Світ

  ▪   Ольга Ворожбит

Нова стара проблема Східної Європи: корупція

Корупційні скандали не рідкість і для деяких країн-членів ЄС, особливо, для тих, хто приєднався до спільноти після тривалого перебування в орбіті СРСР.

Протягом останніх тижнів дві гучні корупційні справи прикули до себе увагу медіа у Словаччині та Польщі. І хоча в Польщі справа для багатьох аналітиків виглядає "політичною", то словацький скандал має більші обороти та наслідки. Варто зауважити, що ця європейська країна, за даними дослідження Всесвітнього економічного форуму, поділяє з Україною друге місце за рівнем корупції в Європі.

21 листопада колишня працівниця Міністерства закордонних справ Словаччини Зузана Главкова на прес-конференції разом із працівниками Transparency International звинуватила керівництво у корупції. Зокрема, у тому, що її керівництво змусило її (Главкова була частиною команди міністерства, що займалася організацією заходів з нагоди президентства Словаччини в ЄС) співпрацювати із івент-агенцією близькою до партії прем'єр-міністра Роберта Фіцо "Курс" (Smer - словацьк.) в обхід процедури державних закупівель.
На тій самій прес-конференції, як пише, The Guardian, колишня співробітниця міністерства також припустила, що концерт, присвячений початку президентства Словаччини у липні також було проведено в обхід цієї процедури.

Читайте також: Лаура Штефан: «Не варто створювати ілюзії, ніби правосуддя у справі корупції займає кілька місяців чи рік»

Після цієї прес-конференції і міністр закордонних справ Мірослав Лайчак і одіозний прем'єр Роберт Фіцо спростували ці звинувачення. Останній настільки "палко" заперечував, що обізвав журналістів, які змушували його прокоментувати звинувачення, "брудними антисловацькими проститутками". Утім, докази Главкової не виглядають голослівними. Як пише The Economist, ще в лютому, коли Главкова зрозуміла, що контракти на проведення заходів пов'язаних із словацьким президентством в ЄС віддають компаніям, близьким до керівної партії, то повідомила про це своїм керівникам, зокрема міністрові закордонних справ Мірославу Лайчаку. Не отримавши відповіді, вона звільнилася і передала свої дані Transparency International. І от наприкінці листопада вони їх оприлюднили на прес-конференції, а до того Главкова описала ситуацію, з якою зіткнулася у міністерстві, у статті на блозі Transparency International.

На разі свідчення Главкової розглядає парламентський комітет у закордонних справах, прокуратура, офіс держзакупівель та Вища аудиторська служба. Звинувачення Главкової підтримав і інший колишній співробітник міністерства Павол Шалай. Громадськість та депутати словацького парламенту, які займаються цією справою, вимагають від міністерства оприлюднити контракти із виконавцями. Поки що словацький МЗС цього не робить. Міністр Лайчак попередньо заявляв, що контракти обійшлися у 32 тис євро. Депутат парламенту Мирослав Беблавий стверджує, що ця сума є применшеною і насправді міністерство заплатило 46 тис євро.

Так чи інакше, корупційний скандал довкола святкування словацького президентства в ЄС кидає тінь не лише на нинішнього прем'єра Фіцо та партію, що його підтримує, але й на усіх східних членів ЄС - адже за більш ніж десять років членства вони й досі не подолати корупцію.

Читайте також: Капуста по-пекінськи

Масла у вогонь доливає ще й польський корупційний скандал, який польське видання Polityka встигло охрестити Piniorgate за прізвищем його головного героя Йозефа Пініора.

У вівторок 29 листопада о шостій ранку до будинку колишнього депутата польського Сейму від Громадянської Платформи та екс-епутата Європарламенту у Вроцлаві Йозефа Пініора постукали представники Центального антикорупційного бюро. За словами політика представники бюро мали дозвіл на його арешт та обшук помешкання. Вилучивши комп'ютер, представники антикорупційного органу, також арештували Пініора.

Прокурор Бачинський стверджує, що колишнього депутата підозрюють в отриманні двох взяток на загальну суму 46 тис злотих (11 тис. євро.). За це він мав залагодити справу для місцевого бізнесмена у Вроцлаві та Варшаві в часі свого перебування депутатом Сейму у 2011-2015 рр.

Попри аргументи прокуратури, вже за кілька днів суд визнав їх недостатніми для арешту депутата і відпустив його під заставу.

З часу арешту у підтримку Йозефа Пініора висловлювалися багато польських політиків як із табору Громадянської Платформи, так із табору ПіС. Зокрема, Владислав Фрасюник, Кароль Модзелевський, Данута Куронь та навіть Ярослав Обремський із ПіСу, якому Пініор програв на минулих виборах. Екс-президент Лех Валенса зазначив, що "не вірить" звинуваченням проти Пініора. Йозеф Пініор відомий діяч опозиції в часи ПНР. Зокрема, він зберіг 80 млн злотих "Солідарності" у 1981 році від конфіскації владою ПНР. Цю історію пізніше екранізували в однойменному фільмі.

Читайте також: Transparency Inernational: на все — політична воля

Нинішній польський уряд намагається остаточно подолати корупцію в країні, однак є багато зауважень щодо вибірковості цієї боротьби. Поки суд визнав недостатніми докази прокуратури. Пініор заявляє, що буде відстоювати своє чесне ім'я. Прокурор наполягає на протилежному. Хто правий, вирішить суд.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.