Світ

  ▪   Підготувала: Ольга Ворожбит

Чи буде Майдан у Польщі?

Розпочавшись ввечері у п'ятницю та дійшовши піку у суботу, антиурядові протести у Польщі знову привернули увагу до країни, а найбільш радикальні польські опозиціонери навіть почали говорили про "польський Майдан", адже менш численні протести тривають і досі.

Як все почалося?

Як пише Rzeczpospolita, у п'ятницю ввечері під Сеймом зібралися представники Комітету Оборони Демократії, партії "Сучасна", Громадянської Платформи та Kukiz'15, які протестували проти обмеження роботи медіа в парламенті. До маніфестантів вийшли представники опозиції, зокрема, віце-маршалок Сейму, представниця опозиційної Громадянської платформи Малґожата Кідава-Блонська, яка заявила, що опозиція має намір захищати конституцію і права журналістів.

Пізніше антиурядові протестувальники заблокували доступ до парламенту, а опозиціонери протестували всередині після того, як керівна партія "Право та Справедливість" вирішила голосувати ща бюджет без участі опозиції. Ще поки опозиціонери у п'ятницю ввечері виступати перед маніфестантами коло Сейму, представники ПіСу перейшли голосувати за бюджет із зали пленарних засідань до зали із колонами і голосувати підняттям рук. Опозиція вимагає переголосування бюджету і вважає голосування підняттям рук і поза залою пленарних засідань таким, що не відповідає законодавству. Однак, як пише Rzeczpospolita з посиланням на коментар доктора Каміла Зарадкєвіча, колишнього керівника Центру дослідження прецедентного права та Конституційного Трибуналу, каналу TVP Info, такі дії не є суперечливими і маршалок Марек Кухцінський мав право перенести голосування до іншої зали, оскільки залу голосувань блокували опозиція.

Читайте також: У Варшаві відбулася акція на підтримку влади

Вночі дійшло до штовханини між поліцією та протестувальниками, оскільки останні не хотіли випускати автомобілі політиків із керівної партії із будівлі Сейму. Представники опозиційних Громадянської Платформи та партії "Сучасна", заявили, що поліція вжила сльозогінний газ, аби дати можливість авто голови ПіСу Ярославу Качинському виїхати із сейму. Представники поліції пізніше спростували ці звинувачення. Крім того, профспілка поліцейських звернулася до громадськості із листом, де зазначила, що вона "аполітична", а поліцейські у п'ятницю ввечері робили свою роботу (бо в мережі ширилися відео начебто поліцейські перевищили свої повноваження, коли намагалася створити коридор для автомобілів політиків).

День без політиків - Сейм без журналістів

Згідно із нововведеннями, як пише Polskie Radio, у будинку F поза головною будівлею Сейму має постати Медійний Центр, який має стати основним місцем роботи медіа та спілкування представників преси із депутатами. Раніше все це відбувалося в центральній будівлі Сейму. Повинна з'явитися також група постійних парламентських кореспондентів, кожна редакція має визначити два таких кореспонденти, які повинні будуть працювати позмінно. Вони отримають спеціальні перепустки, які діятимуть до кінця каденції. За ними вони матимуть необмежений доступ до роботи у медійному центрі, але також матимуть й доступ до роботи у Сеймі та Сенаті, хоча з обмеженнями. Парламентські кореспонденти зможуть мати доступ до галереї Сейму під час пленарних засідань, але без права аудіозапису чи фотографування і лише за попередньою домовленістю. Дотепер право доступу до Сейму мав кожен кореспондент. Крім того, записувати політиків можна буде лише за попередньою домовленістю там, де на це вони погодяться.

Представники урядової партії стверджують, що присутність медіа створює "хаотичне середовище для роботи". Раніше були випадки, коли журналістам вдавалося підловити депутатів напідпитку, або ж вони ставали героями таблоїдів, бо дуже завзято жували сендвіч.

Проти таких нововведень виступили більшість великих польських редакцій. У минулу п'ятницю вони провели "День без політиків", коли не показували обличчя та не надавали слово політикам на свої сторінках. До протесту приєдналися "Dziennik Gazeta Prawna", "Fakt", Forum Polska Agencja Fotografów, "Gazeta Wyborcza", Grupa Onet, Grupa WP, "Newsweek", Polsat News, Polska Press, Press Club Polska, "Puls Biznesu", Radio Eska, Radio ZET, RMF FM, "Rzeczpospolita", "Super Express", Super Stacja, TOK FM, TVN, тижневики "Wprost", "Polityka". Не підтримали протести консервативні видання, як наприклад, тижневик "WSieci" чи газета "Gazeta Polska", та телеканал TVP Info.

Читайте також: Польська опозиція вимагає відставки маршалка Сейму

Майдан і антимайдан?

У суботу пройшли значні протести у великих польських містах. Голова Комітету Оборони Польщі Матеуш Кійовський, який організовує ці протести, в інтерв'ю Gazeta Wyborcza заявив, що протести продовжуватимуться поки не буде досягнуто двох цілей: 1. Журналісти не отримають знову необмежений доступ до Сейму. 2. Буде переголосовано бюджет, який, на його думку, у п'ятницю було прийняти в обхід потрібної процедури.

Паралельно консервативне видання Gazeta Polska зібрало своїх представників на протести у підтримку нових рішень влади. Раніше головред цього видання Томаш Сакєвіч висловився про медійний протест "день без політиків" як про лицемірство.

На разі країна зайшла у зону серйозної політичної турбулентності. Президент Дуда вже попросив про юридичний аналіз останніх ухвал у Сеймі. На сьогодні у нього призначена зустріч, як пише Rzeczpospolita, зі "своїм політичним ментором" Ярославом Качинським і вочевидь у них буде досить важка розмова. Поляки вже з понеділка збиралися йти на різдвяні канікули, але, здається, політична ситуація поки не дозволить відсвяткувати як зазвичай.

Читайте також: Лех Валенса закликав президента Польщі піти у відставку

Від початку цих протестів серед поляків у мережі ширилися думки, чи можна називати ці протести польським Майданом. Відомий публіцист Зємовіт Щерек у своєму блозі на сайті Polityka якраз пише про це: "Протести - це не Майдан, а Качинський - не Янукович, але є одна річ, яка поєднує ці дві речі: і Качинський і Янукович добре знають, що це саме їх, а не іншу сторону (за винятковим деяких країн) світ має за bad guys (поганих хлопців - Ред.)"

Хоча, на думку Щєрека, є ще одна річ, яка поєднує Майдан та польські грудневі протести: “в обох випадках опозиція була настільки безнадійна щодо влади, що людям самим хотілося поставити себе на землю”.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.