих громадян, які прийшли цього року на церемонію і справді була надзвичайно низькою і фото-порівняння вщерть заповненого простору, про що режисер Стівен Спілберг зауважив, що навіть для зйомок фільму складно стільки зібрати, і напівпорожньоі алеї вчора поширювалося мережею зі швидкістю світла.
Поки складно робити якісь однозначні висновки, але 45-й президент так чи інакше не стане “сірою мишою” американської історії, особливо, зважаючи на його жорсткі тональності під час промов, незвичні для американського вуха. 
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.