Світ

  ▪   Ольга Ворожбит

Світ про Україну: “зомбі”-банки, корупція та стратегічне партнерство з Польщею

Минулого тижня більшість міжнародних ЗМІ роздумували про ефективність фінансової допомоги Україні, а польські — про символічний візит президента Петра Порошенка до Варшави

На Заході зростає розчарування тим, як Україна бореться з корупцією. Про це пише німецьке видання Die Welt. Це розчарування, на думку авторів статті, починає набирати певного вигляду і вперше підіймається питання про “значимість” фінансової допомоги Україні.

Die Welt у цьому матеріалі спирається на звіт Європейського суду аудиторів , який з'явився минулої середи і де йдеться про те, що мільярди “європейської допомоги країні мали невеликий вплив”. Крім того, у звіті йдеться про те, що боротьба з корупцією загальмувалася, оскільки “правоохоронні органи є недостатньо незалежними від уряду, впливу олігархів та політичних партій”. Не оминає звіт увагою і конфлікт на Сході України, який ще більше загострив економічні та фінансові проблеми.

Видання пише, що в питанні допомоги йдеться про немаленькі суми. За період з 2007 до 2015 року допомога ЄС склала 1,6 млрд євро та у вигляді макрофінансових позик 3,4 млрд євро. Крім того, Україна також отримала допомогу від МВФ і ця організація також зараз ставить під питання ефективність своєї допомоги.

“Будь-хто, хто знається на цій країні, очевидно більше їй не довіряє. Особливо ті іноземні експерти, яких Порошенко просив про допомогу. Тепер вони звільняються”, - пише видання. І додає, що нещодавно у відставку подала не лише Хатія Деканоїдзе, але й “батько” грузинських реформ та голова Одеської облдержадміністрації Міхеїл Саакашвілі. Далі видання перераховує усіх реформаторів, іноземців та українців, які побували в уряді з часу Революції Гідності, але здалися і подали у відставку. На думку видання, така тенденція недивна, зважаючи на те, що Україна займає 130 місце серед 167 країн у Індексі корупції від Transparency International.

Видання також зазначає, що Захід дуже довго дивився на Україну крізь рожеві окуляри. “Важко перебільшити, наскільки російська агресія гальмує прогрес. Але так само складно перебільшити, наскільки сама країна стояла на своєму шляху всі роки до втрати Криму у 2014 році і далі продовжує це робити”, - зазначає видання.

Читайте також: Нова стара проблема Східної Європи: корупція

Ця публікація не єдина, яка вказує на повільну і недостатню роботу української влади у подоланні корупції. На сайті BBC з'явився матеріал із заголовком “Корупція псує українське військо”. У статті також йдеться про масовий відхід з уряду групи реформаторів, які туди прийшли після Революції Гідності. Видання цитує екс-директора департаменту оборони та безпеки Мінекономрозвитку Віктора Плахуту, який також покинув свою посаду через те, що у департаменті йому доводилося виконувати завдання, що “задовільняли чиїсь особисті інтереси та корупцію”.

Як зазначає BBC, звинувачення Плахути з'являються у дуже “чутливий” для України час, коли в ЄС знову наростає “втома від України”.

“Якщо вони (екс-реформатори, такі як Віктор Плахута — Ред.) мають рацію і високопосадовці незаконно збагачувалися за рахунок військових дій, то це може серйозно підірвати довіру до президента Петра Порошенка та нинішнього уряду”, - пише видання.

Читайте також: Корупція в Україні: що потрібно розуміти і що потрібно робити?

Польські ЗМІ писали минулого тижня про візит президента Порошенка до Польщі. Багато хто відзначав символічність того візиту, адже він відбувався у день 25-річчя визнання Польщею української незалежності. Оглядачка журналу “Polityka” Ягєнка Вільчак, зокрема, пише: «Візит Порошенка до Польщі був важливим, тому що Україна стає все більше і більше покинутою Європою та США».

Оглядачка також відзначає, що Польща має особливе значення для України, особливо, зараз після перемоги Дональда Трампа на виборах у США.

“Якщо початково мало хто вірив, що проект доброго чи стратегічного партнерства вдасться, то тепер таких сумнівів нема. Порошенко бачить та розуміє роль польського сусідства краще ніж будь-коли. Можна сказати,що це синдром Трампа: раптово змінилася політична ситуація у світі, реверанси Трампа у бік Москви і обіцянки його передвиборчої кампанії лякають українців тим, що підтримка США, яку вони до цього мали, або ослабне, або зовсім зникне”, - пише Вільчак

Читайте також: Валентин Наливайченко: «У країні не реванш, а бездіяльність. Її мета — продовжувати злочинні схеми»

Агентство AFP пише про «зомбі-банки», які намагається закрити Нацбанк, але вони продовжують виживати. “зомбі-банки захопили фінансову систему збіднілої країни за допомогою корумпованих судів”, - пише видання.

Агентство також згадує про звіт Європейського суду аудиторів, як і попередні публікації, який визнає Україну найбільш корумпованою країною Європи і про те, що Україна потребує допомоги міжнародних донорів, зокрема, МВФ, аби “стабілізувати свій рух після дворічної рецесії”.

“Але однією із основних вимог МВФ для отримання додаткових кредитів в рамках його програми по наданню Україні позики у сумі 16,2 мільярда євро є те, що Україна має закрити проблемні банки” - зазначає видання і додає, що Нацбанку вдається долати цю проблему зі змінним успіхом.

У статті зазначається, що банкам вдається оскаржувати рішення НБУ завдяки корумпованості судів, а це створює загрозу для всього фінансового сектору.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.