Світ

  ▪   Підготувала: Ольга Ворожбит

Світові політики про вбивство російського посла в Анкарі: тепер це навряд чи стане новим Сараєво 1914

Як світові політики відреагували на вбивство російського дипломата у Туреччині

“Десь шість місяців тому вбивство в Анкарі могло б стати новим Сараєво 1914. Тепер навряд”, - так одним з перших відреагував на вбивство російського посла Андрєя Карлова у своєму Twitter колишній міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт. Пізніше він також додав, що Росія очевидно прагне уникнути шкоди від вбивства у Анкарі на новопосталу у сирійській політиці вісь Москва-Анкара-Тегеран.

У підтримку думок Карла Більдта, американсько-канадський колумніст Дейвід Фрум наводить у своїй колонці для The Atlantic приклади того, чому це вбивство скоріш за все не призведе до військового конфлікту і нового напруження у відносинах між країнами. “Вбивства можуть бути добрими виправданнями для військових конфліктів, але не спричиняють їх”, - зазначає він і додає, що до того, як Гаврило Принцип у 1914 році вбив ерцгерцога Франца Фердинанда, італійський анархіст Луїджі Лукені вбив австрійську імператрицю Єлизавету. Останнє вбивство не призвело до військових наслідків.

Читайте також: Турецька поліція затримала шістьох підозрюваних у справі про вбивство посла РФ

Сьогодні російський міністр закордонних справ Сєргєй Лавров прилітав до Анкари, де заявив, що президенти Росії та Туреччини погодилися, що на додаток до дій, які будуть виконувати турецькі спецслужби, російська група розслідувачів полетить до Анкари. Президенти обох країн Владімір Путін та Реджеп Тайїп Ердоган наголосили, що інцидент не загрожуватиме теплим відносинам між їхніми країнами.

Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу, за повідомленням турецької преси, дізнався про подію, перебуваючи на борту літака до Москви. Турецький поліцейський Мевлют Мерт Алтинташ убив російського посла за день до важливих переговорів щодо ситуації у Сирії  за участі представників Туреччини, Росії та Ірану.

Реджеп Тайїп Ердоган ще у понеділок ввечері зателефонував Владіміру Путіну, щоб висловити свої співчуття. Пишучи у твіттері, він назвав вбивство “відкритою провокацією” для російсько-турецьких відносин, яка не залякає утім їхні країни і не вплине на характер їхніх відносин.

США, Велика Британія, Малайзія, Болгарія, представники НАТО та ЄС засудили напад на дипломата. Держсекретар США Джон Керрі назвав вбивство “посяганням на права усіх дипломатів”.

“Наші думки і молитви з його (Карлова — Ред.) близькими, російським народом та з іншими жертвами, які були поранені під час цієї стрільби," сказав Керрі у своїй заяві.. Він також заявив про готовність США надати допомогу Росії та Туреччині у розслідуванні цього вбивства, яке “було посяганням на права усіх дипломатів безпечно та надійно просувати та представляти свої країни по всьому світу”.

Читайте також: В ООН засудили вбивство російського посла в Анкарі

Окрім того, вчора в Анкарі майже одразу вбивства посла Карлова стався напад на дипломатичне представництво США, яке знаходилося через дорогу від тієї будівлі, де вбили Карлова. Сьогодні американське посольство в Анкарі та консульські відділи в Стамбулі та Адані будуть зачинені через ці події.

Що ж до московських переговорів по ситуації у Сирії, то за даними сайту МЗС РФ, вони таки відбулися.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.